Binnenlandsch Nieuws. Bruggencate, te Almelo, en K. L. van Schouwenburg, te Wildervank. Buitenlandsch Nieuws. groote trafiek bekend met de belangen vair handel en nij verheid - als voormalig armverzorger en ijverig armenbe zoeker niet onkundig met de stoffelijke en zedelijke belangen van den arbeidsman en van zijn gezin mag de heer Tieleman geen grondige kennis worden ontzegd van Leidens belangen. Als zeepzieder toonde hij reeds meer dan 30 jaren geleden in menig adres aan de Staten-Generaal ingediend, dat hij een belastingstelsel afkeurde, dat tot allerlei zedeloosheid aanleiding gaf, voor en aleer de staathuishoudkunde daar omtrent zich in dien zelfden geest in volksboeken deed hoo- ren. Wat hij over had, wat hij gering achtte, wat hij op offerde voor getrouwheid aan een beginselwas het niet blijkbaar uit de eerlijke en diepgewortelde overtuiging van plicht, dat hij volhardde in zijn strijd voor de vrijheid van godsdienst, en trots miskenning en verguizing aan het hoofd eener veerkrachtige minderheid geschonken rechten handhaafde. Zoo de liberale of constitutioneele partij of de zoo genaamde Thorbeckiaansche richting zich te recht beroe men mag op haar krachtigen ijver voor de eerbiediging van het recht van vereeniging voor handhaving der vrijheid van godsdienst en van bijzonder onderwijs, altijd toch ligt op haar een smet, dat zij het recht der Hervormde gezindheid ten aanzien van de zoogenaamde Afgescheidenen nimmer ge lijk het betaamde ondersteunde, tegenover de heerschzucht eener kerkelijke overheid en, zoo elk afgescheiden kerkgebouw in onzen tijd kan strekken tot gedenkteeken van hetgeen de liberale beginselen hebben bewerkt, elke Afgescheidene Ge reformeerde gemeente is daarentegen een leesbaren brief hoe door godsdienstige onverdraagzaamheid de artikelen 16 8 en 169 der grondwet tot heden toe niet zijn uitgevoerd en toegepast naar hare oorspronkelijke bestemming en historische beteekenisnaar recht en billijkheid eerlijk en in eenenon- partijdigen geest. Het is evenwel niet op dien grond alleen dat wij een raadsplaats door den heer Tieleman wenschen bezet te zien zijn persoonlijkheid, zijn stand in de maatschappij, zijne be kwaamheden, zijn onberispelijkheid in handel en wandel ge ven hem aanspraak op zulk een blijk van vertrouwen zijner medeburgers. Onverdraagzaamheid jegens alles en allen die zich door oneerlijkheid en kwade trouw onderscheiden- was zijn hand steeds gereed tot hulp en redding, tot leni ging van smart en tot ondersteuning in den noodook bij verschil van meeuing, richting of gezindheid. Onberispelijk als burger, vrijzinnig op staathuishoudkundig en staatkundig gebied, soms meer in de praktijk dan menig liberaal, bij loffelijke gehechtheid aan een zelfstandigheid van eigen begrippenkan de behartiging van de ware belangen der gemeente in hem een krachtige steun vinden. Steeds bijna als een vergeten burger zich gewijd hebbende aan de zorg voor eigen huis en haard, wordt de taak, die de kiezers van hem vorderen, voor hem een daad van zelfopoffering, voor het algemeen belang van een deel der genoegens, die hij genoot. Zijne benoeming is een huldebetoon aan een edel en gewichtig beginsel en menig liberaal zal er zelfvoldoening in vinden om bij dat huldebetoon ook voor het algemeen be lang beslag te leggen op een nieuw element, dat in den Gemeenteraad invloed moet uitoefenen, door de verkiezing van den heer Tieleman. Z. M. heeft aan den militieplichtige Louis Charles de Bourbon ontheffing van den werkelijken dienst voor zijn ge- heelen diensttijd verleend. - De leden der Eerste Kamer zijn ter vergadering op geroepen tegen den 7den September a. s. In de zitting der Tweede Kamer van heden Donder dag is het wetsontwerp tot onschadelijkmaking van door den veetyphus aangetast vee, nadat het amendement van den heer Van Delden, waarover de stemmen den vorigen dag staakten- alsmede een amendement van den heer Virulv Verbrugge, om de wet tot 1 Januari 1 86 7 van kracht te doen zijn, waren verworpen, met 33 tegen 12 stemmen aangenomen. In