BUITENGEWOON N". 2021. Maandag 17 September. A°. I Slili STATEN-GENERAAL. Per TeBegraaf. D8CH MtiBLAD Vereenlgde Zitting der belde Hamers, op Itlaandag 17 September 1866, Ier opening van de gewone vergadering der Staten-Generaal. De Heer Mr. J. A. Philipse, die den voorzitters9toel be kleedt., opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de Zittingen van de Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen half één uur de Vergadering en een Koninklijk besluit van deu L5den September jl., houdende zijne benoeming tot Voorzitter van de Eerste Ka mer gedurende het aanstaande zittingjaar der Staten-Gene raal, door den Griffier dier Kamer voorlezen. De Voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig Jiet voorschrift vau art. 103 der Grondwet, het bestuur der Vergadering is opgedragen benoemt eene Commissie van acht- lien leden uit de beide Kamers samengesteld die Z. M. den Koning, hij Hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der Sta ten Generaal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De Ministershoofden van Mini9teriëéle Departementen de Kanselier der Orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich ten één uur mede in de Vergaderzaal. Z. M. de Koning, die zich met HH. KK. HH. den Prins an Oranje en Prins Hendrik der Nederlanden op de in liet programma voor de opening der Vergadering omschre ven wijze, naar het gebouw der Staten-Geueraal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de Vergaderzaal binnengeleid. Z, M. de Koning plaatst zich op den Troon, en houdt, terwijl HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Hendrik der Nederlanden naast Hoogstdenzelve gezeten zijn de na volgende openingsrede MIJNE HEEREN! Ik waardeer het voorrecht Mij wederom te midden dei- Vertegenwoordigers van het Nederlandsche Volk te bevinden. Heeft Mijn Huis sedert eeuwen lief en leed met dat Volk gedeeld, die banden zijn door onze grondwettige instellin gen bevestigd. Zij zullen door eendrachtige samenwerking voor hetgeen het heil des Vaderlands gebiedt, meer en meer versterkt worden. Nederland heeft de zegeningen des vredes mogen blijven genieten terwijl een oorlog op onze grenzen was uitgebars tenen Ik verheug Mij te kunnen betuigen dat onze be trekkingen tot de buitenlandsche Mogendheden ook gedu rende dien oorlog, steeds de blijken gedragen hebben eener gewenschte wederzijdsche goede verstandhouding. Hoe bevredigend deze verklaring zijn moge, in dezen veel bewogen en ernstigeu tijd behoort ons volksbestaan, naa.st God, in zich zeiven zijn hechtsten steun te zoeken. De oprichting van vrij willige vereenigingen tot gemeen schappelijke oefening in den wapenhandel heb Ik als blijk van den nationalen geest met genoegen gezien. Een gewijzigd ontwerp van wet op de Schutterijen zal eerlang aan U ter overweging worden aangeboden mei het 'loei om 's lands weerbaarheid te versterken. Ik verheug Mij de goede getuigenis te kunnen herhalen welke Ik steeds in Uw midden mocht afleggen omtrent de wijze waarop Zee- en Landmachtzoowel hier te lande als in de Overzeesche Bezittingen, hunne moeilijke taak ver vullen. Terwijl Ik met diep leedgevoel gewaag van de talrijke offers, welke de heerschende epidemische ziekte in ons Va- 'Ierland heeft geëischtmag ik de hoop voeden dat zij weldra eeu einde zal nemen. Ik vlei M-ij met, de verwachting, dat de toepassing van krachtige maatregelendie elders tot bestrijding der vee ziekte doeltreffend werden bevondenook hier met gewenscht gevolg zal plaats hebben. Met voortdurende en levendige belangstelling wordt het Onderwijs, zoo openbaar als bijzonder, door Mij gadegesla gen. Een voorstel van wet tot regeling van het Hooger Onderwijs zal U, zoo Ik vertrouw, in den loop dezer zit ting worden aangeboden. Handel, scheepvaart en nijverheid hebben den invloed ondervonden der drukkende omstandighedenwaarin Europa gedurende de laatste maanden verkeerde. De wijze waarop zij die gebeurtenissen hebben doorgestaan getuigt van hunne levenskracht en opent het vooruitzicht op de toenemende ontwikkeling dier bronnen van volkswelvaart. De tentoonstelling in de hoofdstad bewijst den vooruit gang der nationale nijverheid in verschillende harer vakken. De uitkoinsteu van den oogst, hoezeer voor enkele ge wassen niet onvoordeeligwaren over het algemeen in het jaargetijde dat nu ten einde spoedt, slechts middelmatig. Wat de Yisscherijen betreft, kan het jaar onder de meest voordeelige worden gerekend. Zoowel van rijkswege als door samenwerking van parti culiere krachten werden werken van openbaar nut ijverig voortgezet of voltooid. De toestand vau 's Rijks geldmiddelen laat toe, zonder buitengewone maatregelen noch vermeerdering vau lasten in alle eischen van den dienst te voorzien; de uitgaven voor onze weerbaarheid benoodigd te bestrijden en met den aan leg der staats-spoorwegen geregeld voort te gaan. De invoering der nieuwe Rechterlijke Inrichting wordt ijverig voorbereid. De ontwerpen tot vaststelling van een nieuw Wetboek van Strafvordering zullen U andermaal worden voorgelegd en in deu loop dezer zitting door die tot herziening van het Wetbtek van Burgerlijke Rechtsvordering worden ge volgd. Ook de aanbieding van een nadere voordracht tot afkoopbaarstelling der Tienden kan spoedig worden te ge- moet gezien. De toestand van Nederlandsch-Indië wekt meer dan ooit Mijne bijzondere belangstelling. Een mild rechtvaardig en krachtvol bestuur, gegrond op de handhaving van Ons Hoog gezag en op de eerbiediging van de gebruiken en in stellingen der Volken onder Onze heerschappij geplaatstzal hun vertrouwen in de Nederlaudsche regeering bevestigen. Bij de zorg voor de instandhouding der Rijks-inrichtin gen van landbouw en nijverheid zullen aan den bijzonderen ondernemingsgeest nieuwe uitwegen worden geopend. In West-Indië openbaart zich van lieverlede de gunstige iuvloed der emancipatie op de zedelijke en stoffelijke belan gen der bevolking; deze blijven echter nog in hooge mate afhankelijk van den aanvoer van arbeiders. Het nieuw ingevoerde Regeeriugs-reglement in die Ko loniën schijnt aanvankelijk voldoende uitkomsten te beloven. De behandeling van meer andere voorstellen aan Uwe overweging te onderwerpen, zal het gewicht van de werk zaamheden der Wetgevende Macht in dit zittingjaar nog verhoogen. Mogen zijdoor Gods zegen bekroondtot duurzaam heil van het Vaderland strekken. Ik verklaar de gewone vergadering der Staten-Generaal geopend. Z. M. de Koning verlaatna het uitspreken dezer Troon rede met HH. KK. HH. den Prins van Oranje en Prins Hen drik der Nederlandeu, begeleid door de Commissie de Ver gaderzaalom zich op de bepaalde wijze naar het Koninklijk paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, nadat de Commissie is teruggekeerd, de vereenigde Zitting der Kamers. Leiden, t,er Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOEF,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1