Binnenlandsch Nieuws. en vooruitzicht bestaat op een batig slotwanneer minder uitgegeven en meer ontvangen wordt dan de ramingwaar mede de som van 3 8000 voor buitengewone uitgaven kan worden verhoogd. Wij wachten thans op de openbaarmaking of het alge meen verkrijgbaar stellen der ontwerp-verordening tot hef fing van een hoofdelijken omslag of een eigen directe be lasting waarvan de grondslagen in zulk een nauw verband staan met den voortdurend gunstigen toestand onzer plaatse lijke financiën en met de billijke aanslagen der belasting schuldigen. Z. M. heeft met ingang van den lOden dezer tot leden van den Raad van State benoemd de heeren J. J. van Muiken, gepens. luit.-gen., lid van de Tweede Kamer der StatenGeneraalN. Trakranen, oud-president der factorij van de Nederlandsche Handelmaatschappij te Batavia, en Mr. O. W. Stavenisse de Brauw, secr.-gen. van het Dep. van Oorlog. Z. M. heeft tot notarissen benoemd binnen het arroud. Alkmaar, ter standplaats Schoorldamgem. Warmenhuizen P. van Leeuwen, candid.-notaris te Alkmaar; binnen het arrond. Sneekter standplaats Langweer, gem. Doniawer- stalR. Barends, candid.-notaris te Heerenveen, en binnen het arrond. 's-Gravenhageter standplaats de gem. Zoeter- meerJ. A. van den Broek, thans notaris te Goedereede, arrond. Brielle. Z. M. heeft benoemd tot adjunct-commies bij het Depar tement van Oorlog Mr. J. A. Kramer. Z. M. heeft benoemd bij het korps ingenieursmineurs en sappeurs tot maj. den kapt. 1ste kl. E. H. Bergsma, van het korps. Z. M. heeft op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van notaris te Zaandijk (arrondissement Haarlem), aan D. Donker, en voorts in zijne plaats benoemd Mr. M. Donker, candid.-notaris en kanton rechter te Zaandam uit welke laatstgenoemde betrekking aan hem tevens eervol ontslag is verleend, beiden in te gaan den lsten October aanstaande. Z. M. heeft aan den luit.-gen. op non-activiteit J. J. van Muiken, op zijn aanvrage, onder dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten in zijn militaire betrek king bewezenpensioen verleend en het bedrag van dat pensioen bepaald op 2400 'sjaars. Z. M. heeft op zijn verzoekeervol ontslag uit den zeedienst verleend aan den luit. t/z. 2de kl. L. B. van Maa- nenthans in Oost-Indië, met den laatsten der maand, waarin dat ontslag ter zijner kennisse zal worden gebracht. De luit.-generaal G. E. A. van Panhuysbuitengew. adjudant van Z. M. den Koning en Zr. Ms. gemachtigde bij de militaire commissie tot den Duitschen Bond is door Z. M. den Koning herwaarts ontboden en dezer dagen hier te lande aangekomen. Ten gevolge van de benoeming van den heer J. J. van Muiken, gepensioneerd luit.-gen., tot lid van den Raad van State is er een vacature in de Tweede Kamer der Staten- Generaal ontstaan en zal er in het hoofdkiesdistrict Haarlem een nieuwe verkiezing tot lid der Tweede Kamer moeten plaats hebben. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn van Regeeringswege drie wets-ontwerpen aangeboden, als: 1°. tot verhooging van hoofdstuk VIII (Oorlog) der Staatsbegrooting voor 1866, met 137,100, wegens meerder opgekomen mi liciens der lichting van 1866 bij het wapen der infanterie. De Minister van Financiën stelt zich voor tot herstel van het evenwicht der begrooting een vermindering voor te dra gen van de som bij art. 14 van hoofdstuk VII A tot amor tisatie van Nationale Schuld toegestaan, op welk artikel een bedrag van 6,550,000 beschikbaar is gebleven; - 2°. onschadelijkmaking van door den veetyphus aangetast en daarvan verdacht vee. Het ontwerp heeft de strekking om aan de Regeering de macht te geven omop het daartoe meest geschikte oogenblikonteigening en afmaking van aan getast, zoo noodig ook van verdacht vee te bevelen, hetzij in de geheele besmette streekhetzij in die gemeenten bui. ten het brandpunt der besmetting, waarvan deze maatregel niet te verwachten is; en 3°. verhooging van hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) der Staatsbegrooting voor 1866 (ziekte onder het rundvee) en