Buitenlandsch Nieuws. vaansche huishouding en daardoor onze koloniën met zeer we zenlijke en zeer groote gevaren bedreigt." Wij vragen of Prof. Buys zich door zijne rondborstigheid en onpartijdigheid niet het verwijt van trouweloosheid aan beginselen van de zijde der Thorbeckianen heeft op den hals gehaald en niet daarbij ten zijnen aanzien ook het ver moeden wordt verwekt van op eenige wijze te rekenen op de gunst der conservatieven? Wij stellen die vraag, om dat er aanleiding toe gegeven wordt, als men beginselloos heid toeschrijft aan die niet partijzuchtig zijn. In de vergadering der //Vereeniging uit Liefde," Dinsdag avond gehoudenwerd een collecte gehouden ten behoeve van de hulpbehoevende betrekkingen van cholera- lijders, die dadelijk f4:1.50 opbracht, welke som vermeer derd werd door de toegezegde giften van drie leden ten bedrage van 10.60 en van twee liefdadige, die geen le den zijn, ieder van f 3, waarvan een met de woorden: //Doe wel, gij die gespaard zijt tot heden toe." De vergadering besloot verder met een gesloten bus te doen rondgaan bij de niet aanwezige leden en de geheele opbrengst der collecte aan te vullen uit het reservefonds, zoo dat een bedrag van 200 aan de cholera-commissie kon wor den ter hand gesteld. Zulke voorbeelden van bijzondere liefdadigheid en van een ijverig bestuur verdient loffelijke vermelding en algemeene navolging. Heden Woendag zijn 3 personen aangegeven als door de cholera aangetast en 7 als overleden. In het geheel dus aangetast 1 276 en overleden 846 personen. Aan het Algemeen Overzicht van het //Bat. Handelsbl." ontleenen wij het volgende: De werkzaamheden van den spoorweg Samarang-Vorsten- landen vorderen slecht en wanneer door de concessionaris sen geen krachtiger inspanningen gedaan worden tot ver krijging van meer werkvolk en andere mechanische hulp middelendan zal de spoorweg in geen 12 jaren voor den publieken dienst gereed zijn. Men heeft eenigen tijd geleden ten gevolge van een schipbreuk eenige honderden Chineesche werklieden aangeworven, maar de hemel weet, hoe men er mede omspringt; men bericht toch dat de grootste helft het werk weder gestaakt heeft en naar Samarang vertrokken is drie maanden geleden deelde men ons mede, dat men spoe dig 5 00 Chineesche arbeiders - bij directe aanwerving - uit China verwachtte; tot heden heeft men er niets van gehoord en van de drie leden van het comitee van toezicht schijnt ook geen enkele gemist te kunnen wordenom naar China te gaan en daar in persoon de aanwerving en overbrenging van geschikt en solied werkvolk te dirigeeren. De geheele zaak aangaande den arbeid aan den spoorweg schijnt een slechte wending genomen te hebben van het oogenblik af aandat de directie niet meer uitsluitend in handen was van den heer de Bordes en de maatschappij zal waarschijn lijk haar kapitaal verliezenzoo het bestuur over den bouw van den spoorweg met al deszelfs onderdeelende geldelijke administratie inkluis, niet in een krachtige en dictatoriale hand vereenigd wordt; dat de Bordes daarvoor de man is, heeft hij in den beginne genoegzaam bewezen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 6 8°, des avonds te 8 uren 63°, te 10 uren 60°. Woensdagmorgen te 5 uren 60°, te 8 uren 63", 's middags te 12 uren 69°, 's namiddags te 4 uren 65°. De Arnhemsche Courant een blik werpende op den bestaanden oorlogstoestand, sluit hare politieke beschouwing met de volgende gewichtige wenken.- De vraag is nuzal Pruisenom aan zijn heersch- en eerzucht te voldoen alles op ééne kaart zetten zal het zijn revolutionaire plannen tot eiken prijs willen doorzettenzelfs ten koste van eenen algemeenen oorlog? Zal het, Frankrijks voorstellen verwerpende en Ruslands waarschuwingen in den wind slaande, het ook tegen deze twee groote mogendheden, met Oostenrijk vereenigddurven opnemensterk in het geloof aan Krupps onweerstaanbare kanonnenen vol ver trouwen op het almachtig naaldgeweer? Graaf v. Bismarck is een stout hazardspeler en die specu leert op de kans, dat het zoo ver niet loopen zal en dat men, bij slot van rekening, met de vredelievende diploma- tie over //faits accomplis" transigeert, gelijk met Pruisische