's-Hertogenbosch terwijl zij in andere gemeenten zeer afneemt en geweken is. Sedert een paar dagen heeft men het branden van teertonnen op de openbare straat en op sommige erven te Scheveningen gestaakt. De epidemie, welke aldaar zoo vele slachtoffers heeft geëischt, mag er, den Hemel zij dankals geweken worden beschouwd. De bevolking van ScheveningeD is der stedelijke regeering in zeer veel opzichten den mees ten dank verschuldigd voor de doelmatig aangewende maat regelen om de verspreiding der verschrikkelijke ziektedie honderden ten grave heeft gesleept, zooveel menschelijke krachteu vermogen, tegen te gaan. Behalve zij, die voor geen overtuiging vatbaar schijnen te wezen erkennen Schevenings ingezetenen dan ookdat de teerbrandiugen dat doel zeer bevorderlijk zijn geweest. Op de 20ste algemeene vergadering van de vereeni- ging van en voor Nederlandsche Industriëelenzullen de navolgende punten worden behandeld: 1. Mededeelingen van den voorzitter2. driemaandelijksch verslag van den secretaris; 3. de belangen van handel en nijverheid met betrekking tot den gewijzigden toestand van Duitschland4. bedenkingen tegen de wet, regelende het bedrag en de wijze van heffing van het vuur-, ton- en ba kengeld (Staatsblad N°. 40 van 13 Aug. 1849), in ver band met de wet van 30 Dec. 1S65, Staatsblad N°. 173; 5. de afschaffing der patentwet; 6. de afschaffing van het zegel op de dagbladen in het belang der algemeene volks beschaving en van die van den werkman in het bijzonder; 7. voorstellen in den loop der vergadering gedaan. Na afloop der vergadering zal er gelegenheid zijn tot deel neming van een gemeenschappelijken maaltijd. Woensdag stond voor het kantongerecht te Harder wijk terecht de heer H. W. Witteveen predikant bij de zendingszaak, wonende te Ermelo, beklaagd van in het huis van barmhartigheid te Ermelo, waarvan hij oprichter en bestuurder is, eenige krankzinnigen te hebben verpleegd, tegelijk met andere personenwelke niet krankzinnig wa renen zulks zonder bewilliging des Konings; onder de ge tuigen bevonden zich de HH. Everts en Lithdirecteuren, tevens eerste geneesheeren der krankzinnigen-gestichten te Utrecht en te Meerenberg. Het O. M. requireerde schuldig verklaring aan het ten laste gelegde en veroordeeling tot een geldboete van f 7 2 of subsidiair 10 dagen gevangenis straf en in de kosten. De uitspraak is bepaald op 5 Sep tember e. k. In het Weekblad voor de burgerlijke administratie komt het volgende voor //In de zitting van den gemeenteraad van Leiden van 16 Augustus is een denkbeeld ter sprake gebracht dat de aan dacht wel verdient. Men uitte den wensch, dat de raad de beslissing omtrent het verbeteren en herstellen van zekere brug niet zou uitstellen tot de behandeling der begrooting voor het volgend jaarmaar dat dat werk van zoo diep in grijpend finantiëel belang vóóraf het onderwerp van over weging zou uitmaken zoodat men later slechts een post op de begrooting zou behoeven te brengen. //Bij de behandeling van de rijksbegrooting in de Staten- Generaalis meer dan eenmaal het gevoelen ontwikkeld, dat voor belangrijke openbare werken //afzonderlijke" wetsont werpen moeten aangeboden worden, omdat, wanneer op de rijksbegrooting posten gebracht worden voor die onderwer pen deze als het ware verzwolgen worden onder de vele belangrijke punten die elk jaar bij de begrooting ter sprake komen. Dezelfde handelwijze verdient o. i. aanprijzing voor de gemeenten althans voor de groote. //In belangrijke gemeenten sleept de behandeling van de begrooting reeds tijd genoeg wegen het is niet goed die begrooting nog te compliceeren met de quaestiën van de openbare werken. Wanneer deze afzonderlijk behandeld wor den dan zal de raad - het spreekt van zelf - daarop meer uitsluitend zijne aandacht kunnen richten dan wan neer zijne aandacht daarvan afgetrokken wordt door zoo vele belangrijke punten die bij de behandeling van de begrooting ter sprake komen. //Het doet ons genoegen dat de geachte voorzitter van den Leidschen raad zich met het geopperd denkbeeld heeft vereenigd." -In den Koninklyken Franscken Schouwburg te's-Hage, zal Zaterdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera la