Binnenlandseli Nieuws. van handel en nijverheid, landbouw en veeteelt, onderwijs* en belastingstelsels, gemeenten en polders, slaan wij op hun het oogstrijdende tegen nepotisme en geldaristocratiedie helaasal te veel heerscht ook daarwaar men ze niet zoe ken zon en nooit aantreffen moest. Bovendien zal iederdie zijn verstand en oordeel gebruikt, gaarne erkennen, dat het voor den Baron van Wassenaer Catwyck nuttiger isom eerst als lid der provinciale Staten van Zuid-Holland, waar toe hij eerst onlangs verkozen is na herhaaldelijk hier en daar vruchteloos zich als candidaat te hebben gesteld, thans blijken te geven, dat hij werkelijk is een kundig en schran der man zelfstandig en onpartijdig. Wij prijzen het in onze stadgenooten de HH. Cock, Van Heukelom en Wolfson, dat zij niet zoo hoog gevoelend zijn en hunne bescheidenheid alzoo zich openbaarde in aarzelingom toe te geven aan veelzijdigen aandrangom zich verkiesbaar te stellen. Wij hadden stellig verwacht, dat de keuze der kiesver- eenigingen die in den laatsten tijd samenstemdenzou hebben ten gevolge gehad de aanbeveling van Jhr. Mr. J. L. Cre- mer van den Berch van Heemstede, vroeger ijverig en be kwaam Raadslidtotdat hij als lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in uitgebreider kring gelegenheid had zijn verkregen kennis en ervaring in beoefening te brengen en te vermeerderen. Ingezeten van Leiden, grondbezitter van Rijnlandbekend met de belangen zoowel van den platte landsbewoner als van den stedelingeen zeer werkzaam deel hebbende in het regelen der polderzaken, het toezicht hou den op het beheer der plaatselijke geldmiddelenwaarvan zijne bijna eenparige herkiezing door de provinciale Staten vergadering steeds tot bewijs strekten kwam ons Jhr. Van den Berch zeer aanbevelenswaardig voor, vooral van de zijde der kiesvereenigingen die ook veel waarde hechten aan een godsdienstigheid, waardoor hij zich onderscheidt. De heer F. L. Geerlingeen bekwaam zee-officierwel binnen Leidendoch evenwel niet zoo algemeen en in de onder-kiesdistricten in het geheel niet bekendkan op geen voldoende ondersteuning rekenen, tenzij er kiezers zijn, die weten wat hij deed als kommandaDt van het oorlogsvaartuig Celebes in de Indische wateren in de maand Juli 1853. Een uitvoerig verhaal van zijne krijgsbedrijven vindt men in het beroemde werk van onzen voormaligen stadgenoot, thans majoor Gerlach, getiteld: //Fastes Militaires des Indes Orien- tales Neerlandaises," (p. 6 5 0). Boven staatkundige partij schappen verhevenis de kolonel Geerling een specialiteit in de Tweede Kamer voor de belangen der Marine, waar mede de bloei van Neerlands handel en de welvaart der over- zeesche bezittingen zoo innig verbonden zijn. De HH. Cock, Ge vers van Endegeest, Van Heukelom en Wolfson gaven geen ge hoor aan de veelvuldige aanbieding der candidatuurterwyl geen der kiesvereenigingen Jhr. Van den Berch van Heemstede heeft aanbevolen. De strijd tusschen den Baron Van Was senaer Catwyck en Jhr. Gevers Deijnoot moet zonder onze aanbeveling beslist worden, want wij kunnen geen keuze doen, die wij uit volle overtuiging zouden moeten verde digen. Wij geloovendat eene nieuwe teleurstelling wordt bereid en geen van beiden later geheel zullen beantwoor den aan de verwachting, die de kiesvereenigingen, op ver schillend standpunt geplaatst, omtrent hen koesteren. Zoo veel staat bij ons vast, dat wie ook de volstrekte meerder heid verwerft, het tegenwoordig Ministerie geen bestrijder zal verkrijgen in zake van Onderwijs of Koloniën. Z. M. heeft benoemd tot proc. bij arr.-rechtb. te Al melo, Mr. B. Mulder, rechter-plaatsv. in die rechtb. en adv. aldaar; tot commissaris van den straatweg langs de Zuider zee Mr. C. J. R. Nobel, burgem. van Oldebroek. Onderscheidene kamerheeren van Z. K. H. Prins Fre- derik hebben, naar men verzekertbezwaar gemaakt de fees ten te Berlijn op 2 0 September, ter gelegenheid van de terugkeer der Pruisische troepen bij te wonen zoodat de Baron Taets van Amerongen tot kamerheer is benoemd en de reis nar Berlijn mede maakt. Men zegt, dat bij den Minister van Oorlog plan be staat om de IJsellinie aanzienlijk te versterken en te Zwolle Deventer, Kampen en Arnhem cavalerie en artillerie in be zetting te