afgevaardigden. Doch de risico is groot, en zóó groot, dat wij zelfs van graaf von Bismarck nog niet kunnen aan nemendat h\j zijn land aan zulk een, aan zijn krachten zoo geheel ongeëvenredigdeworsteling zou wagen. En toch ligt oorlog met Frankrijk en Oostenrijk, waarschijnlijk ook met Rusland, voor de hand, wanneer Pruisen Frankrijks bemiddelings-voorstellen onvoorwaardelijk verwerpt, of aan hunne aanneming onmogelijke voorwaarden verbindt. Uit Weenen wordt het volgende bericht: Langs den zuiderspoorweg worden voortdurend nieuwe troepen aangevoerddoorgaans des nachtsde omtrek van Weenen wemelt van soldaten. Al wordt Briinn ook door de Pruisen bezet, het zal hun bezwaarlijk gelukken den over tocht van den Donau te forceeren. Wel is waar, worden nog voortdurend kostbaarheden naar Pesth verzonden maar men blijft de hoop voeden dat deze voorzorg later onnoodig zal blijken te zijn. Slechts dan ware zij dit niet, wanneer wij wederom een slag verloren in het stroomgebied van de March dat reeds door gewonnen en verloren veldslagen een historische vermaardheid verkreeg. Ons leger zal aanvankelijk zoo veel mogelijk defensief handelen. De groote vraag isof de Donaulinie in tijds behoorlijk kan worden bezet. Men begroot het thans daartoe beschik baar aantal troepen op 45,000 minstens tweemaal zooveel worden vereischt; maar het aanvoeren van troepen gaat ge regeld voort. Generaal-majoor v. Gablenz, die tot luitenant- generaal wordt bevorderdzal de stelling bij Krems be zetten. De //Wiener Zeitung" van den llden behelst het Kei zerlijk besluit van den 7den, waarbij de uitgifte wordt ver ordend van 200 millioen fl. aan Staats-bankbiljetten. Daar van zal voorloopig voor een bedrag van 60 millioen in om loop gebracht worden. Als onderpand is aan de bank afge staan het bergwerk Wieliczkavoor zoover dat bergwerk nog niet met hypotheken bezwaard is. Werkelijk schijnt het krediet in Engeland zich nog niet geheel hersteld te hebben althans een nieuwe staking van betaling heeft plaats gevonden, Vrijdag avond dooi de Birmingham Banking Company. Het deposito bedraagt onge veer 1,800,000 en het totaal van de uitstaande verplichtin gen over de 2 millioen Het aantal der aandeelhouders is 800, Het bestuur der Bank schrijft in zijn circulaire aan de aandeelhouders de noodzakelijkheid van het staken der betalingen toe aan onvoorzichtige voorschotten van reeds eenige jaren geleden, aan //grove fouten in het bestuurder zaken, eerst onlangs ontdekt, terwijl een zeer groot gedeelte van het kapitaal niet terstond kan gerealiseerd worden." Een in de Fransche taal te Londen verschijnend dag blad beweertdat het programma van Keizer Napoleontot oplossing van de tegenwoordige verwikkelingen, op het vol gende nederkomtOostenrijk moet een zuiver Duitsch- Slavonisch rijk wordenmet schadevergoeding in Duitsck grondgebied voor het afstaan van Venetië; Pruisen moet vergroot en versterkt worden door uitbreiding zijner gren zen, in het noorden tot de Oostzee en het Dannewirke; in het zuiden tot de Saksische en Boheemsche bergenin het westen tot den rechteroever van de Weser. De Rijnprovincie moet, met toestemming der bevolking, bij Frankrijk worden ingelijfd. Het grondgebied tusschen den RjjndeWezer.de zuidelijke bergen van Bohemen en de Inn moet in 5 of 6 Staten, ieder van 4 a 5 millioen inwoners, worden ver deeld. Evenzoo moet Italië, met goedkeuring der bevolking, verdeelt worden in verschillende Staten. Er moet een per manent Europeesch congres worden ingesteldten einde de geschillen tusschen al de genoemde Staten te beslechten. Het Engelsche geweer van de soort, waarvan 150,000 besteld zijn wordt geladen met patronendie niet uit ko kertjes van papier maar van dun koper bestaan. Dit zal het donderpoeder en den verderen inhoud der patronen droger bewaren en doordien bij de ontploffing het metaal zich eenigs- zins ontrolt, zal het nog beter den loop van achteren her metisch afsluiten. -Door den Keizer van Abyssinië is voor Dr. Bekedie thans in Engeland vertoeft, een brief medegegeven aan Mar tin Flad, een der vroeger gevangene zendelingen. Hij is vau

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2