Buitenlandse!) Nieuws. Veer c. s., te Delft, voovloopig concessie was aangevraagd tot het aanleggen eener duinwaterleidingwaardoor de vijf groote steden van Zuid-HollandLeiden, 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam, van drinkwater zouden wor den voorzien. Aangenaam is het ons thans te kunnen berichten, dat het voorloopig terrein-onderzoek alleszins bevredigende uitkoms ten heeft opgeleverd. Men heeft namelijk daardoor de ze kerheid bekomendat de duinen een voldoenden voorraad drinkwater zullen opleveren om in de behoefte der gemelde steden te voorzien. Op dien grond zal dan ook eerstdaags tot de aanvrage om definitieve concessie worden overgegaan. Uit het door de Ned. Staats-Courant medegedeeld verslag der commissie, belast geweest met het afnemen der examens van ambtenaren, te benoemen bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië, blijkt wel, hoe gering de kennis van sommige candidaten was. Een candidaat gaf de volgende omschrijving van un page, une page //un pagepetit gargon au service d'un roi; une page, petit garqon au service d'une reine." Een ander vertolkte de algemeen bekende uitdruk king u het Hemelsche Rijk" door //le royaume du ciel." - On der de 2 5 candidaten waren slechts drie, die het eenvoudig op gegeven stukje in het Nederlandsch konden vertalen in eenigs- zins verstaanbaar Engelsch. Een vertaalde bij het mondeling examen a fewr books" door //eenige boeken" en //few books" door //geene boeken." Een ander noemde het woord //kind- ness" vrouwelijk, omdat het van kind werd afgeleiddat van kindly komt, en alle woorden op ly vrouwelijk zijn. De Staats-Courant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus over de week, beginnende den 29sten Juli en eindigende den 4den Augustus. Daaruit blijkt, voor zooveel de prov. Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 617 runderen; 151 zijn gestorven, 79 afgemaakt en 23 hersteld, terwijl er 361 in behandeling bleven. Se dert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 53,313 runderen aangetast, waarvan er 21,901 stierven, 10,110 werden afgemaakt, 20,631 herstelden en 7 21 nog ziek zijn. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Leeuwar den heeft uit het vroeger vermelde drietal beroepen Ds. J. Kraijenbelt te Heemstede. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Vlissingen Ds. W. van den Bijtel te Nunspeet en te Kolluin Ds. I. J. Dermout te Amsterlitz. Aangenomen door Ds. G. A. Rademaker te Hervelt het beroep naar de Hervormde gemeente te Sneek. Ds. L. de Geer, te Doesburg, heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Groningen aangenomen. Zaterdag 4 Aug. had te Grave een voorval plaats, het welk de schromelijkste gevolgen had kunnen hebbendoor dien een gedeelte van het dak der R. C. St.-Ëlizabethskerk instortte, met het gevolg, dat het schoone orgel bijna ge heel is verbrijzeld. Gelukkig dat er zich op dat tijdstip geen menschen in de kerk bevondenware het onder de diensten geweest, een aantal menschen zou onder het puin zijn be dolven geworden. De kerk blijft voor onbepaalden tijd ge sloten en zullen de gewone diensten geschieden in de kerk der Fraters. Bij het schoonmaken der Hervormde kerk te Lochem is een muurschildering ontdekt, voorstellende: //St.-Sebas- tiaanden marteldood ondergaande door het schieten met pijlen." Het geheel is zeer groot geschilderddoch voor zoo ver nu reeds kan worden nagegaan niet met veel ordonnantie, althans de figuren zijn zeer verschillend van grootte en niet met elkander in overeenstemming. Naar men verneemt heb ben kerkvoogden last gegeven tot de geheele ontblooting van het stukdat onder de witkalk verborgen was. Donderdag nacht ontdekte de dienstbode van een der bewoners naast de oud-Gereformeerde kerk in de Wagen straat te 's-Gravenhage, dat er circa te half een nog licht in die kerk branddeen bracht dit ter kennis van haar heer, die onmiddellijk daarvan aan de politie liet kennis geven. De eerste agent Verboon, zich derwaarts begevende werd door een der kerkvoogden in de gelegenheid gesteld in de kerk te komenen bevond dat de groote gaskraan openeen gasarm met geweld