want dan geschiedt meestal de keuze op het gezag van an* deren. //Een werkzaam en ontwikkeld Staats-burgerschap moet met een werkzaam plaatselijk burgerschap beginnen." Daartoe is de census binnen Leiden met kennis en oordeel geregelddaaraan is het toe te schrijvendat als de can- didaten vrij algemeen bekend zijnde opkomst tot de stem bus veel talrijker is dan wanneer candidaten worden aan bevolen die in beperkten kring leven. In hoever nu de maatstaf juist is, dat voor het kiesrecht tot benoeming van leden der Tweede Kamer of voor de provinciale Staten de census van f 50 of het dubbel bekwaamheid en bevoegd heid toekent, blyft ons altijd onbegrijpelijk; maar dat is ze ker dat voor die benoemingen nog een volk achter de kie zers staat, waarvan de meesten niet minder tot de keuze geschikt mogen worden geacht. Als men op de kleine pers van het Raadhuis de aldaar aangeplakte naamlijsten der kiezers vergelijktdie van den Gemeenteraad met die voor de Tweede Kamerzal men geneigd zijn te vragen waarom sommigen voor de eerste keuze bevoegdmaar voor de tweede onbevoegd zijn Het verschil ligt bloot in den census, Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft aan den heer A. J. C. Janssensop zijn verzoekeervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, en zulks onder dankbetuiging voor de goede dienstendoor hem als zoo danig bewezenen voorts in zyn plaats benoemd Mr. C. Cardinaalcommissaris van politie aldaar; - benoemd tot burgemeester der gemeente Bocholtz N. J. H. Huppertz. H. M. de Koningin heeft jl. Zaterdag den Konink lijken grafkelder te Delft bezocht. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tegen 'mor genVrijdag avond te 7 uren bijeengeroepen. Naar men verneemt, zal bij de Staats-begrooting van 1867 een aanmerkelijke verhooging van het eindcijfer van het hoofdstuk VI (marine) worden voorgedragen. Wy vernemen, dat in eenige onder-kiesdistricten tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkiesdistrict Leiden is gesteld Jhr. Mr. D. T. Gq- vers van Endegeest, oud-lid der Kamer voor dat district.' In de Dinsdag morgen te Deventer gehouden raads vergadering is benoemd tot leeraar in de scheikunde aan de hoogere burgerschool, de heer Dr. H. IJssel de Schepper, op een jaarwede van f 1800. Tot leeraar in de natuurkunde, de heer H. W. Schroder van der Kolkop een jaarwedde van f 2000, en tot leeraar in de Nederduitsche taal enz., de heer F. ten Stoppelaar, op een jaarwedde van f 1000. - Naar men verneemtzal eerlang onze vaderlandsche letterkunde met een belangrijk geschrift worden verrijkt. Dr. A. Pierson te Heidelberg legt op dit oogenblik de laatste hand aan een roman, die onder den titel van: //Adriaan de'Mérival. Een Leerjaar" zal verschijnen. Het eerste deel van dezen roman is reeds ter perse. Zaterdag 11. vierde de heer H. van Pelt, hoofdonder wijzer te Oude-Weteringzijn öOjarigen dienst als onder wijzer. Na de afgelegde examina zijn op de kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht door de onderscheidene Ministeriën thans benoemd tot kweekelingen bij die school voor de landmacht hier te lande 13, voor de Oost-Indië 20, voor West-Indië 1 eu voor de marine 3; te zamen 37. Uit Zwolle schryft men: Voor 2 vacaturen als hulp onderwijzer alhier hebben zich 79 sollicitanten, uit onder scheiden gemeenten aangemeld. Weerkenners voorspellen uit de bestaande groote druk king van den dampkring en de variatiën van den barome ter, binnen kort hevigen wind. Dinsdag jl. hadden onder een gedeelte van het uit gebreid arbeiderspersoneelhetwelk zich thans te Velzen bevindt, ongeregeldheden plaats, welke zich lieten aanzien van dien aard te worden dat de tusschenkomst der mili taire macht werd noodig geoordeeld. Dientengevolge is Dins- dag avond een peleton dragonders van Haarlem derwaarts vertrokken, terwijl een nog grooter aantal aldaar in gereed heid werd gehouden om zoo noodig later mede derwaarts op te rukken. Tegen het middernachtsuur was echter dit pe leton reeds weder