de vergadering van Dinsdag heeft de Gemeente raad te Brielle de voordracht opgemaakt voor conrector van het gymnasium, ter aanbieding aan den Minister van Bin nenlandsche Zaken; daarop zijn geplaatst de heeren B. ten In de Gron. Cour. leest men De vorderingendie de runderpest in de laatste weken weder gemaakt heeft, zijn werkelijk verontrustend te noe men en maken het nemen van meer afdoende maatregelen noodzakelijk. Terwijl die ziektedie nu reeds zoolang den veestapel van drie provinciën geteisterd en dien van alle andere gewesten bedreigd heeft, in de maand Juni slechts ruim 300 beesten in een week aantastte, heeft zij in de week van den 5den tot den llden Aug. weer 1225 run deren aangetast. Door de Jury voor de Algemeene Tentoonstelling van Nederlandsche Nijverheid te Amsterdam, zijn o. a. toege kend: Zilveren Medailles: Aan de Koninklijke Ned. Grof smederij en de heerenJ. C. Zaalberg en Zn., J. Schel- tema, J. en A. Ie Poole en J. J. Krantz en Zn. Bronzen Medaille: aan de heeren: P. L. Paters, J. Zuur deeg en Zn., E. J. Brill, A. van T Hooft, M. van Weeren, Gebr. Van Wensen, Z. A. Roozendaal1). Sala en Zonen, J. T. ter Meer, W. P. Mulié en A. W. Sijthoff. Getuigschrift: aan de heeren: Sanders en Comp., Van der Veen en Comp., D. A. Sala, H. H. ter Meer, J. C. van Vuuren, Zirkzee Recklebenen A. T. Degon- allen te Leiden. Het trekt de aandacht, dat even als te 's-Hertogen- bosch ook op de kerken te HeusdenBoxtel en andere ge meenten geen enkele kerkkraai, spreeuw of andere vogel te vinden is; honderden doode vogels liggen in de goten der daken, men vindt de ouden dood in de nesten bij de jon gen terwijl ten platte lande duizenden van die vogels in het veld te zien zijn. Beroepen bij de Nederd. Herv. gemeente te Rotter dam Ds. G. A. Hoog te Haarlem. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 64°, des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 5 8°. Donderdag morgen te 5 uren 6 9°, te 8 uren 63°, 's middags te 12 uren 69c, 's namiddags te 4 uren 70°. Maandag namiddag is, op de plaats St.-Walburge, te Antwerpende brand boven het gewelf der //Crypte" en op de binnenplaats der //Groote Zwaan" alweer heviger ge worden. Twee uren lang hebben de pompiers daar wa ter moeten werpen. In den nacht begon het herhaaldelijk weer op nieuw. Men verneemt dat de Prins van Turn en Taxis voor den afstand van zijn posterij-inrichtingenen de tot inlij ving bij Pruisen bestemde Staten: Frankfort, Keur-Hessen, Nassau en Hessen-Hamburg, een schadeloosstelling zal ge nieten van 14 millioen guldens. Te Bern werden berichten uit Aleppo ontvangen, meldende de vreeselijke tijding, dat den. 22sten Juli in Mesopotamië - tusschen de Euphraat en Tigris, in de nabijheid van Diarbekir - in een omtrek van 30 uren - 16 dorpen met alle inwoners weggezonken zijn, door dien de aarde zich opende. Nadere bijzonderheden hieromtrent ont breken. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Oostenrijk, ter zake van den weder-afstand van Venetië, worden steeds voortgezet, zonder echter tot dusverre tot eenig resultaat te hebben geleid. Men gelooft echter, dat spoedig de grond voor een schikking zal zijn gelegd en dat alsdan de verdere onderhandelingen te Weenen zullen plaats hebben rechtstreeks tusschen de gouvernementen van Oostenrijk en Italië. De oudste hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit te Parijs, de heer Duranton, is overleden. Hij is 84 jaar oud geworden en is tot aan zijn dood zijne lessen blijven geven. Onder zijn geschriften bekleedt de voornaamste plaats een werk in 22 deelen over het burgerlijk wetboek. Dr. Nélaton, die den 19den met een hofrijtuig naar St.-Cloud is gehaald, verklaart dat de ziekte des Keizers niet gevaarlijk is en verzekert, dat hij binnen weinige da gen zijn gewonen leefregel weder zal kunnen volgen. Zaterdag 11. zijn te Manchester, tengevolge van ge schil over de loonende werkplaatsen der kleermakers en timmerlieden gesloten. In het begin van dit jaar hebben de

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2