doe hoorenen in dat geval is het voorstel van den heer S. zeer aanbevelenswaarddaar het rust op grondslagen die het ver-teringsvermogen doen kennen. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft aan Mr. R. T. Bijleveld op verzoekeer vol ontslag verleend als 2de luit. bij de dd. schutterij alhier, Z. M. heeft benoemd tot procureur bij het prov. gerechts hof in Noord-Iiolland W. C. H. Le Jay, tevens proc. bij de arr.-rechtb. te Amsterdamen tot proc. bij de arr.-rechtb. te Amsterdam G. van der Hans, proc.-klerk aldaar. Het heeft Z. M. den Koning behaagd het bescherm heerschap van de Utrechtsche studenten-vereeniging tot vrij willige oefening in den wapenhandel welwillend te aanvaarden. HH. KK. HH. de Prins en Prinses Frederik, bene vens Prinses Maria der Nederlanden zijn Dinsdag per spoor trein van één uur, van Voorschoten naar Berlijn vertrokken. Naar men verzekert is bij het Depart, van Oorlog eene reorganisatie op til, daarin bestaande dat eenige hoofd ambtenaren die reeds lange jaren dienst tellenzouden worden gepensioneerdwaardoor gevolgelijk eene promotie onder de ondergeschikte ambtenaren zal plaats hebben. Ver volgens spreekt men van eene groote vereenvoudiging in de verschillende afdeelingen bij dat Departement door sommige afdeelingen bij elkander te voegen. De Gemeenteraad van Groningen heeft besloten aan de geneesheerendie zich tijdens het woeden der cholera ter beschikking van het gemeentebestuur hebben gesteldbe halve een som van ƒ100 elk voor schadevergoeding zilve ren medailles uit te reiken en aan den voorzitter der cho- lera-eommissieden heer Gerhards, een gouden exemplaar. Te Amsterdam zijn thans op de hoogere burgerschool 10 8 leerlingen niettegenstaande het schoolgeld veel te hoog, op ƒ180 gesteld is. Te Groningen hebben zich 45 leerlingen voor den nieuwen cursus der hoogere burgerschool aangegevenwaar van er 10 werden afgewezen; ook is er een adspirant voor de 3de kl. aangenomen. De wetenschap leed te Nijmegen Maandag een ge voelig verlies door het overlijden van den heer C. W. Volcke, doctor in de letteren, leeraar in de nieuwe talen en letter kunde aan de hoogere burgerschool en het gymnasium al daar, op den leeftijd van 48 jaren. Te New-York ziet thans een weekblad op groote schaal in de Hollandsche taal het licht; het is getiteld //de Ne derlander," weekblad voor algemeen nieuws en literatuur. Het wordt door en voor Nederlanders geschrevendie thans burgers der Vereenigde Staten zijn doch zich het oude va derland met innigheid blijven herinneren en zich op de hoogte willen houden van 't geen daar op verschillend ge bied belangrijks voorvalt. Men vindt dan ook twee van de acht groote bladzijden met de jongste berichten uit Neder land gevuld, en onder het mengelwerk levensberichten van drie Nederlanders (den Minister Van Hall, den wiskunste naar Lobatto en den bevorderaar der Nijverheid Dr. Sar- phati). De uitgever en hoofd-redacteur is de heer H. H. Niemanlid van een New-Yorksch handelshuis. De onderne ming mag alleszins loffelijk worden geheetenzij is wel ge schikt om aan de behoeften van het Nederlandsch element in de Vereenigde Staten te voldoen en de betrekkingen tus- schen de beide landen te bevorderen. Dinsdag is het nieuwe gebouw voor de hoogere bur gerschool, gesticht op de Pieterskerkgracht, in gebruik ge nomen en de nieuwe cursus daarin aangevangen. Den vori- gen dag was het door de leden van den Gemeenteraad bezichtigd. Het staat daar als een gedenkteeken voor den bekwamen ontwerper, als een model voor zulke instellingen van middelbaar onderwijs, als een lofwaardig bouwstuk voor den aannemerden heer van Vliet te Alphendie naar den eisch zijn werk heeft afgeleverd. Op een onbekrompene wijze heeft de Gemeenteraad in de behoefte aan zulk een gebouw voorzien; - want het is gesticht en van de benoodigde schoolmeubelen niet alleenmaar van de behoeften voor na tuur- en scheikundig onderwijs, voor handteekenen en recht lijnig teekenen voor gastoestellen, luchtverversching, waterlei ding enz., voorzien. Het inwendige zoowel als bet uitwendige beantwoordt geheel aan de eischen eener hoogere burgerschool voor een aanzienlijke gemeente, terwijl ook de burger-avond school en de ambachtsschool van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix daarvan gebruik maken. Mogen al die instellingen aan hare bestemming beantwoorden en de be langrijke uitgavendie daaraan door de gemeente werden ten koste gelegdovervloedige renten opleveren in de in- tellectuëele vorming van de Leidsche jongelingschap. Het aantal leerlingen der hoogere burgerschool bedraagt thans ruim 100, van de burger-avondschool 30 en van de ambachtsschool 180. