ARR0WR00TH, Valkenburgsche Paardenmarkt. Buitenlandsch Nieuws. te zwaar geladen was, en doordien zij te veel tegen den wind gestuurd werd, te veel weerstand aan de golven bood, zoodat dezen zich stapelden en over den voorsteven sloegen. Drie van de verdronken landweersoldaten laten vrouwen en kinderen na. Advertentiën. echt Surinaamscli De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 64°, des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 67°. Vrijdag morgen te 5 uren 54°, te 8 uren 60°, *8 middags te 12 uren 64°, 's namiddags te 4 uren 64°. Den 24sten Augustus werd door den Pruisischen gou verneur-generaal te Praag, generaal Vogel von Falkenstein aan den hofraad Baron Henniger de vordering gedaan, ter stond in mindering der oorlogs-contributie een half millioen gulden en na verloop van 24 uren een millioen thaler te storten. De heer Henniger bracht in het midden dat het onmogelijk was in zoo korten tyd zulk een groote som by- een te krijgen. De gouverneur-generaal verklaarde daarop, dat, wanneer de som niet binnen den bepaalden termyn was gestort, hij 100,000 man te Praag zou inkwartieren. De heer Henniger wendde zich toen tot den chef der kre dietbank te Praagden heer Seutter. Deze bracht het half millioen terstond uit de kas der bank bijeendoch met het overige verklaarde hij slechts dan te kunnen helpen wan neer terstond voor eenige minuten de telegraaflijn naar Wee- nen ter zijner beschikking wierd gesteld. Dit geschiedde, de heer Seutter telegrafeerde des avonds naar Weenen; daar werd nog des nachts het geld geteld en ingepakt, passen aangevraagd voor de beambten die het naar Praag zouden brengen en Zaterdag avond werd de verlangde som reeds te Praag ontvangenwaardoor de bedreiging van den ge neraal Von Falkenstein, die op dit punt zeer nauwgezet te werk gaat, van Praag was afgewend. Uit Oppeln wordt van 30 Augustus gemeld, dat dien dag aldaar met een extra-trein bestaande uit 26 wagens, de eerste helft der door Oostenrijk aan Pruisen verschuldigde vergoeding voor oorlogskosten, ten bedrage van 10 millioen thaler, is aangekomen en aan de Pruisische autoriteiten is overgeleverd. De som bestaat alleen uit zilveren daalders, is in 718 vaten gepakt en weegt 4112'centenaars. De berichten uit Mexico blijven hoogst ongunstig. De schatkist is zoo leeg, dat zelfs het Oostenrijksch legioen, het geliefdkoosd korps van den Keizer, niet meer betaald wordt. Maximiliaan zendt het soms uit zijn eigen kas wat op afrekening, opdat het geen gebrek hebbe aan het aller- noodigste. De Mexicaansche troepen zijn aan het nieuw be wind even weinig gehecht als de bevolking, getuige het volgend staaltje: Bij Matamoras waren 1500 Oostenrijkers en 2000 man Mexicanen, tegenover 2000 vrijwilligers. Deze laatsten waren gewapend met geweren en revolvers, de Oostenrijkers hadden geweren en twee kanonnen. De strijd liep vrij goed voor de Oostenrijkers, zij stonden op het punt ten volle te zegevierentoen de Mexicanendie gedurende het gevecht, ondanks den aandrang van den kom- maodant der Oostenrijkers, op een afstand gebleven waren, zich plotseling tegen deze laatsten keerdendie zoodoende tusscher. twee vuren geraakten, en bijna allen gedood wer den. Er heerscht in het land volslagen anarchie en het ge zag van Maximiliaan wordt ten volle ondermijnd. Blijkens particuliere berichten uit Madras stijgt de nood in Britsch-Indië meer en meer. De prijzen der levens middelen hebben een ongekende hoogte bereikt en er is zulk «en gebrek aan voedsel, dat men zelfs langs de wegen overal menschen van gebrek ziet omkomen en de lijken zoowel daar als in de velden onbegraven verspreid liggen. Te midden van zulke rampen is thans de cholera uitgebroken. Omtrent het ongeluk op den Eider verneemt men uit goede bron het volgende: De 7de kompagnie van het 16de regiment landweer, moest den 30sten Augustus van Heide naar Tönning en op weg derwaarts den Eider overtrekken. Van de 200 man sterke kompagnie, werden voor de eerste vaart 2 officieren en 76 man in 3 booten ingescheept. In een groote platte roeiboot bevonden zich 60 man, in een kleine zeilboot 2 officieren en 7 manen in een tweede kleine zeilboot 7 man, benevens de batalj.