Buitenlandsch Nieuws. cholera overleden- te Rotterdam 5 te Utrecht 8 en Zon dag 6. Ook te Brielle heeft sedert eenige dagen het branden van teertonnen plaats gehad, waarna geen ziektegevallen zich meer hebben voorgedaan in de straat, waar de beroo- kiwgen zijn geschied. In Zwijndrecht doet zichnaar men mededeelthet zonderlinge geval voor, dat aan den straatweg naar Rotter dam in een tuinwelke twee huizen van elkander scheidt waarvan in het eene verscheidene persoueu aan de cholera zijn overleden terwijl zich in het andere geenerlei geval van die ziekte voorgedaan heeft, een moerbezieboom staat, wiens eene helftgekeerd naar den kant van het huis waarin de epidemie verscheidene slachtoffers geëischt heeft, geheel verdord isterwijl de andere helft in vollen wasdom staat. Uit de opgaven in de Staats-Conrant, betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de week, be ginnende den 22sten Juli en eindigende den 28sten Juli, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 6 29 aan de ziekte gestorven 183, afgemaakt 60, hersteld 29, aan het einde der week nog ziek 357 runderen, terwijl er sedert het be gin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 52,688 aan de ziekte gestorven 21,544, afgemaakt 1 0,029 hersteld 20,3 94 en nog ziek 721 runderen. - Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan Ds. J. Middelkoop te Rijnsburg, wegens ziekte eervol emeritaat verleend, in te gaan 1 November 1866. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeenten te Warnswerd en Jislum (Friesland) en te Nijkerk op de Veluwe Ds. Chr. Knap, thans te Oldebroekte Arnemui- den Ds. J. T. F. U. Lauts, thans te Vrouwepolder; te West- Zaandam Ds. N. C. Balsemthans te Langezwaag en Lux- woude; te Oud-Alblas Ds. J. H. Gravenstein, thans te Se- rooskerkenen te Zevenbergen Ds. G. J. Sqpkensthans te Hardenberg Zondag met het vallen van den avond kwam te Vlis- singen een miniatuur stoombootje binnen, lang 16 en breed 3^ el, met mobiele stoompijp, smaakvol gebouwd en inge richt, genaamd Clara, van Gent. Zes heeren van die stad hadden het waagstuk beproefd om van Gent door het ka naal voorbij Vlissingen naar Ostende te stoomen. Zij hadden met feilen wind en fikschen golfslag te worstelen nabij Blan- kenstein werd hun toestand door de zware zee hoogst ge vaarlijk en weinig was er meer noodig om die waaghalzen de gevaarlijke onderneming met hun leven te hebben doen betalen; te 8 uren 's avonds kwamen ze ziek, gehavend en druipnat te Vlissingen aan. Gedurende het onweder van den vorigen Zondag sloeg de bliksem in een pachthoeve te Reuver, genaamd Berger hof, toebehoorende aan Mevr. de wed. P. J. Berger te Venlo. Eenige oogenblikken daarna stond alles in volle vlamen niettegenstaande de onmiddellijk toegesnelde brandspuiten van ReuverBeesel en Kessel zeer goed werktenwerden de gebouwen een prooi van het vernielend element, waarbij tevens groote hoeveelheden graanhooistroo enz. verloren gingen, en vier schapen en zes varkens omkwamen. De ove rige schapen, het rundvee, de paarden, alsook den inboe del heeft men kunnen redden. De gezamenlijke schade wordt op fl 2,0 00 begroot. Zaterdag avond voorspelde een aanhoudend bliksem vuur een hevig onweder. Na een sterke wind ontlastte zich de bui niet over de stad, maar door het zuidwesten naar het oosten langs de stad. Ds. A. C. van Raalte, candidaat in de godgeleerd heid aan de Leidsche Hoogeschoolthans predikant in Noord- Amerika, vervulde Zondag de beide predikbeurten voor Ds. Donner in de kerk der Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente op de Hooigracht. Na het uitspreken van den zegen in de avond-godsdienstopfening werd door de tal rijke vergadering aangeheven het 3e vers van Psalm 124. Op die zangbede volgde een hartelijke uitboezeming van Ds. Donner aan zijn voormaligen leermeester van de gevoelens van