Buitenlandsch Nieuws. predikbeurt bij de Hervormde gemeenten te Fijnaart en te Willemstad, na een meer dan 30-jarige afwezigheid uitzijn vaderlandterwijl hij aan de Leidsche Hoogeschool zijn op leiding en vorming tot het predikambt genoten had. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Groningen, zich vroeger tot de Algemeene Synodale Commissie gewend hebbende, ten einde de bij art. 5 2 van het reglement op de vacaturen vereischte dispensatie, ter beroeping van Ds. E. C. Segerspred. te Leersumte verkrijgendoch door die Commissie in dit verzoek niet ontvankelijk verklaard heeft zich tot de Algemeene Synode gewendvan deze de vereischte dispensatie ontvangen en mitsdien den beroepsbrief aan den heer Segers toegezonden. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Kampen door Dr. C. P. Hofstede de Groot, pred. te Purmerend. Dr. H. E. Eaure, pred. te Bergschenhoekmaakte Zondag 11. aan zijn gemeente bekend, dat hij voor de be noeming tot reizend predikant der Confessionele Vereeniging, waarvan het hoofdbestuur is gevestigd te Utrecht, had be dankt. Bedankt voor het beroep naar Biezelinge door Ds. P. Komijnpred. te Schipluiden. Te Zierikzee is bericht ontvangendat Ds. Heyse thans te Culenborg, het op hem uitgebracht beroep tot pre dikant bij de Evangelische Luthersche gemeente heeft aan genomen. De cholera schijnt thans op vele plaatsen af te nemen. Te Rotterdam zijn Woensdag 10 personen overleden; - te 's-Gravenhage 8- te Utrecht 10. Toeu de heer V., te Utrecht, Dinsdagavond met zijn familie van een reis terugkeerde, vond hij zijn huis ledig, terwijl men tijdens zijn afwezigheid al zijn goederen, zelfs het beddegoed had ontvreemd; alle kasten waren geopend; de dieven schijnen zich den toegang door middel van braak te hebben verschaft; de justitie doet ijverig onderzoek. Ten gevolge van hooibroeien is 11. Zondag onder Molkwerum afgebrand de voor weinige jaren gebouwde boe- renhuizinge behoorende aan Jhr. G. R. G. van Swinderen en bewoond door R. L. Jaagsma. Ofschoon men 's morgens reeds vroegtijdig was begonnen in het hooi te werkenten einde, zoo mogelijk, ontvlamming te voorkomen, mocht men daarin niet slagen en sloegen de vlammen 's avonds omstreeks 6^ uur uit het dak, ten gevolge waarvan het ge- heele gebouw spoedig in een puinhoop was herschapen. Daar de brand reeds den geheelen dag was te voorzienzijn de geheele inboedel en het boerengereedschap gered geworden. Het gebouw en het hooi waren tegen brandschade verzekerd. Een hevig onweder barstte Dinsdag namiddag circa te 12^ uren boven Doetinchem los. Ofschoon de toren van een bliksemafleider voorzien is, sloeg de bliksem evenwel in het huis van den smid Bulten, op circa 100 el van den toren verwijderd in het midden der stad, baande zich een weg door het dak in den schoorsteenen na op de werk bank in de smederij een aantal werktuigen van staal als het ware aan elkander gesoldeerd te hebbenverdween hij door de voordeur zonder brand of meer schade veroorzaakt te hebbenterwijl gelukkig zich niemand in de smederij be vond. Wij vernemen dat ter vervulling der openvallende betrekking van Secretaris der commissie van administratie over de gevangenissen alhier, ten gevolge van het door den heer W. C. Baert verzocht eervol ontslagzijn aanbevolen de HH. Mrs. W. C. D. Olivier en I. C. du Pui, advo caten alhier. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Don derdag tot gemeente-ontvanger benoemd den heer H. Hen- kes, met 19 stemmen tegen 2 die Mr. I. C. du Pui ver kreeg; terwijl een blanco briefje in de bus was- (een keuze even vereerend voor den Gemeenteraad als voor den be noemde); voorts aan commissarissen der Leidsche Brood fabriek afgestaan een gedeelte van de Singelgracht langs het hun in eigendom toegekend terreinten einde te worden aangeplempt en beschoeid. De Gemeenteraad heeft van 11 tot en met 22 Augus tus aan de dames Van Laer, Muller en Deutz toegestaan het kosteloos gebruik van de Stads-Gehoorzaaltot het hou den eener tentoonstelling van voorwerpen voor de