ZOMER-CONCERTEN, een geschikt Persoon, Het VIERDE der WATERGENEESINRICHTING. Verkooping Buiteniandsch Nieuws. Advertentiën. Laubbach, bij Coblenz. in de Stads-Bank van Lecning le Leiden, talrijke menigte loonde hem door hare bijvalsbetooningenen bracht hulde aan de firma H. Lohman en J. Schaaffelt, die door zulke liefelijke tonen te brengen in een orgel terecht een eervolle plaats inneemt onder de goede orgelmakers in ons Vaderland. Te Botterdam zijn Zondag en Maandag 10 personen aan de cholera overleden. De Thermometer van Fahrenheit uekende alhier Zon dag des namiddags te 5 uren 6 8°, des avonds te 8 uren 5 6°, te 10 uren 5 6°. Maandag morgen te B uren 5 4°, te 8 uren 56°, 's middags te 12 uren 59c, 's namiddags te 4 uren 63°. Een correspondent de houding der overheden van Frankfort besprekende, keurt het gedrag van Fellner af, die, om zich uit de benarde positie te redden een zelfmoord beging. Hij herinnert aan het antwoord van den maire van Grenoble, toen in 1815 de bondgenooten die stad binnen rukten en oorlogsschatting eischten. De maire verklaarde dat de somdie gevorderd werdniet kon worden bijeenge bracht. //Dan zullen wij ze zeiven zoeken," was het antwoord des generaals; //als het geld er binnen twee uren niet is zal de stad geplunderd worden." - //Twee uren hernam de maire na een oogenblik nadenken, //dat is te lang ge neraal. Ik ga terstond naar het raadhuis en zal de alarm klok laten" luidenover twee uren is er geen soldaat meer levend in Grenoble." De generaal deed afstand van zijn eisch. Zaterdag avond verdrong zich een talrijke menigte aan het station van den Frankforter spoorweg te Berlijn. Te 10 uren verschenen de Koningin, de Kroonprinses, de Prinses Karl, Friedrich Karl en Alexandrine, de gravin Von Bis marck en de Prinses Adalbert, Georg en Alexander. Zij wer den door de menigte met jubelkreten begroet. Alle waren iu de groote zaal vau het station verzameld, terwijl twaalf iu het wit gekleede jonge jufvrouwen met bloemen en kran sen in de hand, onder een troonhemel voor een eerepoort geschaard stonden. Te 101 uren kwam de Koninklijke trein aan en werd door muziek en zangkoren begroet met het lied: //Heil dir im Siegerkranz." De Koning, de Kroon prins, Prins Karl en de graaf Von Bismarck werden met luide vreugdekreten begroet. De Koning en de Kroonprins bestegen het eerste rijtuig. In de Breslauerstraat stonden de manschappen der brandweer geschaard met fakkels in de hand. Eenige minuten over 11 uren bereikte de stoet het Paleis. De stad was schitterend verlicht en een tallooze me nigte begroete den Koning overal met geestdrift. Z. M. ver toonde zich herhaaldelijk op het balkon om het volk dank te betuigen. De //Cosmopolitan," een Londensch blad, zegt, dat het eenige middel om zich voor de cholera te behoeden is zich zindelijk te houden en gezond voedsel te gebruiken. De ziekte is niet besmettelijker dan b. v. tandpijn. Men moest zoodra mogelijk al de verkoopers van onrijp of bedorven ooft, enz. doen arresteeren en daartoe 5000 speciale agenten benoemendie in staat zouden zijn om Londen van die plaag te bevrijden. In 185 9 werden er te j Baltimore 2500 daartoe aangesteld, //en de cholera verdween in 24 uren." In het dorp Laffrey, departement Isèrezijn van de 55 huizen 3 7 door brand vernield. Meer dan 200 perso nen zijn zonder dak, voedsel of kleeding. De oogst die bin nengehaald was, is een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 200,000 franks begroot. Van de 37 eige naars waren slechts 16 tegen brandschade verzekerd. Te Konstantinopel aan de zee is door een ontploffing hen groote fabriek van patronen en krijgsbehoeften geheel verwoest; 70 menschen hebben daarbij het leven verloren, Iw verminkte ledematen en stukken der gebouwen zijn op I gfooten afstand gevonden. Bij het openen van een kist met I patronen schijnt de ijzeren hefboom, die daartoe gebruikt |18> geschuurd te hebben langs een spijker of ijzeren band, I waarbij vuur geslagen werd en het kruit ontvlamde. In de nabijheid van deze fabriek stonden groote maga zijnen met kruit, ter hoeveelheid van naar men zegt 50,000 I Pond in het geheel. Door de koelbloedigheid van een der Beambten en door een gelukkig toeval zijn deze gespaard. Ware dat niet het geval geweest, een groot gedeelte der stad zou vernield zijn geworden. Het dak van een dier ge bouwen was uit elkaar geslagen en in de open ruimte vie len niet weinig vonken en brandende stukken hout. Een hoeveelheid zwavel aldaar voorhanden brandde reeds en vloeide brandend over den vloer en geen vijf schreden van daar was een vat kruit omgeworpen geworden en uit elkaar ge sprongen zoodat de inhoud voor een gedeelte over den vloer uitgestort was. Op dit oogenblik is een der beambten binnengekomendie nog juist bij tijds het kruit heeft kun nen verwijderen en de zwavel heeft kunnen blusschen. Voor de nagelaten betrekkingen van cholera-lijders is, sedert de laatste opgavebij den heer H. P. C. STOFFELS ontvangen van N. N. f 5. Bedrag der vorige opgaven ƒ2002.975.-Totaal f 2007.975. Leyden den 7 Augustus 186 6. Een voornaam Huis, in het bezit van Wijngaarden, VRAAGT op aannemelijke voorwaarden die vele relatiën bezit, en zijn ledigen tijd wenscht te be steden met het plaatsen van BORDEAUX-WIJN en COGNAU. Reflecteren den adresseren zich franco met in het Fransch geschreven brieven aan Monsieur E. O. E. 2 rue St. CatherinaBordeaux". ZOMERZORG. VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1866 onder directie van den Heer H. VOLLMAR. Aanvang ten half zeven ure. Vele aan ons gerichte vragen doen bij ons het vermoe den ontstaan, dat het gerucht zich verspreid heeft, alsof onze inrichting, ten gevolge van de versterking der vesting Coblenz, gesloten zou zijn. Dit is echter volstrekt niet het gevalintegendeel is het hier, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, zeer druk bezocht en biedt Laubbach tegen de toekomende gebeurtenissen eene rustige en aange name verblijfplaats aan. DE DIRECTIE. op Dinsdag den 14den Augustus 1866 des voormiddags te 10 uren precies, van VERSTANE PANDEN, zoo van Juweelen, Goud, Zilver en Horlogiënals van Wollen-, Linnen- en andere, zoo gemaakte als ongemaakte GOEDE REN, beleend in de maand April 1865. Daags vóór den verkoopdag, des voormiddags van 10 tot des namiddags te 2 uren zullen de voorz. goederen voor een ieder te zien zijn. NB. Aan de belanghebbenden wordt herinnerd dat de zuivere opbrengst der verkochte panden(na aftrek van het voorschot door de Bank gedaan en der intressen van dien) bekend onder den naam van Meergeldengedurende 20 maanden, na den dag van den verkoop, ter beschikking van den belegger blijft en ter uitbetaling daarvan wordt geva ceerd Dinsdag en Vrijdag van iedere week, des voormid dags van 11—12 uren.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3