In de Arnh. Ct." leest men Buitenlandsch Nieuws. //De belangstelling der ingezetenen in het voorloopig vast gestelde kohier der plaatselijke directe belastingen is vrij groot. De inzage is dan ook niet onaardig om te zien hoe ingetogen en stil menigeen leeft, van wien men het niet verwachten zou en van slechts weinige duizanden guldens 'sjaars zich alle genoegens des levens verschaft, een land goed bewoont, koets en paarden houdt, enz. Onverklaarbaar! En toch is de aanslag juist, niet waar?" In het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage is de volgende advertentie geplaatst 25 December. Dienzelfden dag en datum. Heeft niet Jacob zeven jareo voor zijne Kachel gediend en ik zou voor een zooals er geen tweede op de wereld meer is of komen zalgeen bijua zevenjarige zelfverlooche ning over hebben!" 23 April 1866." Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zijn Yrijdag aangegeven 7 personen als overleden aan de cholera. Bij de cholera-commissie te Utrecht is weder ingeko men een gift van een bankbiljet groot f 1000. De Algemeene Synode der Nederd. Herv. kerk heeft het ontwerp-reglement tot uitvoering van art. 23 van het algemeen reglementhet recht van verkiezing der gemeente leden betreffendevoor goed vastgesteldom naar de pro vinciale kerkbesturen te worden verzondenopdat deze er hunne stem over uitbrengen. De Synode heeft behoudens de goedkeuring der provin ciale kerkbesturen vastgesteld dat tot de Synode voortaan af gevaardigd zullen worden één predikant uit elk provinciaal ressort, als ook uit het ressort der commissie voor de zaken der Waalsche kerken en voorts vijf ouderlingen, bij beurt wisseling te verkiezen een uit vijf der genoemde ressorten benevens een predikant of ouderling uit het ressort van Lim burg. Deze leden der Synode wordeu benoemd voor den tijd van drie jaren met jaarlijksche aftreding van een derde, uit de tweetallen door de classicale vergaderingen aangeboden. Beroepen bij de Hervormde -gemeente te Woubrugge Ds. J. F. van Dijk te Hilversum, en te Vlissingen Ds. N. Osti te Hattem. Aangenomen door Ds. J. Gann Dun te Slijk-Ewijk het beroep naar 's-Gravenland. Bedankt door Ds. F. Lieftinck te Kimswerd voor het beroep naar Deinumen door Ds. I. G. G. Moorrees te Ommen voor dat naar Lollum. Ds. H. C. Bervoets te Zwolle heeft ook voor het be roep naar Leeuwarden bedankt. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te Serooskerke en te Heerde de can- didaat D. de Pree; - te Geersdijk en Kamperland Ds. J. Alting te Maasland; - te Midwolde de candidaat J. Groenewegen- te 's-Hertogenbosch en te Gouda de candidaat L. Lindeboom te Dedemsvaart - en te Middel burg de candidaat A. Brink. Bedankt voor het beroep naar Amsterdam door Ds. W. H. Gispen te Kampen - voor dat naar Vlissingen door Ds. W. Postmus te Veendam - en Ds. J. Bavinck te Alm- kerk en Emmikhoven voor het beroep naar Dedemsvaart. Ds. W. H. Frieling te Burum heeft het beroep naar de gemeente Friesland in Noord-Amerika aangenomen. Op 1°. Juli 1 866 was het aantal candidaten tot den Heiligen Dienst bij de Ned. Herv. kerk groot 76, als: 27 van de Leidsche Hoogeschool. 22 Groningsche 21 h Utrechtsche 6 n n Waalsche Commissie, - In den //Ned. Spectator" leest men GEMATIGD LIBERAAL, Een rasdat weer aan het opkomen is. Ik ben (dat's zeker) liberaal Maar 'k ben 't met mate. Ik haat de theorie van Stahl In zeekre mate. Vooruitgang wil 'kmaar niet te rad Liefst zeer met mate Een slak, die loopt, vindt ook haar pad, Een pad met mate. 