f 16 schoolgeld maar daartegen konden niet concurreeren de j bijzondere scholen van f 20 en ƒ2 5. Zonder te letten op een belangrijke gaping van 16 tot 60 schoolgeld, zijn scholen van de 1ste klasse gesticht, waardoor de bijzondere scholen van 35 tot 5 0 zijn gebaat, als het onderwijs even deugdelij k en in dezelfde vakken is. Later heeft men de hoogere burgerschool gekregen tegen 6 0 schoolgeld, die de hoogste klasse der jongensschool van 60 schoolgeld overbodig maakt, zoodat de vraag bij ons oprees, of de nieuwe regeling niet even stelselloos is? Binnenlandsch Nieuws. Dinsdag 11. is een bakkersknecht te Horn door deti bliksem gedoodhet lijk vertoonde geen spoor van den elec. trischen stroom. Buitenlandsch Nieuws. Wanneer wij Staat N°. 20 van het Gemeente-verslag over 186 5 inzien, bemerken wij, dat van het getal schoolgaande kindereu ongeveer de helft gebruik maakt vau de bijzondere school, en de grootste helft van de openbare school; - dat de bijzondere scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens, en meisjes een grooter schoolgaand personeel dan de openbare tellen, en dat openbaar onderwijs derhalve weinig of geen nadeel toebrengt aan het bijzonder onderwijs, ofschoon het op kostbaarder voet is ingericht, zoodat het niet uit het schoolgeld bekostigd kan worden. Op dien grond achten wij het van algemeen plaatselijk belang dat de jon gensschool op de Aalmarkt, die na aftrek der schoolgelden nog meer dan 2000 'sjaars kost, wordt opgeheven en dat het daardoor beschikbaar schoollocaal wordt betrokken door de meisjesschool op de Breêstraat, waarvoor de gemeente zal besparen een uitgaaf van f 20,000 voor het ontworpen plan van vergrooting der meisjesscholen op de Aalmarkt, en het voordeel genieten van den verkoop der woning en school op de Breêstraat. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Willemstad c. a., den heer P. Bouwens, thans in dezelfde betrekking te Sommelsdijk. De rechtbank te Nijmegen heeft voor de opengeval len betrekking van lid der rechtbank aanbevolen: 1°. Mr. W. J. B. Besier, 2°. Mr. J. J. Smits, 3°. Mr. P. H. van Persijnkantonrechters te WageningenEist en Culenborg; en voor de betrekking van rechter-plaatsvervanger1°. Mr. W. J. J. G. Most (met het lot tegen Mr. J. C. J. Bi- veaux), 2°. Mr. J. C. J. Biveaux, 3°. Mr. J. L. A. Stolk, advocaten aldaar. Met algemeene stemmen, op één na, is in de plaats van wijlen den heer K. B. Oosthoek tot lid van den Baad te Katendrecht gekozen de heer Mr. F. W. N. Suriugar kantonrechter. De Gemeenteraad van Botterdam heeft besloten tot de opheffing der geneeskundige school. Dr. Bosch vereenigde Dinsdag avond te Arnhem de ledendie een maatschappij willen vormen tot bevordering der maatschappelijke en zedelijke belangen der Javanen. Hij herinnerde aan de belofte van het jaar 1818, dat de Ja vanen de vrije beschikking zouden hebben over hun arbeid en hunne producten. De vereeniging die zich zal betitelen //Tot nut van den Javaan," heeft tot voorloopig bestuur ge kozen bij akklamatieDr. Boschen bij volstrekte meer derheid van stemmen, de heeren Dr. Selleger, H. B. Breijer, J. P. de KeyserPI. van AlphenB. J. Stok en D. A. Thieme. Aan den Helder is overleden den Inspecteur over het loodswezenkapt. luit. ter zee J. W. van Bisselick. Het nut der bliksem-afleiders is dezer dagen te Hoorn ten duidelijkste gebleken. Bij de veelvuldige onweders, die daar sedert eenigen tijd woedden, trof een bliksemschicht de groote kerk, die gelukkig aan twee zijden van zoodanigen afleider voorzien is, met dit gevolg, dat de leider getroffen en de punt er afgeslagen is, terwijl dé kerk en de nabij staande gebouwen zijn verschoond gebleven. De landlieden sedert eenige jaren het nut dier uitvinding bevroedende, hebben reeds in menigte daarvan gebruik ge maakt en maken daarvan nog steeds meer gebruik zoodat in den laatsten tijd wel vijftig boerenwoningen van die toe stellen zijn voorzien geworden. Op denzelfden dag kwam een meisje van 15 a 16 jaren te Ohe en Laak op die wyze om het levende ongeluk kige was voor het onweder onder een boom gaan schuilen en vond daardoor den doodop den wang van het lijk wa. ren zwarte strepen zichtbaar en op sommige plaatsen de klee deren verbrandde klompen waren in stukken geslagen. Te Breda is in tegenwoordigheid van den bisschop met plechtigheid de eerste steen gelegd der nieuwe Boomsch Katholieke kerk. