Donderdag 16 Augustus. l>e vereeniging* lol verbetering' der volksgezondheid te Utrecht. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels^.90. ledeVe regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ui.; L u. 24 m.j 3 u. 42 in.; 6 u. 6 in.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 34 ra.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54^ m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oflhtend 4 de. overige dageu5 u.; van Amsterdam Ueerebi|t) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, ivatoeufabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 'suamidd. te 3 u. 35 m. 's avonds te 7 u. 55 m. en op do Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. -— Oo9t-Indischo Landpost. Over Southampton l en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u.45 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Douderdag te 11 uien Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van II1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie ie open dadelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uien .-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 8luren en van 3 6 uren; van 's-Rij ks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uren. Gedurende de thans heerschende cholera-epidemieis te Utrecht een vereeniging tot stand gekomendie zich ten doel stelt de bevordering der volksgezondheid. Zij is een uitvloeisel van de cholera-commissie en hare oprichters wa ren allen leden daarvan. Terwijl intusschen de cholera-com missie als zoodanig uit den aard der zaak slechts een tijde - lijken werkkring heeftvangt de taak dezer vereeniging tot bevordering der volksgezondheid eerst recht aan bij het ein digen van de epidemie. Zij stelt zich ten doel na te gaan wat de oorzaken zijn, waardoor die stad altijd zoo hevig, zoo bij uitnemendheid wordt geteisterdzij wenscht die op te sporen en aan het licht te brengenen haar streven is te blijven werken in elke richting, die aan den gezond heidstoestand van het volk bevorderlijk moet zijn. De vereeniging is samengesteld uit eereleden, correspon- deerende leden, contribuëerende leden en werkende leden. De werkkring der laatsten is gesplitst in vijf sectiën: I. de zorg voor goed drinkwater; II. de verbetering der volks voeding; III. de aanwijzing en opruiming van schadelijk vuil; IV. de zorg voor goede woningen; V. de nasporing der volksziekten. De vereeniging heeft, behalve sectie- en bestuursverga deringen, algemeene vergaderingen, aan mededeelingen ge wijd. Tot de laatste worden alle leden ook de contribuëe rende, uitgenoodigd. Aan ieder staat vrij contribuëerend lid der vereeniging te wordenhierdoor hebben die reeds een publiek karakteren het daar verhandelde kan reeds eenigermate als gepubliceerd worden beschouwd. Bovendien zullen gedrukte verslagen door de vereeniging uitgegeven worden. Donderdag 9 Aug. had de eerste algemeene vergadering plaats. Als eereleden waren aanwezig de Commissaris des Konings, de adjunct-inspecteur van den geneeskundigen dienst twee leden der stedelijke gezondheidscommissie en de presi dent der cholera-commissie. De openingsrede van den president werd beantwoord door den Commissaris des Konings. Er werd voorgelezen het door het bestuur vastgestelde reglement. Door de verschillende sectiën is achtereenvolgend verslag gedaan van hunne aanvankelijke werkzaamheden. Hierop volg den belangrijke diseussiën waaraan ook door de eereleden welwillend een warm aandeel we rd genomen Sectie I geeft een verslag omtrent den toestand van het drinkwater te Utrecht. Voor het tegenwoordige bestaat daar zeer belangrijk gebrek aan goed drinkwater. Gedurende de cholera-epidemie is daarin tijdelijk voor een deel tegemoet gekomen door liet plaatsen van filtreer-tonnen en van oks hoofden, die eenige malen daags door waterwagens worden gevuld. Door het plaatsen dier okshoofden heeft sectie I. reeds direct zijn krachten ten nutte doen strekken. Er wordt betoogd, dat Utrecht nog steeds door pompen van water voldoende kan worden voorzien. Thans is echter het aantal publieke pompen veel te gering; in de buitenwijken wordt nog geen enkele gevonden. Ten opzichte der private woningen wordt gewezen op de wenschelijkheid der toepassing van de op papier bestaande verordening (art. 1 al. I van de verordening op het sloo- pen en bouwen; vastgesteld 20 April, en afgekondigd 21 Mei 185 8): t/Geene woning mag gebouwd, geen bestaand gebouw tot woning ingericht of bestemd wordenzonder voorzien te zijn van een pomp en een goed sekreet Toezicht op bestaande pompen bleek in het geheel niet te bestaan. Sectie II doet mededeeling hoe door haar meer uitge breidheid is gegeven aan de hoogst nuttige werking van de spijskokerijen door de daar bereide spijs in 15 verschil lende dépots, aan de verschillende punten der stad verkrijg baar te stellen. Zij hoopt hiermede voort te gaan. Geven ligt niet op haren weg. Maar zij wenscht de minvermo-<

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1