leggen. De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag a. s,, den léden dezer, niet plaats hebben. In de residentie loopt het geruchtdat de heer Tra. kanenhet nieuw benoemd lid van den Raad van State bestemd zou zijn om den heer Mijer als Minister van Ko loniën op te volgen. Onder de geruchten van den dag behoort ook dat de heer Swartpresident van het hooggerechtshof in Ne- derlandsch-Indiëthans hier te lande, in aanmerking zoude komen voor de betrekking van Minister van KoloniëniQ. geval de heer Mijer zou worden benoemd tot gouverneur- generaal. Anderen meenen daarentegen den heer Andreae lid der Tweede Kamer. Nog wordt verhaald, dat bij even- tueele benoeming van den heer Mijer, de heer Baron Van Zuylen, lid der Tweede Kamer, hem zou worden toegevoegd als luit.-gouv.-gen. Er bestaat een plan om met 1°. Januari a. s. te Leiden een nieuwe regeling van de politie in te voeren, waarbij de man schappen der nachtwacht als agenten van politie der éde klasse 1 zullen worden benoemden aan een elftaldie door ouder dom of lichaamsgebreken daartoe ongeschikt zijnwaaronder één van 79 en één van 73 jaar, een pensioen, geëvenre- digd aan hun dienstijd worden toegekend. Voorts zullen twee inspecteurs worden aangesteldieder op een bezoldiging van f 700 en agenten 3de klasse ieder op f éOOterwijl een som van f 6700 vereischt wordt voor de agenten der éde klasse. Deze nieuwe organisatie zal intusschen geen ver- hoogiDg van de som, die thans beschikbaar is, ten gevolge hebben. Woensdag nacht is in den Leidschen kruidtuin een gedeelte van de oranjerie ingestort. Er zijn daarbij noch personen gekwetst, noch planten beschadigd. Omtrent den toestand van den te Haarlem gedeti neerden Engelsman Mares (gewoonlijk Maas genoemd) ver neemt mendat er hoop bestaat dat hij van zijne vele en ernstige wonden in zoover zal herstellendat hij in het le ven zal behouden blijven, hoewel zijn herstelling, gelijk zich begrijpen laat, een geruimen tijd zal vorderen. Hij is sedert zijn overbrenging in het huis van arrest onder behandeling van drie genees- en heelkundigen, namelijk den heer Ma- lefijt, chirurgijn, die hem het eerste verband heeft gelegd onmiddellijk bij zijn aankomst in de gevangenisen twee officieren van gezondheid. De Engelschmandie de R. C. godsdienst belijdtheeft een R. C. priester verlangddie hem in de Engelsche taal de biecht kan afnemenenz., welke gevonden is in den se cretaris van den te Haarlem gevestigden bisschopdie hem dan ook reeds bezocht heeft. Ook een Engelsche vrouw die men zegt de echtgenoot van Mares te zijn bevindt zich se dert dit noodlottig voorval te Haarlem en heeft hem ver scheidene malen bezocht. Overigens schijnt thans het arbei- derspersoneel aan het kanaal-terrein van Holland op zijn smalst zich kalm en rustig te gedragen. De gemeente Druten was Dinsdag getuige van een even zeldzame als indrukwekkende plechtigheid een gouden echtpaar werd grafwaarts gevoerd. Drie maanden geleden vierden Jan Ariëns en Cornelia de Bildt hunnen gouden bruiloft, en tal van ingezetenen beijverden zich aan de be hoeftige en toen nog zeer krasse oudjes een bewijs hunner genegenheid te geven. Voor weinige dagen werden beiden ongesteld en ontsliepen Zondag genoegzaam gelijktijdig. Gedurende meer dan vijftig jaar in lief en leed vereenigd, schenen ze ook nu zelfs nog niet te kunnen scheiden. Toen men Vrijdag jl. elk oogenblik het verscheiden der oude vrouff verwachtte, terwijl de grijsaard nog vrij krachtig scheen en er zelfs hoop op zijn herstel was, riep deze haar toe: Cor- nelie, wacht een paar dagen, en ik ga mee!" - En wer kelijk, zij wachtte tot Zondag morgen, tot haar Jan een oogenblik te voren de eeuwigheid was ingegaan. Bij het ongewone van zulk een lang vereenigd leven, van een zoo gelijktijdig sterven, komt nog de even opmer kelijke omstandigheiddat ook de ouders der vrouw voor ruim dertig jareninsgelijks na een echtverbintenis van meer dan vijftig jaren, weinige uren na elkander gestorven, gelijktijdig en in een zelfde groeve begraven zijn. - Woensdag werd te Valkenburg gehouden de van ouds beroemde paardenmarkt. Ter markt waren aangevoerd onge veer 600 paarden en veulens, waaronder velen van üitmua*

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2