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Bot terdam zijn Donderdag aangegeven 7 overledenen aan de cholera. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Maasland Ds. W. J. Geselschapthans te IJselmuiden. Ds. A. Couvée te Doesborghheeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Heden Vrijdag zijn geen personen aangegeven als door de cholera aangetast doch 1 als overleden. In het geheel dus aangetast 1 227 en overleden 823 personen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 7 7°, des avonds te 8 uren 70°, te 10 uren 64°. Vrijdag morgen te 5 uren 62', te 8 uren 68°, 's middags te 12 uren 84c, 's namiddags te 4 uren 85°. Het passagiers stoomschip //Ospreij" is tusschen Liver pool en Antwerpen verongelukt, ten gevolge van een bot sing met een ander vaartuigwaarbij negen personen zijn verongelukt. Te Berlijn is de directeur van een der schouwbur genWallner, als spion in hechtenis genomen. Zijn schouw burg is gesloten. Ook een Oostenrijksch majoor, die vau zijn pensioen leefde, is gevat. Hij had van de troepenbe wegingen naar Weenen bericht gezonden. Zijn bericht was in een vat boter verborgen. Aan een 40tal kweekelingen van het Friedrich-Wil helm-instituut te Berlijn is bevel gegeven onmiddellijk naar het leger te vertrekken. Aan de studenten in de theologie is kenbaar gemaaktdat men hen gaarne in de hospitalen te velde zou zien verschijnen. Uit Weenen deelt men het volgende mede Benedek wordt door 't volk mild beoordeeldzijne ener gie en dapperheid wordt door niemand in twijfel getrokken, Dat hij echter de man niet is om over 280,000 man te bevelen, zooals de Pruisen dat met hunne 400,000 voortref felijk verstonden, is nu duidelijk. Zijn chef van den genera- len-staf Henikstein de broeder van den bankier der Begee- ring, een bekeerde Jood, deugde niet. Van de kommandanten der armeekorpsen kunnen Graaf Festetics (4de korps) en Graaf Thun (2de korps) zich rechtvaardigen; de anderen, Clam- Gallas (1ste korps), Aartshertog Ernst (3de korps), Aarts hertog Leopold (8ste korps) en zelfs Gablenz (10de korps) moeten voor hunne taak niet berekend zijn. Van Bamming (6de korps) hoort men niet veel. Men placht vroeger te zeggen: //Oostenrijk heeft twee veldheerenBamming en Görgey." 't Schuldigst schijnt wel Heniksteineen intrigant. In- tusschen moet men rechtvaardig zijn en erkennendat ook met andere door //suffrage universel" benoemde aanvoerders het resultaat niet veel beter zou geweest zijn. De Pruisen wonnen het in getalsterkte, waren vooral veel intelligenter, hun taktiek was meesterlijk. De heeren van onzen generalen staf en gevolgelijk de publieke opinie heeft ze te gering ge acht. De voorgestelde verplaatsing onzer zuidelijke armee naar 't noorden is moeilijk en men vreest dat deze ook geen we derstand meer zal kunnen aanbieden. Men hoopt een veto van Napoleon. Uit Berlijn wordt bericht dat Keizer Napoleon aan Engelsche regeering kennis heeft gegeven dat hij in de te genwoordige omstandigheden aanspraak denkt te maken op een gedeelte van de streken tusschen Luxemburg en den Moezel. De //Times" meent te wetendat Keizer Napoleon bet verlangen heeft te kennen gegevendat de Engelsche re*

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2