Vrijdag 20 Juli. Clen woord over hoofdelijke omslagen. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH MGItLA Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/'0.75 Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. II. Dat de hoogere standen der maatschappij in de plaatse lijke belastingen minder dan te voren zullen worden aange slagenis niet algemeen te verwachten. In de plaatselijke accijnzen deelden toch velen, die thans in het geheel niet of weinig in de hoofdelijke omslagen kunnen worden begre pen, zooals militairen, studenten, vreemdelingenjenever- drinkers enz. Ook de arbeidsman betaalde daarin zijn deel in niet geringe verhouding, tot zijn inkomen, zoodat, wan neer een hoofdelijke omslag zoo nabij mogelijk komt aan een belasting, die geheven wordt naar het inkomen, altijd de mindere standen minder zullen betalen dan vroegertenzij zij behooren onder de matige en onmatige jeneverdrinkers. //De slotsom is dus, de arbeidershuishoudens en anderen, die van gering inkomen bestaanworden thans zeer aanzien lijk gebaat. En zeer terechtwant juist zij werden vroeger zeer aanzienlijk belast, en ongetwijfeld zullen eerst nu by velen de oogen opengaandie met bevreemding zullen be cijferen dat er gedurende een reeks van jaren door de wel gestelde arbeidersklasse en den kleinen burgerstand door duur der brood en duurder brandstof, belastingen werden betaald die 5, ja meer, die tot 15 a 20 pCt. hunner inkomsten bedroegen." Zoo wordt in de Economistde zaak naar waarheid voorgesteldmaar daarop volgt ook een behartigenswaardige toepassing//Naar onze meening behooren de gemeentebe sturen bij de uitvoering der nieuwe directe belastingen vooral in het oog te houdenom de toepassing zoo ruim mogelijk te maken. Onder directe belastingheffing behooren gebracht te worden allendie met redelijkheid daaronder gebracht kunnen wordenal zij het voor nog zulk een klein bedrag. Vrees voor nonvaleurs behoeft haar niet terug te houden meermalen wordt dat argument overdreven. Tegenover de kans dat men nonvaleurs zal belastenstaat aan den andereu kant het nadeeldat men door te groote zorgvuldigheid werkelijke valeurs zoude onbelast laten. En om welke reden? tonvenientie, (populariteit of vrees voor omslag bij het ge meentebestuur? Dat alles blijve buiten sprake. Vrees om het bedrag niet genoeg op een juist cijfer te kunnen ramen? Maar dat zal zich in de twee eerste jaren van zelve corri- geeren en buitendienwas er bij de verbruiksbelasting niet a'iijd noodwendig veel grooter verschil tusschen raming en opbrengst De wijze van betaling kan zoo gemakkelijk mogelijk worden gemaakt, waarom niet met toepassing van eenige korting bij voldoening van wat grootere termijnen? De te- ^enwerping, dat de arbeider het bedrag voor zijne termijnen ü'et zoude kunnen opsparen is niet afdoende. Of zorgt hij niet wel degelijk, dat de f 1,25 of f 1,50 huishuur elke week aanwezig zijn? En waarom zou hij dan niet kunnen zorgen, dat hij viermaal 's jaars een gulden of ƒ1,50 ge reed heeft? Bij de vereeniging voor arbeiderswoningen te 's-Hage, die bij weekhuren van f 0,75 tot 1,50 verhuurt, wordt de premie van één week per jaar toegekend aan hem die het geheele jaar door op zijn tijd betaald heeft. Welnu deze maatregel werkt zéé uitmuntenddat het bedrag der wanbetaling nagenoeg tot nihil is gebracht of 5 a 8 be draagt op een som aan huurpenningen van ruim f 20,000 's-jaars. Z. M. heeft benoemd tot gen.-maj. HD. adj. in bui tengewonen dienst, den kol. J. A. van den Bosch, Minister van Oorlogtot burgemeesters der gemeenten Ten Boer H. Wolthers Jz.; Hoedekenskerke C. Goud; Weesp W. Bruyn Jz., secret, dier gem., ten einde die betrekking gelijktijdig te be- kleeden met die van burgem. der gem. Weesperkarspel; Lei- muiden F. H. E. Hollert; voorts aan J. B. van Houten, op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Amsterdamen is voorts in zijn plaats benoemd F. van Houten, cand.-not. aldaar; een en ander in te gaan met den lsten Augustus a. s., en ein delijk tot raadsheer in het prov. gerechtshof in Noord-Hol land Mr. P. S. Noijonthans adv.-gen. bij dat gerechtshof. Naar aanleiding van Zijner Majesteits besluit van den löden dezer worden met den 16den Augustus aanstaande, met bestemming naar Oost-Indië, in dienst gesteld Zr. Ms. schroefstoomschip //Leeuwarden," liggende te Ylissingen on der bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. J. Kroef, en Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen //Java," lig gende te Willemsoordonder bevel van den kapitein-luite nant ter zee H. A. Modderman. Op Zr. Ms. schroefstoomschip //Leeuwarden" worden met voorschreven datum geplaatst 4e luit. t/z. der 1ste kl. D. Schuurman, 1ste offic.de luits. t/z. der 2de kl. J. van Burg en H. J. R. Sutherland; de adelborsten der 1ste kl. A. E. Arkenbout Schokker, B. T. W. van Hasselt, L. Haremaker, E. Kempe, H. C. Achenbach en J. E. Sickens; de offic. van gezondh. der 2de kl. P. J. Feitkamp; de offic. van gezondh. der 3de kl. A. G. Vorderman; de offic. van administratie der 1ste kl. B. A. Stieler en de scheepsklerk P. Gallasen op Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen //Java": de luit. t/z. 1ste kl. F. H. P. van Alphen, 1ste offic.; de luits. t/z. 2de kl. C. SchuylenburgJ. W. van Kerkwijk, P. Le Comte en R. E. van der Loeff, de offic. van gez. 2de kl. L. J. de Kanter; de offic. van gez. 3de kl. A. W. van Ren- terghemde offic. van administratie 2de kl, F. C. Schaalje en de scheepsklerk A. de Leef. Z. M. heeft bij besluit van 16 Juli een commissie be noemd tot onderzoek naar de soort en hoedanigheid van het drinkwater in gemeenten, die door de cholera-epidemie

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1