teruggekeerd, naardien de rust hersteld was. Men hield zich evenwel voorbereid, ingeval de wan- ordelijkheden mochten hervat worden. De ongeregeldheden en wanorde schijnen Woensdag her. vat en op ernstige wyze toegenomen te zyn. Nadat op den middag te 12 uren een afdeeling dragonders derwaarts was gezondenkwam reeds te 2 uren een brigadier in vollen ren naar Haarlem om meerdere assistentie. Daarop is onmiddel. lijk een tweede afdeeling cavalerie naar Velzen gezonden on der bevel van den ritmeester Holtius, den lsten luit. Ver- tholen en den 2den luit. Slenkers. Te 4 uren kwam te Haarlem weder een koerier aan om meerdere assistentie, naar men zegt, om infanterie. Te 5 uren is al de beschikbare infanterie uitgeruktop marsch derwaarts. Naar de geruch ten te oordeelenmoeten de gevechten der poldergasten on derling nog al van ernstijgeh aard zyn. Men spreekt van 7 dooden en van een huisdat reeds in lichte laaie vlam staat. Maandag werd voor het eerst een trein van vracht- wagens door stoom langs den spoorweg van Goes vervoerd. Een groot gedeelte der werklieden had daarop plaats ge- nomen. In de zitting van den Gemeenteraad van 11. Dinsdag heeft de Wethouder Mr. C. W. Hubrecht een belangrijke toelichting gegeven betreffende de berekening der prijzen voor de daarstelling van gasverlichting in de huizen en te vens overgelegd een vergelijkenden staat van de prijzen by inkoop en die in rekening aan de gasverbruikers werden gebracht. De prijzen bij inkoop zyn berekend naar de over- gelegde facturen en onder aftrek van 60 pCt. rabat, terwyl daarop naar gelang der verschillende afmetingen in diameter door de gasfabriek wordt berekend een winst van 9 tot 30 pCt. De vroeger gemaakte aanmerking rustte op een verkeerden grondslag, daar men niet de prijzen der factu ren maar de waarde bij den inventaris van hetgeen op 31 December in het magazyn nog voorhanden wastot maatstaf der berekening genomen had. De openbare bevordering en prijsuitdeeling aan de hoogere burgerschool heeft plaats gehad op 6 September, des namid dags te 2 urenin het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Uit de mededeeling van den directeur bleek, dat aan de overgangs-examens op 13, 14, 15 en 16 Juli van de 1ste tot de 2de klasse werd deelgenomen door 17 leerlingen. Van deze werden bevorderd: J. M. van Benten, C. F. A. van Reemst, C. W. Feugen, P. J. Meerburg, T. Bertrand, A. Hermens en H. A. Boursse Wils. Na een tweede examen op 3 en 4 Sept. in enkele vak ken waarvan de kennis op het eerste examen onvoldoende bleek te zijn, werden bevorderd: H. C. Ledebur, D. Beuth, J. L. van Heukelom, J. W. F. Couvée, J. J. de Regt en J. van Raalte. Van de 2 de tot de 3 de klasse werden van de 10 leer lingen na het eerste examen bevorderdM. TreubE. Si mons, J. van der Horn en D. K. A. van Loghem. Na een tweede examen: J. P. HengeveldT. Arntzenius, L. M. Snellen van Vollenhoven en F. J. Dozy. Van de 7 leerlingen der 3de klasse werd niemand na het eerste examen tot de 4de klasse bevorderd. Na een tweede examen in enkele vakken: D. F. Sluijter, J. Hamaker, J. P. Trap, H. L. van Pabst, A. J. Krantz en A. D. D. Schretlen. De drie leerlingen der 4de klasse werden na afloop van het eerste examen tot de 5de klasse bevorderd, voor die vakken welke zij hadden waargenomen. De namen dier leer lingen zyn: H. J. A. van Maarseveen P. van Doorninck en J. K. L. Sicherer. De leerling D. D. Veth der 3de klasse en de leerling A. Fabius der 4de klasse werden wettig verhinderd aan het overgangs-examen deel te nemen en zullen ad missie-examen voor hoogere klassen afleggen. 15 leerlingen werden met pryzen begiftigd namelijk 4de klasseH. J. A. van Maarseveen en A. Fabius. 3de klasse: D. D. Veth en J. Hamaker. 2de klasse: M. Treub, J. van der Horn, D. K. A. van Loghem, J. P. Hengeveld en L. M. Snellen van Vol lenhoven. 1ste klasse: J. M. van Benten, C. F. A. van Reemst, C. W. Feugen, P. J. Meerburg, T. Bertrand en A. Hermens

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2