wel met 500,000 voor kosten tot afwering van het gevaarwaarmede de ziekte on der het rundvee den veestapel bedreigt. Deze ruime aanvrage geschiedt ook met het doel om met den vereischten spoed aangetast of verdacht vee te onteigenen en te doen afma ken waartoe aanzienlijke offers van de schatkist zullen wor den gevorderd. Men schrijft uit de residentie aan het Handelsblad: //Ben ik wel ingelicht dan staat de reis van den graaf Yon Monsbuitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Z. D. H. den Groot-Hertog van Nassau bij het Neder landsche hof, naar het Loo ondernomen, in verband met de Pruisische annexatie-plannen. Men twijfelt er hier echter algemeen aan of het Z. M. den Koning wel zal gelukken de Pruisische regeering van haar voornemen af te brengen om ook Nassau bij het Pruisische rijk te annexeeren. //De berichten uit Hanover zijn zeer bedroevend. Algemeen denkt men hier, dat de inlijving bij Pruisen niet zal uit blijven. Men ziet daarvan een aanduiding in de omstandig heid dat reeds drie gezantendie tot nu toe Hanover in het buitenland vertegenwoordigente vergeefs op de beta ling hunner traktementen wachtenzoodat zij feitelijk be schouwd' kunnen worden als reeds uit hunne betrekking te zijn ontslagen." De Gemeenteraad van Dordrecht heeft Maandag aan den heer G. N. Itz, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als architect dier gemeente, tegen 31 December a. s., met toekenning van een jaarlijksch pensioen van 1400 onder gehoudenheid tot het geven van inlichtingen omtrent de aangelegenheidvroeger tot zijnen werkkring behoord hebbende. Wijders zijn Burgemeester en Wethouders gemach tigd een oproeping te doen ter sollicitatie naar de betrek king van directeur der gemeentewerken, op een jaarwedde van ƒ2500 a ƒ3000. In de zitting van Zaterdag heeft de gemeenteraad van Groningen benoemd tot leeraren aan de burgerscholen: in de natuur- en scheikundige vakken en nat. historie met 1400, den heer D. Huisinga te Groningen; in de wis kunde, met 1000, den heer J. Kors aldaar, en met 600, Dr. W. Gleuns Jr.; in de Nederduitsche en Fransche talen met 1700, den heer P. G. Waterborg, te Geertruidenberg. Een treurig ongeluk heeft Vrijdag 11. te Lutten plaats gehad. Een vrouw, die het vee uit het land wilde halen, werd gevolgd door haar 3jarig zoontje. Op eens bespeurde zij, dat het kind verdwenen was; zij liep dadelijk terug en vond het reeds gestikt, met het hoofd benedenwaarts, in een moddersloot waarin het kind was gevallen. Dat zelfde kind werd voor eenige dagen uit de put gehaald waarin het wilde zwemmengelijk andere jongens in het Kanaal doen. Zondag werd in de Evang. Luth. kerk het orgel, vernieuwd uit de opbrengst eener loterij van hand- en kunst werken aan God opgedragen door Ds. Inckel, met een feestrede naar aanleiding van Psalm 150 vs. 1 a. - De pre diker bracht een rechtmatigen dank aan den Gereformeerden broederdie zoo belangeloos gedurende een geruimen tijd zijn huisorgel ten dienste der gemeente had afgestaan, aan de firma wed. H. Lohman en J. Schaaffelt alhierdie naar het oordeel van den waardigen J. B. Bremerorgelist te Rotterdam, met het toezicht en de inspectie belast, meer ge daan heeft, dan het bestek vorderde, aan zijnen voormali- gen ambtgenoot Ds. H. Heijendie van 's-Hage was over gekomen en vroeger zoo krachtdadig tot het welslagen der onderneming had medegewerkt, en aan allen, die handrei king hadden verleend. Een talrijke schaar woonde de plechtige godsdienstoefening bij waaronder met genoegen werd opgemerkt de burgemeester der stad. Het feest na de pijnlijke dagen die doorleefd warenwas als een bloem door de Vaderhand gestrooid tusschen de doornen, het zal der gemeente in dankbare herinnering blijven en zeker onder Gods zegen weldadig werken op haar kerkelijk leven. Maandag avond van 8-9 uren voerde de heer A. A. Pel- tenburg orgelist in de Luthersche kerk, op het vernieuwde orgel zeer verdienstelijk eenige muziekstukken uit. - Een

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2