Favorite. Door de politie te Rotterdam is Donderdag aangehou den A. S., brievenbesteller te Tielwelke, naar men ver neemt, zich in zijne betrekking aldaar aan diefstal van gelds waardig papier heeft schuldig gemaakt. Naar men bericht zal het kanaal door Zuid-Beveland met den lsten Sept. e. k. voor de vaart geopend worden. Naar men verneemt zullen eerlang eenige veranderin gen worden gebracht in het personeel bij het marine-etablis sement te Hellevoetsluisaldaar aan de administratie ver bonden, terwijl bij het Departement zelf eenige bevorderin gen zullen plaats hebben. Woensdag middag 11. had in de stoom-marmerzagerij van de heeren Kemp en Schotel te Dordrecht een schrikke lijk ongeval plaats. De meesterknecht der slijperijPierre Richard geheetenongeveer 60 jaren oud, bezig zijnde met het doen van eenige herstelling in de onmiddellijke nabij heid van den grooten drijfriem, geraakte door een noodlot tig toeval eerst met de hand en bijna oogenblikkelijk daarna met het hoofd tusschen den riem en het wiel. Het hoofd werd daarbij nagenoeg van den romp gescheiden. Eer men de machine had doen stil staan was de man een lijk, Hij laat een vrouw met 3 kinderen na. Woensdag middag sprong te Zutfen een dragonder in de rivier, waarschijnlijk om zich van het leven te be- rooven. Niettegenstaande spoedig toegebrachte hulp, slaagde men er niet in den drenkeling levend aan wal te brengen; een in de buurt liggende schipper roeide er met een boot heen en vischte hem met een haak op, doch hij was reeds een lijk. Men zegt dat hij dezen zelfmoord zou begaan heb ben omdat hij, f 43 van een meid geleend en verteerd hebbende, de straf wilde onlloopen waartoe hij door zijn chef, bij wien aangifte was gedaan veroordeeld werd. Eenige jongelingen te Gemonde, waaronder twee broeders, een van 11 en een van 9 jaren, den 30 Juni jl. op weg zijnde naar shool, vonden een vogelnestje met eieren, Uit de niet juiste verdeeling van die eieren ontstond een broedermoord. De oudstedie bij die deeling zijn zin niet kreeg, trok zijn klomp uit en sloeg daarmede zijn 9jarigen broeder met zooveel geweld op het hoofddat hem uit her senen neus en mond het bloed stortte en hij onmiddellijk overleed. De dader, een naar lichaam en geest ontwikkeld jongeling en driftig van aard, is Vrijdag 24 Aug. voor die misdaad, als hebbende gehandeld met oordeel des onder scheids, door de rechtbank veroordeeld tot 20 maanden ge vangenisstraf. Ds. W. van den Bijtel, pred. te Nunspeetheeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Wij mogen de maand Augustus niet besluiten zonder te herinneren, dat op den 18den van die maand de oudste predikant bij de Nederd. Hervormde gemeente alhierDs. H. Fangmanhet 5 0ste jaar van zijn evangelie-bediening is ingetreden. Daar Z.Eerw. nog steeds in die betrekking werk zaam is, bestaat de hoop, dat hij zijn halve eeuwfeest, zoo zijn leven en kracht worden gespaard, in het volgend jaar vieren zal, welk zeldzaam voorrecht hem wordt toegewenscht. Aan een partikulieren brief, met de jongste mail uit Ned.-Indië ontvangen ontleent de //Amst. Ct." het volgende: Indië juicht dat Fransen van de Putte gevallen is met de cultuurwet, dat gedrocht van stelselloosheid. Indië bidtdat de landvoogd Sloet van de Beele spoedig aftrede en door een bekwaamrechtvaardig en energiek man worde opge volgd. Want Indië - ik schrijf u de waarheid - is aan den rand eens afgronds. Wil men Indië voor het Moederland behouden, dan is er spoedig verandering noodig. Men kent den Javaan van voor slechts 5 jaren niet meer, zoo zeer is het prestige, het ontzag voor den Europeaan verzwakt. Ik herhaal u, indien niet een commissaris-generaal met on beperkte volmacht komt, om op te bouwen hetgeen zoo on nadenkend en onstaatkundig afgebroken is, dan kunnen wij weldra staren naar onze vloot." Den 3lsten Juli overleed te Paramaribo, na een kortstondige ziekte van slechts 2 dagenin den ouderdom van ongeveer 35 jaren Mr. Johannes Hendrik Vernhout, w leven president van het collegie van Kleine Zaken. Op den lsten Aug. omstreeks 12 uren overleed te Paramaribo de heer A. Bijdals, commissaris van politie.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2