N°. 1969. Donderdag 19 Juli. A«. <866. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.76. Iedere regel meer 12^- Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 16 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen5 u,; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 45 m. en te Hu.; 'snaraidd. te 3 u. 35 in. avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 'snaraiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton l en 17over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u.45m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdagte 11 uren, Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open da -elijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-Dr Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uien. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Zondag ia de Tentoonstelling van Nijverheid in 't Pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam bezocht door HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik en den Groothertog van Saksen- Weimar en familie. Er waren dien dag 4000 bezoekers. Bij de verkiezing voor een lid der provinciale Staten in het kiesdistrict Leiderdorp zijn van de 49 6 geldig uit gebrachte stemmen verkregen door Mr. F. A. G. Graaf van Limburg Stirum Noordwijk 206, door Jhr. Mr. K. A.; T. Gevers 194, door Jhr. Mr. H. A. Steengracht 66, en door Mr. A. J. Hoekwater 2 9 stemmen. Niemand de volstrekte meerderheid verkregen hebbende zal op 31 Juli een herstemming plaats hebben tusschen Graaf van Limburg Stirum Noordwijk en Jhr. Gevers. Te 's-Hage zijn Dinsdag 2 8 personen aangegeven als overleden aan de cholera, waaronder 22 te Scheve- ningen. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Bot terdam zijn Dinsdag aangegeven 21 overledenen aan de cholera. Te Utrecht zijn Mnandag 17 en Dinsdag 17 personen als overleden aan de cholera aangegeven. Onze veel geachte stadgenoot de heer J. Kneppelhout, geeft in het tijdschrift //de Gids" een hoogstmerkwaardige schets van den tegenwoordigen toestand van het Parijsche tooneel, onder den titel van //een praatje over Parijs." De invloed van het tooneel op de Parijsche wereld kan daaruit tevens worden opgemerkt. De modes van den dag worden in hare eigenaardigheden niet vergeten. Niettegenstaande zeldzame uitzonderingen acht de fijne opmerker het Fransche tooneel toch bezoedelend. //Het tast, hoewel beiden, nog sterker het zedelijk dan het zinnelijk beginsel aan. Het speelt met de heiligste, eerbiedwekkendsteaandoenlijkste gewaar wordingen. Het doodt het geweten. Het verhardt, verstompt, vereelt en verstokt de fijne vezelen des gemoeds, zet het over alle bedenkingen heenschroeit de traanklieren dicht en roept een spotzieke lach op de kaken die ongezond is en onnoozele vreemdelingen doet huiveren." Enkele staaltjes uit de opera-bouffe Barbe-Bleuc van Offenbach worden mede gedeeld, als kenschetsende den tegenwoordigen toestand van het Parijsche volkstoóneel. 't Is goed dat daarop ons oog gevestigd wordt, en wij prijzen de lezing van dit uitstekend geschreven artikel van //de Gids" zeer aan. Prof. Buys vergast de lezers van het tijdschrift //de Gids" weder op staatkundige beschouwingen over Nederland, onder den titel van //Zomer- en Winterstormen." Hij doet het met rondheid en onpartydigheidwanneer hij erkent, //dat hij in Thorbecke voor alles het vaandel lief heeft dat hij draagt en ontrouw zou worden aan het goede voorbeeld dat Thorbecke gaf, wanneer hij om zijn persoon het vaandel in de steek liet en afzag van zijne bevoegdheid, om als vrij en zelfstandig man ook tot Thorbecke te zeggen dat is goed en dat is slecht. Welnu van dat standpunt aarzelt hij niet te zeggen dat de houding van den heer T. bij de jongste discussiën naar zijne bescheiden meening niet te ver dedigen is." - //Hoe is het mogelijk dat de heer T. niet heeft ingezien, dat zoolang de cultuurwet niet was afge daan gronden van betamelijkheid en van politiek beleid hem verboden het mandaat van volksvertegenwoordiger aan te nemen? Tusschen de afgetreden leden van een kabinet en hunne vroegere ambtgenooten blijft zedelijke solidariteit bestaan voor het werk, dat gezamenlijk is ondernomen die solidariteit werd hier zonder noodzaak verloochend en daar door hoe men het ook verbloeme, te kort gedaan aan de eerste eischen van politieke moraliteit." //Toen het Ministerie Thorbecke in den aanvang van 18 62 het bewind in handen nam deed men zeer sterk de mee ning gelden, dat er groote behoefte bestond aan een streng homogeen kabinet: geen alliage van welken aard ook mocht bij de samenstelling in aanmerking komen elke eenigszins twijfelachtige kleur werd ten strengste gemeden. - Kon men meer openlijk constateeren dan nu bij de jongste discussiën heeft plaats gehad dat die strenge homogeïniteit louter op eene fictie berustte? De mazen van het net zijn waarlijk niet zoo nauw geknoopt als zij de geheele cultuurwet kunnen doorlaten." //Het hoofd van de regeering trekt zich terug, omdat de meerderheid in het Ministerie zich tegen hem verklaart in eene zuivere dogmatische quaestie zonder rechtstreekschen in vloed op de maatschappijen tegelijker tijd toont hij zich bereid met zijn gezag een wet te dekkenwelkevolgens zijn later ontwikkeld gevoelen, vermetel ingrijpt in de//Ja-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1