dienstverrichtingen (bij het heerschen der cholera), een pen sioen toe te leggen ten bedrage van f 400 's jaars. Z. M. heeft na afgelegd examen benoemd tot surnu- "paerair bij de administratie der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., de heerenJ. H. Luttenberg, te Zwolle; D. van Nievelt, te Rotterdam; J. Hattink te Tubbergen G. H. J. Souman, te Olst; C. L. Blaauwboer, te Beemster; R. F. Schmiedemante Hattum; C. J. Houwing, te Blokzijl; F. A. H. Seipgenste Botterdam; H. van Manen Jr., te GinnekenW. B. de Bruijn te ZutfeD tot ontvanger der regislr. en dom. te Schagen den heer G. Y. Blaauwthans te Gulpen tot ontv. der dir. bel. en acc. te Etten en Leur den heer A. Zonnevijlle, thans te Noordgouwe c. a.; voorts is aan den heer F. O. van Dörnberg Heiden op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontv. der dir. bel. en acc. te Woubrugge c. a.en nog benoemd tot ontv. der dir. bel. in- en uitg rechten en acc. te Ro- zendaal c. a. den heer J. van Assumthans controleur van den actieven dienst der in- en uitgaande rechten en acc. te Botterdam. Donderdag bezocht Z. K. H. Prins Frederik der Ne derlanden de Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Gou den en Zilveren werken van den heer J. M. van Kempen te Voorschoten. Z. K. H. heeft elke afdeeling dier uitge breide inrichting in oogenschouw genomen en herhaalde ma len Hoogstdeszelfs tevredenheid betuigt over de vorderingen in dat gedeelte der Nederlandsche Industrie. Prins en Prinses Alexander van Hessen hebben Don derdag Broek in Waterland bezocht en eenigen tijd doorge bracht ten huize van mej. A. Fregeres aldaar, die een ver zameling van oudheden bezit. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag den 8sten dezer niet plaats hebben. -Aan den //Nürnb. Corr." wordt uit Mentz gemeld: De onderhandelingen tusschen Berlijn en 's-Hage over de toekomstige politieke stelling van het Groot-Hertogdom Luxem burg nemen, naar men uiteen geloofwaardige bron verneemt, een wending, welke geenszins een spoedige oplossing doet verwachten. De Koning Groot-Hertog volhardt bij zijn besluit, om alle voorstellen voor een aansluiting bij den Noord-Duit- schen Bond van de hand te wijzen en blijft verlangendat de vesting Luxemburg door de Pruisen worde ontruimd. Pruisen daarentegen dringt steeds bepaalder aan op de toe treding van het Groot-Hertogdom tot den Noord-Duitschen Bond en wijst het denkbeeld van een ontruiming van de vesting categorisch van de hand. Naar men verneemt bestaat het voornemen om reeds spoedig aan een eskadron van het te 's-Hage in garnizoen liggende 2de reg. dragonders, in stede van de schako een kolbak als hoofdtooisel te geven. Omtrent de te Velzen plaats gehad hebbende onge regeldheden waarvan gisteren is melding gemaakt, wordt nader het volgende gemeld: Nadat reeds Dinsdag onder de polderwerkers of zooge naamde slikwerkers eenige opgewondenheid had bestaan tegen zekeren opzichter, genaamd Cornelissendie, naar zij ver meenden hen niet genoeg geld liet verdienenterwijl de duinwerkers hoogere dagloonen maaktenis echter de rust dien dag niet verstoord geworden, voornamelijk ook, omdat het den veldwachters is gelukt Cornelissen in veiligheid te brengen in het etablissement Wijkeroog. Woensdag ochtend is echter het arbeidsvolk weder in beweging geraakt en is een bende, samengesteld uit om streeks 80 a 90 man slikwerkers, te beginnen met den kant van de zee, getrokken langs de linie der zandwerkers die zij hebben gedwongen den arbeid te staken waarna ook de timmerlieden karren-voerders en conducteurs der locomotieven verhinderd zijn geworden, hunne werkzaamhe den voort te zetten. Vandaar hebben de oproerige werklieden welker getal gedurig aangroeide, zich begeven naar het meer genoemde Wijkeroog, de verblijfpaats van vele Engelsche opzichters, waar ook de voornaamste werkplaatsen, ateliers en stallen der onderneming gevestigd zijn. Zij vonden het hek gesloten en voor hetzelve de Engelschen stalmeester Maas die onmiddellijk op de aankomenden gevuurd en een der polderwerkers doodelijk getroffen heeft. Bij de reeds bestaande verbittering tegen Maas, even als tegen de verdere Engel sche opzichtersis de opgewondenheid