Vrije verkiezingen. N°. 2012. Vrijdag 7 September. A°. 1 I ry^ DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in:-de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prfls der Advertentiën, 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 3*5 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 n. 6 m.; 9 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 51, ra.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leidente 10 n. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, .Vlaandag ochtend 4 de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Poitbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; 'suaraidd. te 3 u. 35 ra. 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Iadiaohe Landpost. Over Southampton l en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Ryks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av.Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 aten. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. 'Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu da ;elyks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-D# Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Reohten en Aooijnzea dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijks Oireote Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegèl, Registratie dageljjks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Met de grondwetsherziening van 184 8 zijn we beschon ken met rechtstreeksche verkiezingen van leden voor den Gemeenteraad, voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De grondwet heeft in alge- meene bepalingen de vereischten voor het kiesrecht gesteld en de wetgever die nader bij de kieswet op de verschillende toestanden van en voor elk kiesdistrict toegepast. Blijkt het, dat die wet niet deugt, dan is het noodig haar te herzien, te veranderen en te verbeteren maar zoolang dit niet ge schiedt, mag men het er voor houden, dat de wet goed is en dat vooral zij de wet in een goeden reuk houdendie het stelsel van vrije verkiezingen huldigen. Maar dan voegt het niemand hunner, om zich boos te maken of een zuur gezicht te zettenals de keuze niet in hun smaak valt want de volstrekte meerderheid beslist en die beslissing is onschendbaarwant zij drukt uit den wettigen wil van de tot het kiesrecht bevoegde ingezetenen die verkregen is of zich heeft verklaard langs den wettigen weg. 't Is waar: op die stemming wordt invloed uitgeoefend. De kiesvereenigingen doen dat door hare aanbeveling van candidaten op naam van haar bestuur; maar wellicht niet den minsten invloed wordt uitgeoefend door de redactiën der dagbladendie voor het meerendeel zich persoonlijk aan- sprakelyk stellen voor de meeniug die zij voorstaan en daarin worden ter zijde gestaan door enkele onafhankelijke en eer lijke mannen, zooals Jhr. M. Salvador, of vereenigingen van kiezers die rond en ruiterlijkberedeneerd en onbewimpeld hunne candidaten aanbevelentegenover duisterlingen die zich schuilhouden en den moed missen tot een strijd met °pen vizier. Maar die invloed moet verkregen worden langs den weg ?an zedelyke overtuiging en met bedachtzaam overleg. Gode Z'J dankde meerderheid van de kiezers brengt ook haar zedelijk gevoel in rekening als gekozen moeten worden en Je talenten moeten al zeer overwegend zijn als zy dat ze- Jelyk gevoel overheerschenwanneer de candidaten in een ander opzicht ergernis geven door zedeloosheidongods dienstigheid of ongebondenheid, De waarde van den eed die de benoemde moet afleggen, wordt bepaald door de ze delijke gesteldheid van zijn hart en de wakkerheid van zijn gewetendat gelooft aan een rechtvaardige vergelding. En hoe minder een staatkundige partij daarop acht geeft, hoe meer zij van haar invloed verliest; hoe hooger de kiesver- eeniging staat in de algemeene achting, hoe sterker de in vloed, die zij verkrijgt; hoe vrijgeviger zij in hare keuze is, des te gelukkiger zal de uitslag van hare aanbeveling zyn. En toch het blijkt uit de geschiedenis der rechtstreeksche verkiezingen in ons Vaderland, in de onderscheidene oorden en in de verschillende districten, er blijven eigenaardighe den over onder het kiezersvolk, dat zich niet enkel splitst naar de godsdienstige gezindheden of in staatkundige rich ting, maar in aristocratische en volksgezinde kringen en bo vendien zich schikt naar de omstandigheden. Dan eens gaan anti-revolutionairen en liberalen te zamen en voegen de Ca- tholieken er zich bij; dan is er aansluiting tusschen Catho- lieken en liberalen tegenover anti-revolutionairen en conser vatieven; dan ziet men bij gemeenteraads-verkiezingen vooral, dat geen verschil van staatkundige richting de volstrekte meerderheid van stemmen kenmerkt. Die het beginsel van vrije verkiezingen huldigt, moet de beslissing der meerderheid eerbiedigen en Diet boos zijn als zijn candidaat het onderspit delft. In zulke omstandig heden kan men het ware van het valsche liberalisme zeer duidelijk onderkennen. Het verraadt wantrouwen in zijn beginselenals men de tijdelijke zegepraal van een tegen overgestelde richting niet kan dulden. De geschiedenis der Leidsche verkiezingen bewijst, dat voor den Gemeenteraad op geen staatkundige richting door kiezers wordt gelet, al onderscheiden de kiesvereenigingen zich daardoor van elkander. Voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal komt de samen stelling van het kiesdistrict in aanmerking, waarvan de meeste gemeenten zijn in een anti-Thorbeckiaansche richting. Daaraan is niet te veranderenmaar daarom is het van be lang te zorgendat er bekwame candidaten worden gesteld die de sympathie der kiezers kunnen verwerven door dien zij gunstig bekend zijn. Zou er twijfel kunnen bestaan of al de kiezers uit volle overtuiging met volkomen bewustheid hun slembriefje invul den Neen, wanneer het een gemeenteraads-verkiezing geldt. Ja, zoodra de candidaten vreemdelingen zijn in het district,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1