N". 2003. Dinsdag 28 Augustus. A°. 1866. Oe buitengewone verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prys der Advertentiën1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.j 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54] m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; 'a namidd. te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton, 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlt»-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u.45m.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdagte 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 oren.-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uren en van 36 uren; van'«-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. {Slot.) iiKunnen de kiezers twijfelen en aarzelen tusschen de ove rige candidaten en den heer Dr. JBoursse Wils?" Wel gewis; zij zullen weldra een welsprekend antwoord geven op de vraag, die een naamloos schrijver en onhandig vriend doet in de Leidsche Courant. *Niet omdat hij een bekwaam geneeskundigemaar omdat hij een man van hooge geestbeschaving en van praotische algemeene kennis, sedert jaren lid der plaatselijke school commissie is juicht die vriend zijn eigen keus toe en is hij partijdig in zijn oordeel over de andere candidaten. Is dat dan een toetssteenwaaraan men de geschiktheid van een raadslid kan onderkennen //kent gij de gemeente wet? zijt gij op de hoogte van het onderwijs? maak een opstel over huishoudelijke- of strafverordeningen Alsof nog niet soms het werk van rechtsgeleerden duidelijk maken kan dat ook daarvoor meer noodig is dan wet-, taal- en stijlken nis, ook practijk. Zie de gemeentestem en het gemeenteblad. De gemeentewet. Zij die den heer Schretlen aanbevelen, kenden misschien haar ook Diet; maar zij zagen alleen op het algemeen belang. En dan is er veel voor te zeggen. Als de heer Schretlen nu of later zitting heeft in den Raad verliest de stad een zeer gewenscht concurrentbij openbare aanbestedingen en een geriefelijk leverancierdie altijd goed- kooper en spoediger kan aannemen en leveren omdat hij hier gevestigd is. Waarom is de gemeentewet daarvoor een hin derpaal aan wakkere industriëelen hebben we in den Raad evenveel behoeftezoo niet meer dan aan pleitersdie hun vaak door spitsvindige aanmerkingen het ongekunsteld spreken belemmeren, dat toch niet altyd onderwerpen van wetge- vlog geldt of regeling van onderwijs betreft. "Kent gij het onderwijs hier ter stede?" dat is ook al een vraag van het examenen daarop zal de heer Tieleman als medebestuurder van een bijzondere school en als vader van een talrijk gezinwaarin het onderwijs steeds hooge waarde hadeen bevredigend antwoord kunnen geven, om dat hij beter nog dan de leden der plaatselijke schoolcommissie an geacht worden te letten op de vruchten van het on derwijs. "De heer Tieleman is mij niet bekendvreemd voor waar daar hij binnen Leiden geboren is en steeds woonde en in het openbaar leven als voorzitter eener kiesvereeniging jaren achtereen blijken gaf van politiek leven. Zóó wordt er vaak geoordeeld door hen die van buiten inkwamen en oordeelen over Leidsche belangenbehoeftentoestanden en personen, die ze niet kennen. //Na het gesloten verbond tusschen conservatieven en de anti-revolutionairen is mij de eenstemmigheid van de beide kiesvereenigingen geen genoegzamen waarborg van deugdelijk heid, evenmin als de aanbeveling in het Leidsch Dagblad." Ja, als er dan met alle geweld weder de politiek in moet worden gemengd, er is samenwerking tusschen die twee, die er veeleer ook kon en moest zijn bij de twee anderen die beiden liberaal heeten. De laatste verkiezingen voor den Ge meenteraad hebben evenwel geleerddat de kiezers zich nog al houden aan de aanbevelingen van het Leidsch Dagblad en de HH, Van Heukelom en Cock zijn wellicht gekozen door dezelfde kiezers, die in elk geval meer waarde zullen hechten aan de beredeneerde en openhartige aanbeveling van een bekende redactie, dan aan het naamloos geschrijf van een onverstandigen ijveraar. Wij zijn zeer gesteld op specialiteiten zoowel die er zich op verheffen als die er voor bekend zijn; - mits zij niet doorgaan voor autoriteiten. De verslagen der raadszittin gen worden door velen met genoegen gelezenal wordt soms de aanmerking gehoorddat zij niet altijd getrouw het gesprokene teruggevenwaarvan de schuld niet licht aan den snelschrijver. Wij houden veel van beraadslagingen van de zaken te besprekenvan toelichting en verdediging der uit te brengen stemmen. Dat neemt niet wegdat er altijd sprekers zijn die toonen gaarne zich zelf te hooren sprekenen dan wordt het verveelend en doelloos. Daarom juichen wij zeer toe het denkbeeldom voorname onderwer pen en vooral ontwerp-verordeningenbegrooting, rekening enz. te behandelen in kleiner en besloten kring, omdat er alsdan meer vrijmoedigheid bestaat tot het uiten van een meeningdoor hen die te bescheiden zijn om zich op den voorgrond te plaatsen. Menige stemming bewijst, dat de uitslag niet altijd is in den geest van hem, die het meeste praat. Wij blijven ondersteunen de aanbeveling van den heer AORIË1V TIELEMA.No

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1