onder de werklieden die naar Wykeroog schijnen te zijn getrokkenhoofdzakelijk met het doel, zich meester te maken van den reeds inden vorigen nacht gevluchten Cornelissen, zoo zeer toegenomen, dat zij bijna niet meer te bedwingen was. Hunne woede keerde zich toen tegen Maas, dien zij uit het etablissement wilden halenten einde hunnen kameraad te wreken. Het is echter den officier van justitie en diens substituut, ter plaatse aanweziggelukt omgesteund door eenige weinige rijksveldwachtersde polderwerkers tot bedaren te brengen. Na versterking van een vijftiental dragonders te hebben be komengaf de officier van justitie inmiddels last om Maas, die onophoudelijk met een jachtgeweer en revolver bleef vu- rente arresteeren. De brigadier-majoor der rijks-veldwacht trad daarop, gevolgd door een paar veldwachters en eenige dragonders, het huis binnen. Nadat hij boven gekomen was, heeft Maas onmiddellijk ook op hem gevuurd en hem de kaak stuk geschoten. Alstoen is er onder de polderwerkers eene voorbeeldelooze verwarring ontstaan en is door hen de kreet aangeheven van//de majoor is doodde majoor is doodwij zullen er den brand in stekenanders vallen er nog meer lijken." Het openbaar gezag heeft daarop alle krachten moeten in spannen om te voorkomendat de woedende bende zich van Maas meester maakte, omdat wellicht na hem ook de overige Engelschen van kant zouden zijn gemaakt. Nog zou het gelukt zijn verdere buitensporigheden te voorkomen en het verbitterde werkvolk met behulp van dragonders in toom te houden, indien niet ook tevens het geroep was vernomen, dat de locomotief naar zee gereed stond om Maas te ver voeren. De dragonders hebben daarop het ontvluchten van Maas moeten te keer gaanen het was toen aan het gering getal ambtenaren en veldwachters niet meer mogelijk ver deren tegenstand te bieden. Terwijl voortdurend geweerscho ten werden gelost, is het etablissement Wijkeroog in brand gestokenniet alleen door mannenmaar ook door vrouwen en kinderendie gedurig takkebossen aanvoerden. Het verdient vermeldingdat over het algemeen de geest der polderwerkers getuigde van groote verbittering tegen de Engelschen maar dat zij alleszins gematigd waren ten aanzien van de overheid. Maas, na zich nog lang met schieten te hebben verdedigdmoest eindelijk uit het bran dende huis komenwaarop het der politie na veel inspan ning is gelukt hem levend, hoewel deerlijk gewond, naar het huis van arrest te Haarlem te doen overbrengen. De rust is daarop niet verder verstoord geworden. Bij de waardeering der bovengemelde feiten schijnt niet uit het oog te moeten worden verlorendat de officier van justitie aanvankelijk het voornemen heeft gehad om de op roerige polderwerkers in toom te houden en zich van de aanleggers der beweging te verzekeren maar dat hy daarin door het vuren van Maas verhinderd is geworden. - Maas, even als Cornelissenwas voor het overige alles behalve ge zien onder de werklieden. Naar men verneemt zullen de heeren Gebr. Daven port in den loop dezer maand in het locaal Odéon te Am sterdam eenige voorstellingen geven. Door een onbekende oorzaak geraakte Woensdag de woning van den mr. smid Yan Olst te Ede in brand, in welk huis het hulpkantoor der posterijen gevestigd was. On danks de spoedig aangebrachte hulp is het geheele huis vernield, en heeft men met moeite de op het kantoor be rustende brieven kunnen redden. Te Waardenburg is de watermolen Maandag avond door den bliksem getroffenen met twee hooibergen afge brand. Een vreeselijke brand heeft in het nabij Giesen ge legen dorp Heuchelheim gewoed. Meer dan 100 gebouwen zijn een prooi der vlammen geworden. Een kind heeft daarbij het leven verloren. -De kerkeraad der Hervormde gemeente te Koog aan de Zaan heeft tot predikant beroepen den heer J. C. Sin gels, thans te Spijk. Naar wij vernemen zal op den 18den September e. k. door de werkende leden van het gezelschap //Harmonie" alhier een //soiree declamatoire" worden gegeventen voor- deele van de hulpbehoevende weduwen en weezen, nagelaten door de slachtoffers der cholera, en waarvan de opbrengst zal worden gestort in handen van de cholera-commissie.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2