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 62°, des avonds te 8 uren 5 8°, te 10 uren 56°. Woensdagmorgen te 5 uren 54°, te 8 uren 5 7", 's middags te 12 uren 64°, 's namiddags te 4 uren 60°. Buitenlandsch Nieuws. Zondag 11. heeft te Brugg een vergadering van af gevaardigden uit onderscheidene deelen van Zwitserland plaats gevonden, ter bespreking van de invoering der algemeene volkswapening. Het resultaat van de discussiën was: 1°. de verklaringdat de Zwitsersche weerbaarheid in haren tegen- woordigen toestand niet beantwoord aan de eischen des tijds; 2°. het stellen van grondslagen voor haar verbetering, en 3°. de vestiging van een eedgenootschappelijke vereeniging voor volkswapening, en het in het leven roepen van een commissie, wier taak zal zijn: a. de toepassing der vastge stelde grondslagen voor het in de eerste plaats en dringendst noodige en mogelijke te ordenen, b. deze grondslagen bij overheden en vereenigingeu te doen aannemenen c. voor- loopig een reglement te ontwerpen en in de aanstaande vergadering in te dienen. Keizerin Charlotte van Mexico is geheel en al ge brouilleerd met het Belgische hof, en het is niet waarschijn lijk dat zij Brussel zal bezoeken. Deze familie-oneenigheden hebben betrekking op finantiëele quae3tiën. Zij schijnt zeer ontevreden te zijn over een door haren vader gedane be schikking, volgens welke zy en haar echtgenoot slechts het vruchtgebruik zullen genieten van het hun toekomend deel der nalatenschap. De Koning heeft echter evenmin als ieder ander burger het recht om dergelijke beschikking ten op zichte zijner kinderen te maken. Men zegtdat de Keizerin met een procedure heeft ge dreigd, als men haar niet haar deel in de vaderlijke nala tenschap wil uitkeeren. 't Is te hopen dat men dien weg niet zal opgaan. Voorts moet men niet vergeten dat Leopold I aldus in haar eigen belang heeft beschikt, dat Maximiliaan zoo verkwistend is, dat hij in Oostenrijk den bijnaam van //le prince magnifique", had ontvangen. Het besluit tot conversie der Oo3tenrijksche schuld is reeds opgenomen. Er zal voortaan slechts ééne soort van rentegevend papier zijnnamelijk een 5 pCts.; dit besluit vindt bijval. De aandacht wordt in Duitschland in hooge mate ge spannen gehouden door de verschijning eener brochure, ten titel voerende: //Ontsluiering van het verraad door Baden aan de Duitsche Bondstroepen gepleegd." Uit officiëele rap porten en telegrammen tracht de schrijver het bewijs te le veren dat Baden zich slechts in schijn bij het Bondsleger aansloot; dat het dit slechts deed om eene dreigende be weging in eigen boezem te ontgaan en dat de oorlogwel ken het voerde, slechts een schijn-oorlog was. Prins Willem van Baden, dus beweert de schrijver, liet de bevelen van zijn opperbevelhebber onuitgevoerd, en gaf niet eens ant woord op den eisch van Prins Karei van Beieren om zich te rechtvaardigen nopens de beschuldiging, waarom hij bij Girsheim niet aan het gevecht had deelgenomen. Bij Tau- bersheim, waar van den kant der Wurtembergers levendige strijd werd gevoerd, bedroeg het verlies der Badensers niet meer dan 83 man, waarvan 7 dooden. Bij Hundsheim, zegt de anonyme schrijver, kwam de Badensche divisie ten gevolge van een misverstand in het gevecht; onmiddellijk daarop zond de Groot-Hertog een telegram aan den Prins, waarin hij hem zijne bevreemding te kennen gaf, dat he' tot een ernstige botsing was gekomen. Voorts wordt aan Prins Willem van Baden ten laste gelegddat hij Frankfort in de handen der vijanden heeft laten vallen. De indruk,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2