dankbaarheiddie leeraar en gemeente bezielden bij een terugblik op het voorheen en thans, sluitende met de merkwaardige herinnering aan den dag, waarop juist 2 8 jaren (5 Aug. 1838) geleden de eerste godsdienstoefening der Afgescheidenen door Ds. Brummelkamp werd geleid op de Hooigracht, Welke herinnering zich oploste in het zingen van Ps. 7 2 vs. li. Zondag en Maandag zijn alhier geen aangiften gedaan van cholera -gevallen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater- dag des namiddags te 5 uren 64°, des avonds te 8 uren 60° te 10 uren 5 8°. Zondag morgen te 5 uren 5 5°, te 8 uren 58°, 's middags te 12 uren 63°, 's namiddags te 4 uren 62° te 5 uren 6 2°, te 8 uren 5 8°, te 10 uren 5 6°. Maandag morgen te 5 uren 5 5°, te 8 uren 5 9°, 's namiddags te 12 uren 66°, te 4 uren 60°. -— De Koning van Pruisen heeft Zondag de buitenge wone zitting der beide Kamers geopend, met een rede, waarin hij den Almachtige dankte voor de zegepraaldie zijn leger heeft behaaldde gunstige staat van 's lande- financiën vermeldt, de handelingen der regeering verdedigt ten aanzien van het gebruik der geldmid delen zonder eene door- de vertegenwoordiging goedgekeurde begrooting en de vereischte voorstellen, aankondigt tot toekomstige regeling, ook tot bijeenroeping eener volksvertegenwoordiging van den I Bondsstaat. De Koning van Pruisen heeft bovolen het verleenen van verlof aan alle manschappen die ter aanvulling van de bataljons der landweer onder de wapenen waren geroepen. Van elk bataljon zullen 300 man onmiddellijk naar huis worden gezonden. Indien de vrede op de reeds meegedeelde grondsla gen wordt geslotenzou Pruisen een aanwinst van landen doen van meer dan 1200 vierk. mijlen met 4,014,279 in woners te weten Hanover 698i- vierk. mijl. met 1.923.492 inw. Hessen 1721 v 745.063 Nassau 851- 462.334 Frankfort 1|- n 83.390 Sleeswijk-Holstein (na afstand van Noord-Sleeswijk aan Denemarken) ongeveer 280 n n 800.000 n Totaal 1238 vierk. mijl. met 4.014.279 inw. De Pruisische Staat zou alsdan een gebied van 633 3 vierk. mijlen met 23.266.642 inwoners omvatten. Gelijk men weet heeft Weenen 4300 vrijwilligers ge leverd. Uit een opgemaakte statistiek blijktdat de bataljons Weener vrijwilligers bevatten: 216 koffiehuisknechts, 312 schoenmakers, 436 kleerenmakers221 wevers, 114 slach ters, 44 bakkers, 76 kappers, 117 smeden, 63 studen ten, 6 schoolmeesters, 5 7 huisbedienden en 12 behangers. Het overige bestaat uit bejaarde militairen arbeiders en sjou werlieden alle officieren behooren tot het leger. Volgens de Weener bladen bedragen de verliezen der Oostenrijksche noordelijke armee van 6 tot 23 Juli aan ge sneuvelde en gekwetste officieren der infanterie: 45 oversten en overste-luitenants, 45 majoors, 349 kapiteins, 379 eerste of opper- en 646 tweede of onder-luitenants, te za- men 1509. Hierbij komen 391 officieren, die niet gekwetst maar gevangen genomen zijn, alzoo uitmakende met de eerst- genoemden 1900 officieren. Op hoog bevel zijn de aanwervingen van vrijwilligers voor de Oostenrijksche armee gestaakt. Men verhaalt, dat Oostenrijk niet alleen Istrië en Tirol aan Italië weigert, maar zelfs vergoeding zal eischen omdat Italië na 5 Juli, toen Oostenrijk zich niet meer in het bezit van Venetië achtte en zich van alle oorlogs-de- monstratiën onthouden heeft, is voortgegaan met aanvallend te handelen. Men meent echter, dat die eisch slechts een middel is om te gereedelijker Italië een deel van de schuld te doen overnemen. De geweermaker Henry te Edinburg heeft van een vreemde regeering aanzoek gekregen om de kosten op te geven van 100,000 getrokken geweren, naar zijne geoc- troieerde uitvinding van culaslading te vervaardigen. Ofschoon vele bewoners van Nassau de inlijving bij Pruisen wenschen was de stad Wiesbadenter gelegenheid

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2