Zaterdag 8 September. N°. 2013. A®. i860 Hieuwe belastingplannen. in. Binnenlandsch Nieuws. LEinSCB MGBLA Oeze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1,95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mer8 Vijf Cents. Prjjs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van 1-4regels/O.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts, Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'g-Gravenhage, Delft, Sohiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; II u. 54J m.j 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 n. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar LeidenMaandag n./ru. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren, De3 Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 'suamidd. te 3 u. 35 in. 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Iadisohe Laadpost. Over Southampton, l en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Ryks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Tolegraaf dagelijks vau 7 u. 's m. tot 10 u. 45 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te li men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open da.-t lijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uren.-D* Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Reohten en Aeoijnsea dagelijks van 9—1 uren en van 88 uren; van'a-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 99 uren, van Zegel, Registratie dagelijks van 34 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uren. De billijkheid eiscbt, dat w(j vóór wij overgaan tot de beoor deeling van het plan eener inkomsten-belasting door Burg. en Weth. ingediend, ook de gunstige zqde van het voorstel des heeren Scheltema in het licht stellen. Reeds hebben wij gewezen op de ter zijde stelling van drie grondslagen der rijks personeele belasting, n Haardsteden staan wat het aan tal betreft, in verhouding tot de grootte van een huis, niet tot de meerdere of mindere kostbaarheid. De aangifte is niet altijd juist en vereischt aanhoudende controle. Het hou den van een of twee vrouwelijke dienstboden is gewoonlijk een gevolg van behoefte daaraan door de talrijkheid van het gezin. Is bij uitzondering het houden van meer dan twee het gevolg van weelde, dan zullen ook meestal huis en in boedel van weelde getuigen en wordt daardoor het inkomen reeds hooger gesteld. Wilde men het houden van twee of meer vrouwelijke dienstboden als grondslag aannemen dan zouden er bepalingen gemaakt moeten worden om het aantal in verhouding te brengen met de talrijkheid van het gezin en de onbeduidende invloed (dit geldt ook van de haard steden) die zulks hebben zou bij de beschouwing van het inkomen, zoowel als op de meerdere opbrengst der belasting, zou niet opwegen tegen de meerdere omslachtigheiddie de belasting zou krijgen. Door paarden als grondslag aan te nemenzou men ook in strijd handelen met den regelom geene eigenlijke vertering te belasten, terwijl toch bij de berekening van het inkomen het houden van equipage of rijtuigen van weelde met of zonder paarden reeds voldoende in aanmerking komt door een betere taxatie van het meu bilair en tevens op billijker wijze dan door het op zich zelf belasten van paarden." Het meubilair speelt bij dat voorstel een groote rol. De heer S. meent dat zulks ook moet. //Ben kostbare inboedel is in den regelveel meer dan de huurwaardeeen ken merk van gegoedheid of ruime inkomsten. In een middel matig huis van f 500 huurwaarde kan iemand wonen, die f 4000 inkomen heeft, maar ook een ander, wiens inkomen meer dan het dubbel daarvan bedraagt. Dit verschil van gegoed heid of inkomen waarschijnlijk gepaard met verschil van stand ea leefwijze, zal zich duidelijk openbaren in de inrichting van het huis en vooral door het meubilair. Wanneer nu den inboedel van den een eene waarde heeft van f 1000 van den ander van f 1500, dan zal het inkomen van den eerste berekend worden op f 4000 en van den ander op f 8000 en daarna zullen zij belasting betalen." Ofschoon onmiskenbaar het voorstel van den heer 3. meer het verteringsvermogen dan het werkelijk inkomen treft, zoo is het toch waar, dat zijne grondslagen in het algemeen, voor wien de tering naar de nering zeteen redelijke en vrij zekere maatstaf van het inkomen zijn. //Bij de lagere en arbeidende klasse breidt de belasting zich meer uit in verhouding met de mindere talrijkheid van het gezin. B. v. het hoofd van een klein gezin uit drie per sonen bestaande, dat een huisje bewoont van f 5 0 huur waarde, zal belasting betalen, terwql het hoofd van een talrijk gezin uit 8 a 10 personen bestaande en een huisje van f 5 5 a f 60 huurwaarde bewonende, vrij van belasting zal zijn. Bq gelijk inkomen b. v. van f 8 a f 9 kan de eerste iets missende tweede daarentegen niet. De belasting zal, over het algemeen genomen, niet ongelijk op de ver schillende klassen drukken en althans niet het meeste op de minder gegoeden. De controle is zeer gemakkelijk in de uit oefening ontduiking is niet te vreezenzoodat er geen sluikerij zal plaats hebben. De belasting zal treffen wien de wet treffen wil; de belasting is eenvoudig in de practijk, niet belemmerend en weinig kostbaar in de invordering. De vorm is niet stuitend of hatelijk en grijpt niet in de bij zondere of geheime belangen der ingezetenen." De heer S. berekent het vermoedelijk belastbaar inkomen van al de belastingschuldigen op 3,600,000, derhalve zal om f 108,000 te genieten 3 pCt. moeten worden geheven. Wij gaan thans het andere plan meer van nabij beschou wen en geven daarbij acht op hetgeen door den heer S. tegen een incometax wordt aangevoerd. Z. M. heeft goedgevonden aan vrouwe C. M. de Jongh, weduwe van den officier van gezondheid lste kl. J. C. Mul ler, op grond van het overlijden van haren echtgenoot bin nen een jaar aan de onmiddellijke gevolgen van bevolen

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1