Uit de opgaven in de Staats-Cöürantbetreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de week be ginnende den 15den Juli en eindigende den 21sten Juli, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 53 5 aan die ziekte gestorven 130, afgemaakt 44, hersteld 33, aan het einde der week nog ziek 3 28 runderen, terwijl er sedert het be gin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 5 2,05 9 aan de ziekte gestorven 21,211 afgemaakt 4964 hersteld 20,310 en nog ziek 5 74 runderen. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Maassluis Ds. A. Dekkers te Chaam. Volgens mededeelingen van den //Nederlandschen Spec tator" is de Leidsche schilder Jan Steen niet voor de tweede maal te Leiden getrouwd maar te Leiderdorp en wel den 22sten April 1673 met Maria van Egmond, weduwe van Nikolaas Herculens. In den nacht van 2 5 op 26 dezer heeft te Renkum een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een zeer oppassend per soonVan der Hof genaamd, sedert vele jaren op den olie molen van den heer Crommelin werkzaam, is met zyne klee deren tusschen de wals geraakten heeft dientengevolge het leven verloren. De man laat een weduwe en volwassen dochters na. De buitengewone collecte op heden ten behoeve van de betrekkingen van cholera-overledenen gehouden door Mm. Regenten der R. C. armen heeft opgebracht de som van f 1192.20. Zondag en Maandag zijn 3 persoDen aangegeven als door de cholera aangetast en 4 als overleden. In het geheel dus aangetast 1320 en overleden 87 8 personen. Door den Gouv.-Generaal van Neerl.-Indië zijn o. a. benoemd tot contr. der 2de kl. bij het binnenl. bestuur der contr. der 3de klasse Mr. J. van Kaathoventot lid der sub-commissie van onderwijs te Padang den majoor M. S. du Pui; overgeplaatst bq het 6de bat. infanterie de 2de luit. J. F. Hoetftke van het subst.-kader te Soerabaya. Uit Britsch-Indië bracht de laatste mail slechte be richten van hongersnood in verschillende streken en van faillissementen in Bombay. Pessimisten beweren dat geen en kel handelshuis aldaar staande zal blijven. De benoemde resident van Batavia, de heer H. J. C. Hoogeveenheeft (ten voordeele der jongens-weezen-inrich ting te Soerabaya) de beschrijving in het licht gegeven van twee tochten naar den Merapiwelke hij tijdens de eruptie van dien vulkaan in November en December 1 865 on dernam. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 70°, des avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 5 8°. Zondag morgen te 5 uren 5 4°, te 8 uren 59°, 's middags te 12 uren 74°, 's namiddags te 4 uren 7 4°, te 5 uren 72°, te 8 uren 62°, te 10 uren 5 9°. Maandag morgen te 5 uren 5 6°, te 8 uren 5 9°, 's namiddags te 12 uren 6 7°, te 4 uren 60°. Buitenlandsch Nieuws. Aan generaal Vogel von Falkenstein is in Bohemen den landraad Steinemann aU burgerlijk commissaris toege voegd. De landraad Von Puttkammer uit Demmin is be noemd tot burgerlijk commissaris in Moravië, nevens den gou verneur Hertog van Ujest. Ten gevolge van een onverwachte dépêche te Toulon wordt het gepantserd eskader in allerijl tot het vertrek in gereedheid gebracht. Men weet niet waarheen. Een wapenstilstand voor vier wekenaanvangende 2 Augustus, is gesloten. De grondslagen voor den vrede zijn voorloopig vastgesteld. Oostenrijk is bereid uit den Bond te tredenstaat Sleeswijk-Holstein af en verbindt zich tot het betalen van een deel der oorlogskosten. Tusschen Italië en Oostenrijk hebben rechtstreeks vredes-onderhandelingen plaats. Tusschen Pruisen en Beieren ziet men ook een wa penschorsing te gemoet. Wurtzburg is Vrijdag gebombar deerd, maar de Pruisen zijn teruggeslagen, na een verlies van 16 kanonnen. Het gevoelendat Prins Karei van Beieren niet be kwaam genoeg is den oorlog te leiden, schijnt door alle Beiersche officieren te worden gedeeld. De voortreffelijke ge neraal Von Zoller heeft in een der jongste gevechten den dood gezochtomdat de Prins zijne raadgevingen met arrest beloonde. De firma Brül en Habernicht in Hanoverhandelende in tabakheeft