Buitenlandsch Nieuws. de vervroegde terugkomst van den gouverneur generaal ba ron Sloet als zeker aanmerken. Familie-aangelegenheden moe ten in voorname plaats tot dit besluit hebben geleid. De Thermometir van Fahrenheit leekende alhier Woens dag des namiddags te 6 uren 68°, de» avonds te 8 uren 5 9°, te 10 uren 5 6°. - Donderdag mor ge ie B uren 5 6°, te 8 uren 6 2", 's middags te 12 uren 5 91's namiddags te, 4 uren 5 8°. De cholera heeft te Srussel sedert Dinsdag 11., toen een hevig onweder boven de stad losbrak, bijna geheel op gehouden. Den 22sten dezer zijn nog slechts 19 en den 23sten nog slechts S personen aan die ziekte overleden. Te Antwerpen is zij als geweken te beschouwen. De geboorten bedroegen den 2 3sten weder het dubbel van de sterften. De Hertog van Cambridge reist thans in Duitschland onder den naam van lord Culloden. Z. K. H. heeft een be zoek afgelegd bij den Koning van Hanover en is, naar men zegt, met een speciale zending van wege Koningin Victoria belast. Alle berichten uit Hanover komen hierin overeen, dat de Hanoveranen bijna eenstemmig tegen de inlijving bij Prui sen zijn. De Koning stelt zich voor voorloopig op het vas teland te blijven om er den eind-uitslag van de crisis af te wachten. Aan de Keizerlijke kweekschool voor militaire genees kundigen te Straatsburg hebben dezer dagen ongeregeldhe den plaats gehad die geleid hebben tot het ontslag van 4 kweekelingen en het degradeeren van 9 anderen. Te Straatsburg is namens Pruisen beslag gelegd op 191 vaten rijnwijn, die vóór het uitbreken van den oorlog in Duitschland uit de kelders van den hertog van Nassau derwaarts waren overgebracht. Uit Darmstadt schrijft menDe vrede is nog niet gesloten. Er zullen hier in 10 extra-treinen 20,000 man troepen aankomen die Darmstadt-Otfenbach DieburgGrosz- Geran enz. zullen bezetten. Mentz is door 8000 en Kastel door 1800 man Pruisische troepen van de divisie Von Goeben bezet. Onder de gevolgen van de Pruisische annexatiën is er eendat wel geen ernstige politieke beteekenis heeft maar piquant genoeg is om vermeld te wordennamelijk het vervallen van acht ridderordenin Hannover de orde van St.-George en de Guelpheu-ordein Keur-Hessen de orde van den Gouden Leeuwde orde van Keurvorst Wil helm de orde voor militaire verdiensten en de orde van den IJzeren helm; in Nassau die van den Gouden Leeuw en die van Adolf van Nassau. Om geeu ontevredenen te maken zal de heer Von Bismarck genoodzaakt zijn het aan tal Pruisische ridderorden te vermeerderen. Naar men verneemt, is het vredestractaat tusschen Beieren en Pruisen bepaald, dat de vergoeding van 3 0 mil- lioen gulden voor oorlogskosten in drie termijnen zal vol daan worden; namelijk 10 millioen voordat het tractaat ge ratificeerd is; 10 millioen drie maanden later en de laatste termijn van 10 millioen binnen zes maanden. Daar echter bepaald is, dat de Pruisische troepen Beieren eerst dan vol ledig zullen ontruimen als de vergoeding geheel voldaan zal zijn, zoo kan men aannemen, dat de Beiersche regeering met de kwijting der som niet wachten zal tot den uitersten termijn. Men wil weten dat de Oostenrijksche regeering voor nemens is, bij de vredesonderhandelingen met Italië het vraagstuk ter sprake te brengen van de teruggave der bij zondere fortuinen van den Groothertog van Toskane en de Hertogen van Modena en Parma (allen Oostenrijksche Aarts hertogen), alsmede van Koning Frans II. De Oostenrijksche bewindslieden schenen zich te vleien, dat deze eisch geene belangrijke tegenkanting zou ontmoeten, en zelfs ingewilligd zou worden, zonder dat van de onttroonde Vorsten eene formele akte van afstand van hun voormalig gebied zou ge vorderd worden. De Fransche regeering doet thans pogingenom de strafkolonie Cayenne behoorlijk te bevolken. Met dat doel worden jonge meisjes, die zich aan kleine misdrijven heb ben schuldig gemaakt en die zich daartoe bereid verklaren naar die volkplanting overgevoerd en met veroordeelden ge huwd die zich door ijver en goed gedrag hebben onder scheiden. Binnen eenige dagen zal een 60tal van die meisjes te Toulon aan boord van het vaartuig Ceres worden inge scheept. Ieder paar ontvangt een stuk gronds en de noodige gelden bij wijze van