loterij ten behoeve der ïiagelatene betrekkingen van aan de cholera- overleden personen. Heden Donderdag zijn alhier geen aangiften gedaaa van cholera-gevallen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens- dag des namiddags te 5 uren 64°, des avonds te 8 uren 61^ te 10 uren 5 7°. Donderdag morgen te 5 uren 53°, te 8 urea 59u, 's middags te 12 uren 67°, 's namiddags te 4 uren 63°, Als gevolg der opheffing van het tolverbond voor zooveel de tegen Pruisen verbonden staten betreft, moet thaus een nieuwe tollinie worden aangenomen. Gevolmachtigde! van Pruisen zijn reeds bezig met de voorbereidende werk zaamheden. Al de staten, welke bezuiden de vast te stellen lijn gelegen zijnzullen als buitenland worden beschouwd, Men zegt dat Oostenrijk voor den afstand van Venetië een schadeloosstelling van 200 millioen franks zal bekomen; gelijk men weet had het 500 millioen gevraagd. De geëischte oorlogsschatting van Frankfort ten be drage van 25 millioen, behalve de 6 millioen die reeds ge stort zijn, zal misschien worden verminderd met 10 millioen, maar 't is meer waarschijnlijk dat de eisch niet doorgezet en Frankfort bij Pruisen ingelijfd wordt. Pruisen zal ook Hanover geheel inlijven. In een Duitsch blad leest men o. a., dat te Wurz- burg bij de Israëlieten een godsdienstwet bestaat, volgens welke op den sabbath niemand'ietsal is het ook maar een boekeen en-tout-caseen stok of eenig ander voorwerp over de straat mag dragenwanneer niet de stad of de plaats van alle kanten ingesloten is. Dit insluiten kan ge schieden door rivieren wallen muren hagen enz. en hierbij hindert het niet, of de in muren aanwezige poortenen deu ren steeds openstaan; waar de omheining door een opening zonder deur afgebroken is, daar kan zij hierdoor verholpen wordendat over de opening een op stangen of aan de aangrenzende huizen vastgemaakte draadzoogenaamde sab- bathdraadgetrokken wordt. Daar nu ten gevolge van de richting der straat naar den nieuwen Bahnhof een opening in den stadswal en in den stadsmuur ontstaan is, zoo heeft het districts-rabynaat te Wurzburg bij den stedelijken ma gistraat aanzoek gedaan op die plaats van den stadsmuur over de straat zulk een sabbathdraad of aan beide zijden daarvan poortvleugels te mogen aanbrengen. De stedelijke magistraat heeft dit verzoek van de hand gewezen omdat het bedoelde voorstel met de zienswijze van onzen tijd niet overeenstemt; het districts-rabynaat heeft zich derhalve met een klacht tot de kreitsregeering gewend en men is zeer be nieuwd naar de uitspraak. Uit Bazel wordt geschrevendat er vele kisten met Badensche Staatsgelden zijn aangekomen. Ook in andere plaatsen in Zwitserland zijn vele bezendingen gelden ontvan gen, behoorende aan Duitsche Vorsten en hunne familiën. Van geloofwaardige zijde wordt verzekerd, dat de Pruisische Minister van Financiën verklaard heefttot dek king der oorlogsuitgaven geen leening noodig te hebben, Men moet het plan hebbenschatkist-biljetten voor een jaar als vlottende schuld uit te geven. De Atlantische lijn wordt reeds als overstelpt met over te brengen berichten. Het eerste bericht, hetwelk zij heeft overgebracht, was een boodschap van Koningin Vic toria aan den president Johnsonvan dezen inhoud //De Koningin wenscht den president geluk met de voor spoedige voltooiing eener onderneming, die, naar zij hoopt, zal strekken als een band te meer ter vereeniging van En geland en de Vereenigde Staten." De tegenwoordige lord mayor der City van Londen, de alderman Phillips, heeft zich zóó buitengewoon populair gemaakt bij de //Livery" en over 't algemeen bij de burgers van alle standen, dat, volgens een gerucht, de //Livery" voornemens is, hem een tweede jaar voor de betrekking van lord mayor voor te stellen. Maandag avond hebben te Londen de aangekondigde volksbijeenkomsten plaats gehad in Agricultural-Hall en in Victoria-park. De belangstelling scheen uit de opkomst niet zooals men verwacht had. De meerderheid behoorde tot de

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2