hare betalingen gestaakt. Het passief is zeer aanzienlijk. Men meldt, dat de ex-Koning Frans II zijn paleis Farnese te Rome verkocht heeft aan Keizer Napoleon. Volgens berichten die thans te Berlijn zijn ontvan gen en uit een goede bron voortkomenwordt het be- vestigd dat Pruisen op de volgende voorwaarden den vrede met de bondsstaten wil sluitende ten noorden van de Main-linie door de Pruisische troepen bezette landen wor den vereenigd met Pruisenmet behoud hunner constitutie als gewestelijke staatsregelingen met behoud hunner ge- meentelijke en administratieve wetgeving. Slechts ten aanzien van Saksen blijft de vraag bestaanof zekere deelen van dit Koninkrijk niet met Pruisen vereenigd zouden worden. Het is niet onwaarschijnlijk dat deze vraag in bevestigen den zin zal worden beantwoord. Sedert den 21 sten Juli is Maintz en omstreken in staat van beleg verklaarddus niet enkel de stad met hare voorsteden, maar ook BretzenheimGonsenheim Kostheim, Mombach en Weisenau, die in hel rayon der vesting liggen, Men schrijft uit die stad -. De eerste bom der Pruisen die voor de kazernen bestemd was kwam in de straten van Castel neder. De Pruisen bepalen zich voorloopig van de hoogten rond om Castel en die welke Rijnafwaarts tusschen Biberich en Castel liggen de buitenwerken te beschietenmaar toch slechts bij tusschenpoozen. De verdedigers trachten het op richten van batterijen te verhinderenwat hun tot dusverre gelukt is. Thans echter schijnt men van de zijde van Prui sen met kracht te willen te werk gaan en men tracht bat terijen op te richten achter de bij Amoneburg gelegen glas blazerij de pogingen om dit te verijdelen gelukten eerst niet; den 2Isten is die fabriek, waarachter de Pruisen zich trachten te dekkenplat geschoten. De bezetting brandt van begeerte om een uitval te doenen begrijpt niet waarom daartoe geen toestemming wordt verleend. De stemming der inwoners is gedrukt maar onderworpen. Z\j verwachten van de verdediging niet veel en zullen God danken als aan de zen toestand een eind is gekomen. De stad Frankfort heeft een waarschuwing ontvangen, dat zoo zij weigert de contributie te betalenzij van den 27sten des avonds af ingesloten zal worden en niemand de stad noch uit noch in zal worden gelaten. De Karlsruher Zeitung geeft een lijst van de leden van het nieuwe Kabinet. De heer Mathy zal het Ministerie van Staat waarnemen. De heer Jolly dat van Binnenlandsche Za ken. De heer Freidorf dat van Buitenlandsche Zakenter- wql de heeren Ludwig en Nüsslin hunne portefeuilles zul len bewaren. De Badensche gevolmachtigden zqn naar Ni- cholsburg gegaan om over den wapenstilstand en de vredes voorwaarden te onderhandelen. Uit Wiesbaden meldt men van dd. 24 Juli het volgende: Zoo als men weet heeft de heden jarige Hertog van Nassau den 15den dezer zijn land verlaten. In zijn afscheids-pro- clamatie heet het: //dat hij zich naar zijn leger spoedt." De Nassausche troepen stonden tot nog toe in het Odeu- wald. De Hertog bevond zich van den 15den tot den 19den dezer in het //Pfalzer Hof" te Mannheim. Waar hij zich sedert ophoudt, is niet juist bekend. Welonderrichte perso nen beweren: in de //Drei Mohren" te Augsburg. In dit hotel wonen ook de gezantendie den //Bondsdag" verbeel den. Daarop wappert de zwart-rood-gouden vlag. Welnu, pre cies een jaar geleden werd er in de residentie van den Her tog van Nassau een schuttersfeest gevierd en de kastelein Krauss had een zwart-rood-gouden vlag ontplooid. De Her tog dit ziende, reed op dezen toe en sprak: #Foei, Krauss, wat hebt ge daar voor een vlag uithangen! Uw vader was een braaf mandie zou dit niet hebben gedaan." De roulette is nog in werking, doch de Kurzaal wordt zeer middelmatig bezocht. Het aantal ongekwetste Oostenrijksche officieren in Pruisische krijgsgevangenschap bedraagt 400. Te Leipzig heerscht in vrij hevige mate de cholera. De cholera neemt ook in Engeland toe. In een der hospitalen te Londen zqn gedurende de laatste week van

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2