-adjud., die van Tönning was overgekomenen de bootsman. Toen deze laat ste boot ongeveer 300 pas van land was, kreeg zij zooveel water in, dat zij moest zinken. Door zwemmen en door vreemde hulpwerden 5 man geredterwijl de 4 overigen verdronken. De ware oorzaak van het ongeval kent men nog niet, maar men vermoedt, dat de boot aan den voorsteven Een nader schrijven behelst het volgende De boot is den 2den September een half uur beneden Tönning onbeschadigd 'aan land geworpen. Volgens het oordeel van 2 deskundi gen ervaren zeeliedenwas zy met 8 militairen en den stuurman niet overladen en kon zij nog 2 man meer dra gen. De proef, die ten deze genomen werd, bewees dat ook. Geen van beide deskundigen begreep hoe de boot had kunnen zinken. De eerste baal nieuwe katoen uit New-Orleans is te New-York aangekomen. Zij is ten geschenke gezonden aan president Johnson, die haar voor de Parijsche tentoonstel ling bestemt. - Omtrent den brand den 22sten Augustus in de haven te New-York uitgebarstenten gevolge van het ontploffen van een lading petroleum in een schipverneemt men dat 7 schepenmet de ladingentwee dokkengoederen in entrepot, enz. ter waarde van 2^- millioen gulden zijn ver nield. 't Ergste isdat vele personen der bemanning van de schepen zijn verbrand. Op de Barlett, waarop het vuur begon kwamen de kapitein en twee man omop het schip daarnaast zag men 2 vrouwen en 4 kinderen levend ver branden terwijl zij die in 't water sprongen ook omkwa men; op een derde schip kwam de schipper en 2 man om, terwijl een matroos, die van het schip wilde springen, aan den achtersteven bleef haken en letterlijk verschroeide. primo qualiteit, blank en zuiver, wordt verzonden in een blikken bus van 4^ Ned. voor 4.76. Brieven franco bij M. CLÉBAN, Huidenstraat, 27 8 te Amsterdam. Ontvangen GEZONDHEIDS - BLOEll9 tegen maag en borstkwalen in blikken bussen met gebruik 60 cents. In de gemeente Boskoop wordt gevraagd een geëxami neerde VROEDVROUW, salaris ƒ150, om op 1 October aanst. in functie te treden. Inclineerenden vervoegen zich met overlegging van bewijsstukken, liefst in persoonof met franco in te zenden stukken, bij den Burgemeester, vóór den 20sten September aanstaande. De BURGEMEESTER van Valkenburgmaakt aan be langhebbenden bekenddat door den Raadonder goed keuring des Koningsis besloten tot het heffen van een marktgeldvan .30 voor elk paard, boven een jaar en .15 voor elk paard, beneden dien leeftijd. De Burgemeester voornoemd J. MULLER. Eenige Kiezers nemen de vrijheid de aandacht der ver schillende Kiesvereenigingenbij de aanstaande benoeming van een Lid voor de Tweede Kamer, te vestigen op den Heer ~MLim g Kapitein ter Zee en alhier woonachtig; een man die uit hoofde van zijne ma ritieme bekwaamheden bij het Gouvernement hoog staat aan geschreven. Het komt hun voor dat er in de vergadering der Staten- Generaal eene dringende behoefte bestaat aan iemand die met de Marine en haren tegenwoordigen toestand van nabij bekend is, die door onderscheidene reizen veel ervaring in dit vak heeft opgedaan en die door zijne geheele persoon lijkheid als volksvertegenwoordigerhet vaderland van uit- 1 stekenden dienst kan zijn.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3