voorschot. Volgens de //Indépendance" zijn 200 notabele inge zetenen van Venetië in deputatie naar Parijs gekomen, om bij Keizer Napoleon te protesteeren tegen de vereeniging van hun land met Italië. Zij verlangen dat Venetië een onder-koninkrijk van Frankrijk worde onder een Fransch Vorst. Als grief tegen Italië voeren zij aan de secularisatie der geestelijke goederen. Wanneer de volksstemming plaats heeft zal blijken in hoeverre de 200 notabelen werkelijk een partij van eenig gewicht vertegenwoordigen. Frankrijk heeft thans 7 9,5 84 priesters en 10 8,119 geestelijken, waaronder 86 aartsbisschoppen en bisschoppen, 3547 pastoors en 189 vicarissen-generaal. Het aanzienlijkste gedeelte der Prinsen van de Fransche kerk bevindt zich te Parijs, namelijk 1 aartsbisschop, 8 kanunniken-bisschop, 17 kanunniken van de tweede orde, 2 kapellaans7 aalmoe zeniers der laatste gebeden en 8837 vicarissen. De 79,584 priesters hebben 6 831 mannelijke en 33,549 vrouwelijke bedienden. Zij bezigen 1965 beambten, die op hunne beurt 116 mannelyke en 34 5 vrouwelijke dienstboden hebben. Er zijn 361 moederkloosters met 11,000 succursalen en 59 5 onafhankelijke gestichten. Het aantal monniken is 17,776 dat der nonnen 90,343. Hiervan zyn er 71,7 28 die on derwijs geven en 20,687 besturen bewaarscholen. De Jezuïeten zijn in Frankrijk ten getale van 1085 waarvan 703 on derwijs geven. De broeders der christelijke scholen tellen 6341 en de kleine broeders van Maria 1139 leden; allen zijn aan het onderwijs gewijd. Men heeft thans 2 6,5 8 2 meis jesscholen, gehouden door 13,491 niet-geestelgke onderwij zeressen, voorzien van akten van bekwaamheid, en door 13,101 geestelijke zusters, waarvan 12,336 slechts bewijzen van toelating hebben. Op die scholen genieten 1,669,213 leerlingen onderwijs; namelijk 619,247 op de niet geeste lijke scholeneen vierde dezer kinderen geniet kosteloos on derwijs, en 1,059,966 op de geestelijke scholen. Van de 79,584 priesters worden er 35,000 door den staat, de an dere door de kerkelijke besturen bezoldigd. Men verneemt het faillissement van den abt Clergeau, directeur van de //Kas van de goede werken." De abt, ka nunnik te Sens, had deze kas opgericht voor de pastoors, die bij die kas hunne fondsen deponeerden. Wat bij dit fail lissement het treurigste schijnt te zijn, is, dat een aantal eenvoudige dorpspastoors daardoor al wat zij bezitten heb ben verloren. Het passief bedraagt 5 millioen franks en het aktief 22 franks. De abt Clergeau is op de vlucht. Men heeft reeds medegedeeld dat de boekhandelaar Dentu te Parijs voor eene som van 503,000 fr. eigenaar is geworden van hel recht van uitgave van den catalogus der groote tentoonstelling. Men berekent dat dit werk on geveer 300,000 fr. aan onkosten voor een oplage van één millioen exemplaren zal vereischen. Indien nu elk exemplaar slechts voor één frank wordt verkocht, dan zal de heer Dentu nog een vrij aardige winst hebben. Het jongste rapport van de //cooperative societies" (ar- beidersvereenigingen) in Engeland bevat mededeelingen omtrent 417 van de 5 99 genootschappen van dien aard, welke daar te lande bestaan en wier reglementen zijn goedgekeurd. Die vereenigiDgen welke handel drijven in kruideniers- en eet waren, schoeisel en kleerentelden in het laatst van 1865 bijna 150,000 leden. Haar kapitaal, in aktiën verdeeldbe droeg 9 millioen gulden en haar geleend kapitaal 1 mil lioen. Voor de in 1 865 gekochte waren hebben zij 3 8 mil lioen gulden betaald, terwijl zij er voor 411 millioen ver kocht hebben. De nefto winst wordt op 3* millioen berekend, welke som gebruikt is tot uitbetaling van dividend op de aktiën en tot vermeerdering van het reserve-kapitaal. Volgens berichten uit Athene van 6 dezer over Triëst ontvangen, heeft de rooverbende van Lingos, in de omstre ken van Philiatra in Messenie, den heer Soteropoulos opge licht, en eischt zij 80,000 dr. losgeld. Soteropoulos was Minister van Financiën in de Kabinetten van Kanaris eu Komondouros. Onder de bijzonderheden welke al de Barnums der wereld bij gelegenheid der algemeene tentoonstelling te Pa rijs zullen ten toon spreiden, zal, naar men zegt, ook de

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2