'k Benals men over godsdienst twist, Tot zeekre mate Antisupranaturalist Maar steeds: //met mate!" 'k Bezit een politiek geduld In hooge mate. //Vraag nooit meer dan gij krijgen zult" Ziedaar mijn mate. Ik steun met vreugd elk kabinet Wanneer 't met mate Zijn koers naar alle winden zet, En vaart met mate. 'k Laat ieder in zijn meening vrij Maar vrij met mate; Opdat het volk gelukkig zij Edoch met mate. Te Neerlangbroek is voor enkele dagen een boerderij afgebrand van den heer Mr. Kneppelhout van Sterkenburg, Alles ismet 3 paarden5 kalveren en 2 varkenseen prooi der vlammen geworden. Uit Rozendaal wordt van 26 Juli het volgende gemeld: In den afgeloopen nacht heeft onder deze gemeente een vreeselijk ongeluk plaats gegrepen. De bijenhouder C. Jan sen aan wiens bijenkorven reeds eenige malen baldadigheden gepleegd warenlag in de nabijheid dier korven met een geweer gewapend op de wacht, om te beproeven den moed willige te betrappen. Omstreeks 11 uren trad iemand zijn af gesloten erf binnenwaarop genoende J. zijn geweer aan legde, om hem in de beenen te schieten. Zoo men zegt, bukte op hetzelfde oogenblik de vermeende bijendief en ont ving het volle schot hagel in het hoofd en de borst, met het noodlottig gevolg, dat hij eenige uren daarna aan de bekomen wonden overleed. De verslagene is een rijks-com mies, R. genaamd. Vóór zijn sterven, zegt men, dat hij verklaard heeft, gekomen te zijn om kersen te plukken. De dader bevindt zich hier voorloopig in arrest, terwijl de justi tie naar de plaats van het ongeluk is vertrokken. De rekening der ontvangsten en uitgaven dezer ge meente over 1 865, aan den Gemeenteraad overgelegd en in druk algemeen verkrijgbaar gesteld levert een batig slot op van 43263,83s behalve een som van f 1961,04 die nog te verhalen blijft. Van dat batig slot moet evenwel naar het schijnt afgetrokken worden een som van ongeveer f 20000, die nog besteed of uitgegeven moet worden voor de inrichting van localen voor de hoogere burgerschool. In het cholera-hospitaal alhier zijn van den aanvang der ziekte af tot heden 2 8 Juli ingekomen 164 lijders, waar van overleden 98, onder behandeling 5 en ontslagen 61. - Heden Zaterdag zijn 4 personen aangegeven als door de cholera aangetast en 2 als overleden. In het geheel dus aangetast 1317 en overleden 874 personen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 60°, des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 5 6°. Zaterdag morgen te 5 uren 5 6°, te 8 uren 60°, 's middags te 12 uren 69°, 's namiddags te 4 uren 71°. Als waarschijnlijke vredespreliminairen worden in di plomatieke kringen opgegeven Ontbinding van den Duitschen Bond. Integriteit van het Oostenrijksche grondgebied, behalve Venetië, met waarschijnlijk voorloopig behoud van een on derpand voor de oorlogskosten. In DuitschlandOprichting van een Noord-Duitschen Bond onder de militaire en diplomatieke aanvoering van Pruisen, aanwinst van Sleeswijk-Holstein en het tot stand brengen der verbinding tusschen de gescheiden deelen van Pruisen door voldoende gebiedsvergrootingwelke niet bijzonderlijk is aan gegeven. De Zuid-Duitsche Staten behouden hunne internationale onafhankelijkheidwelke bondgenootschap met den Noord- Duitschen Bond toelaat. De stipulatiën die Duitschland aangaan worden onmid dellijk met de Duitsche Staten, waarschijnlijk te Berlijn, vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2