N°. 2014. Maandag 10 September. A». la&ff.jf- Nieuwe belastingplannen. iv. i MÉÉ LE1DSCH DAGBLAD Dese Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. 'j i. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van 1-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Sohiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 ui.; 6 o. 6 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54j m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dageu5 u.j van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; 'a uaraidd. te 3 u. 36 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 36 m. 'snamiddags. Oost-Indische Laadpost. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijhr-Telegraafi Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdagte 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uren.-Dr Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Reohten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-RijUs Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uren. Burg. en Weth. van Leiden stellen voor de heffing eener plaatselijke directe belasting op het werkelijk inkomen vol gens eigen aangifte of classificatie, door hoofden van huis gezinnen en meerderjarige afzonderlijk wonende of by an deren inwonende personen- die een perceel bewonen van 35 tot f 50 huurwaarde naar 's Rijks personeele belasting betalen een vast hoofdgeld van f 5 'sjaars. De heer S. betwijfelt of een incometax beantwoordt aan den geest en de letter van art. 243 der gemeentewet, dat grondslagen begeert voor een redelijken maatstaf van het inkomen te houden. Wij houden eigen aangifte een grond slagwaarop controle volgt, die den grondslag versterkt. Dat een incometax niet wettig zou zijnis niet te bewijzen uit een verklaring van den Minister van Financiën in de zitting der Tweede Kamer van 22 Mei 1865 want deze bad betrekking tot een vermoedelijk plan tot heffing van een incometax voor het Rijkin plaats van de personeele belas ting die gedeeltelijk aan de gemeenten werd afgestaanmaar waartegen men vreesde voor een incometax als equivalent een vroeger toegezegde aanvulling en uitbreiding der pa tentwet. Meer waarde heeft naar ons oordeel al wat de heer S. tegen een belasten van het werkelijk inkomen aanvoert, daarbij aanhalende de stelling door Prof. Vissering in zijn Handboek van praktische staathuishoudkunde als behartigens waardig aanbevolen //men hoede zich voor belastingen die den voortbrengenden arbeid des volks aantasten." De vraag is gegrond: //Waarom mogen de misschien zuur verdiende en door zuinigheid en ontzegging van geriefelijkheden van genot overgelegde penningen niet gaaf en vrij van belasting behouden worden Wanneer ze later in vertering gebracht worden zal er immers belasting van betaald wordenter wijl ze reeds dadelijk den volksrijkdom en de volkswelvaart vermeerderen!" Zoo kan het zijn, dat een student wordt be last wegens het inkomen, dat zijn ouders hem geven van bet werkelijk inkomen, dat ook reeds begrepen is onder den incometax. De kennis van het werkelijk inkomen is een hoofdver dachte van een incometax; - het middel om tot die kennis te gerakenmeent men gevonden te hebben in eigen op gave van het inkomen door den belastingschuldige zeiven. Onjuiste opgave staat gelijk met sluikerij bij de heffing van accijnzen. //Voor menigeen ligt er reeds iets onaangenaams, iets stuitends in om zijn inkomen zijn winst of zijne ver dienste voor een ieder bloot te leggen. Er is bijna niets waarmede men, vooral in bedrijf of nering, zoo geheim is en er zal eene nieuwsgierigheid worden opgewekt naar de geldelyke omstandigheden, de winsten of verdiensten van an deren die allerhatelijkst is. In welken pijnlijken tweestrijd zal menigeen geraken, die consciencieus is, als hij zijn inkomen moet opgeven." Wij erkennen dat bezwaar, maar zouden meenen dat aan ieders consciëntie veilig kan worden overgelaten hoe daarin te handelenomdat al die bezwaren alleen bestaan voor den eerlijken consciensieuzen aangever. //Die tweestrijd zal zich in minder mate vertoonen bij hendie hun geheele in komen verterenmaar vooral bij hendie meer inkomen hebbenmeer verdienen dan zy verteren en die veilig een gedeelte van hun inkomen verzwijgen kunnen." Jawanneer men van den belastingschuldige zei ven de opgave van zijn belastbaar vermogen vordert en hem dwingt die met eede te bevestigen. Dat geschiedt niet bij het plan dat voor ons ligt, waarbij geen sprake is van beëediging der opgave, maar alleen van controle van de overheid. Controle van de Overheid. //De overheid zal in haar con trole over de opgaven van het inkomen louter op gissing moeten afgaan, en hare gissing zal gegrond zijn op eigen dunkelijke zienswijze en individueel begrip wat inkomsten zijn, op vermoedensgeruchtenon difsinblazingen van goed- en kwaadwilligenenz., en dit is vooral ongeoorloofd in zake van belastingen waar strenge rechtvaardigheid op den voorgrond staan moet en het de eerste plicht der over heid is die te betrachten. De sluiker kan alzoo met de con trole der overheid veilig den draak steken. De eerlijke man is er de dupe van. Voor den oneerlijke bestaat er geen mid del, dat de wet zou kunnen aanwijzen, om te weten of zijne opgave al of niet goed is. Wel zou men den belastingschul dige kunnen dwingen zijne opgave met eede te bevestigen doch ook dit middel zou niet baten geen doel treffen maar wel het immoreele der belastingen nog verhoogen. Zonder den eed zou een te lage aanslag in den incometax het loon zyn voor den bedrieger, den ontduiker der wet; met den

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1