afgerukthet locaal met een vrij dichte massa gas gevuld en een andere gaspit nog brandende was, van welke pit het soldeersel door de hevige vlam gesmolten was. Daar de koster verklaart alle lichten uitgedaan en alle overige voorzorgen omtrent de groote kranen genomen te hebben nadat de in die kerk gehouden avond-vergadering was afgeloopenschijnt er eenige grond te bestaan om hier aan een kwaadwilligheid te denken, welke de schromelijkste gevolgen had kunnen hebbendie gelukkig nog bij tijds zijn afgewend. Vrijdag morgen is de bliksem geslagen in de R. C. kerk te Schiedam, zonder brand te veroorzaken. Een felle bliksemstraal sloeg in den toren en liep langs het lood dat omgekruld werdin een ijzeren waterkoker. Op dat oogen- blik verlieten juist de kerkgangers het gebouw. De Thermometei van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 60°, des avonds te 8 uren 57°, te 10 uren 5 5°. Zondag morgen te 5 uren 5 6°, te 8 uren 59°, 's middags te 12 uren 63°, 's namiddags te 4 uren 63°, te 5 uren 6 2°, te 8 uren 5 8°, te 10 uren 5 4°. Maandag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 59°, 's namiddags te 12 uren 6 7°, te 4 uren 6 9°. De brand te Antwerpen is ontstaan in de pakhuizen van den heer Harne, op het St.-Walburgspleinwaarin wol, hout, guano en petroleum was geborgen. Vrijdag aan gevangen duurde de brand steeds voort. Er zijn o. a. 5500 vaatjes petroleum en 2000 balen wol verbrand. Eenige om liggende huizen zijn reeds in de asch gelegd. Vele han delsartikelen zijn bij Nederlandsche maatschappijen verzekerd. De brand blijft nog voortwoeden en breidt zich meer en meer uit, omdat zij overal voedsel vindt in de hoeveelheid petroleum en andere brandbare stoffen. Gelukkig heeft men geen nieuw verlies van menschenlevens te betreuren. Aan een 900tal personen, die in de omliggende straten van het door de vlammen aangetast gedeelte wonen is bevel gege ven om hunne woningen in allerijl te verlaten. Zondag na middag werden magazijnenalwaar een groote voorraad siroop geborgen ligt, door de vlammen bedreigd, omdat de petro leum door de gescheurde muren doorvloeit en doorsijpelt. De cholera blijft te Brussel steeds voortwoeden en tast thans ook de meer gegoede klasse aan. Men had de hoop gekoesterd, dat het koude, natte weder van de laatste dagen een gunstigen invloed zou hebben uitgeoefenddoch dit blijkt het geval nog niet te zijn. In hare vergadering van 9 Augustus heeft de com missie tot regeling van het negende Nederlandsch Letter kundig Congres de beslissing genomen om het Congres, dat op 26, 27, 28 en 29 dezer maand te Gent moest ge houden wordenuit hoofde der heerschende ziekte tot toe komend jaar uit te stellen. De Koning van Pruisen heeft de verteringendoor hem en zijn gevolg in de Oostenrijksche hotels gemaakt, niet betaald. Uit Kassei meldt mendat de opheffing van het ver bod der vrijmetselaars-loges in Keurhessen op handen is. Het schijnt, dat de Pruisische garde het eerst de Oos tenrijksche landen zal verlaten; daarna vertrekt de landweer; de linietroepen zullen 't laatst heengaan. De Pruisen haasten zooveel mogelijk het vertrek hunner troepen, aangezien de cholera hevig schijnt te woeden in de landen door dezen bezet en die ziekte hun nu reeds meer volk heeft wegge kaapt, dan de slag van Königgratz. Ook hebben zich ge vallen van cholera voorgedaan in het verschanste kamp van Florisdorp onder de Oostenrijksche troepen. De gedachte aan een volledige inlijving der vrije stad Frankfort by Pruisen, schiet meer en meer wortel. Voor dit denkbeeld kan ook de omstandigheid pleitendat Frankfort in het thans bekend geworden ontwerp van 4 Augustus be treffende den nieuwen Noord-Duitschen bond niet bij name genoemd wordt. Opmerkelijk is het voorts, dat men nog voor korten tijd twijfelde aan het houden der aanstaande herfstmis. Thans echter kan gemeld wordendat zij reeds is uitgeschreven. In de vorige week is door de politie te Londen by het parlements-gebouw gevonden een pak met bruin kardoes papier omwikkeldwaaraan een lange lont was vastgemaakt. In het pak vond men 9 pond buskruit.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2