IV0. 2011. Donderdag 6 September. A 18(?6. f Nieuwe belastingplannen. Het voorstel van den heer Scheltema betreft een hoofde- lijken omslag, die geheven wordt van het vermoedelijk; in komen, dat berekend wordt naar drie grbndslagen 1°. huur waarde, 2°. meubilair, 3°. mannelijke dienstboden. De huur waarde en de waarde van het meubilair worden geschat door beëedigde schattersdoor den Gemeenteraad te benoemeD. Zesmaal de huurwaarde, eenmaal de waarde van het meu bilair en 500 voor eiken mannelijken dienstbode bijeenge- teld wordt beschouwd als het vermoedelijk inkomendat verminderd wordt met 25 0 voor elk hoofd vaD een gezin, ƒ125 voor elk inwonend of afzonderlijk wonend belasting schuldige en 2 5 voor elk kind, dat de belastingschuldige boven de twee ten zijnen laste heeft, mits van den leeftijd van 3 lot en met 15 jaren. Dat de overige grondslagen haardsteden, paarden en vrou welijke bedienden van de rijks personeele belasting niet zijn aan genomen wordt op zeer aannemelijke gronden verdedigd, daar de haardsteden en vrouwelijke bedienden in verhouding staan tot, de grootte van het huis en van het gezinterwijl de rijtuigen meer dan de paarden den voet bepalen, waarop de belastingschuldige leeft, en de waarde onder het meubi lair wordt begrepen. Het meubilair is in den regel veel meer dan de huurwaarde een kenmerk van gegoedheid of ruime inkomsten. Het staat daarbij tot de huurwaarde in een ge lijke verhouding, bijna als bij de rijks personeele belasting waar berekend wordt 5 pCt. van de huurwaarde en 1 pCt. van het meubilair; terwijl bij het voorstel van den heerS. de heffing van het meubilair tot de huurwaarde staat als 6. Schatting der waarde van het meubilair kan ook ge schieden naar een tarief, in verhouding tot de huurwaarde van 1 tot 15 maal genomen. Zeer uitvoerig heeft de heer S. zijn voorstel toegelicht, vooral ten aanzien van de daartegen ingebrachte bedenkingen zooalshet aanmerkelijk aantal vrijstellingen van minver mogenden bevoordeeling der gegoeden enz. Het moet in liet oog springen, dat het een het ander uitsluit, want hoe meer de grens van vrijstelling wordt uitgebreiddes te zwaarder is de last op de meergegoeden. Uit een vergelij kenden staat blijkt nu dat de bewoners van huizen, met een huurwaarde van ƒ50 tot en met ƒ100 minder, maar van 200 en hooger veel meer worden aangeslagen dan in de bestaande hoofdelijke omslagen waarvan de hoogste aanslag bedraagt 1200, die volgens het voorstel van den heer S. zal klimmen tot 1562,50, bij een heffing van 180,000. Alles hangt af van een billijke en algemeen met den werke- lijken huurprijs overeenkomende schatting der huurwaarde, waar mede ook de waarde van het meubilair naar het tarief in onaf scheidelijk verband staat. De heer S. beweert met een menigte voorbeelden te kunnen aantoonen hoe ongelijk en onjuist de rijksschatting is. Hij zegt//Het lijdt bij mij geen twijfel dat een locale schatting van het meubilair door bevoegde personen die het vertrouwen der belastingschuldigen verdienen die in de vervulling hunner taak bescheidenheid aan nauwgezetheid we ten te paren en den tact bezittenom zonder een angstvallig en voor de belastingschuldigen hinderlijk onderzoek, de in lichtingen, die zij behoeven te erlangen en die niet door de belastingschuldigen zeiven worden betaald zonder daarom hoog verheven te zijn een veel beter resultaat zal opleve ren dan thans door de rijksschatting wordt verkregen." Wij willen dat gaaf aannemenmaar als de schaal der tegenwoordige schatting algemeen te laag is voor Leiden kan daaruit dan geen bezwaar ontstaan en geen grond of aan leiding worden geputom die schaal te verhoogen tenzij de schatting ongelijkmatig is en de maatstaf verschilt, 't geen aanleiding moest geven tot herziening, opdat de druk even redig zij. Wij hebben derhalve tegen het voorstel twee bezwaren het eerste, die trouwens den vorm en niet het wezen betreft, namelijkdat het vermoedelijk inkomen naar de voorge stelde berekening verkregenin geen geval als inkomen kan worden aangenomenomdat de waarde van het meubilair geen redelijken maatstaf daarvoor oplevertmaar wel een grondslag is waarnaar men den stand of de levenswijze afmeet. De waarde van een inboedel komt in aanmerking als een deel der bezittingmaar nimmer als een deel van het in komen der belastingschuldigen. Het meubilair kan evenwel een grondslag voor den aanslag uitmakenomdat het bezit daarvan met het huis dat bewoond wordt, bij benadering het verteringsvermogen leert kenneu. Het tweede bezwaar ligt in de dubbele heffing voor het Rijk en voor de ge meente van dezelfde voorwerpen van verbruiklangs ver- 1 'rl. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.75 Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 nr.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 51^ ra.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochteud 4 u., de overige dagen5 u.; van Arasterdam Beerebyt) uaar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat'smorg. te 7 u. 45 ra. en te 1L u.; 'suaraidd. te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oost-ïudisobe Lan<lpo»t. Over Southampton, l en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaD 7 u. 'sra. tot 10 u. 45 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Douderdagte 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie ven Fabricage des Zaterdags vai> 111 uten.- Bureau der Plaatselijke Secretarie ie open da.-tlyks van 10turen. - Thesaurie, dagelijks van 102 nren.-Dtf Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten eu Accijnzen dagelijks van 9luren en van 3—6 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadester, van 9 4 uren. ii.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1