N«. 1965. Zaterdae 14 Jali. A0.18flLf De nieuwe regeling van het openhaar lager onderwijs. IV. De splitsing der school voor meer uitgebreid lager onder wijs der 1ste klasse voor meisjes in twee afdeelingen kan meer doel treffen dan de stichting van twee afzonderlijke scholenwaarvan de eerstedie de vier hoogste klassen zal bevatten, behalve in schoolgeld ook in de vakken van on derwijs zal verschillen van de school van Jufvr. Jesse en de tweede daarmede gelijkstaande behalve het schoolgeld, dat 60 in plaats van 16 's jaars zou bedragen. De split sing in twee scholen zou doorgaans bevorderen, dat na het bezoek der zesde klasse de school werd verlaten en de over gang tot de andere school onnoodig geacht. Er is geen be waar dat ééne hoofdonderwijzeresbijgestaan door twee hulponderwijzeressen met den rang van hoofdonderwijzeres voor iedere afdeeling en terwijl zij zelve geen geregeld on derwijs aan eenige klasse geeftaan het hoofd der school staat, mits de beide afdeelingen in één gebouw zijn opge nomen. - Dat plan door HH. Burg. en Weth. voorgesteld en verdedigd, is in het belang der school en in het belang der gemeentekas, omdat het de bezoldiging van ééne hoofd onderwijzeres bespaart en toch het onderwijs niet benadeelt. Daarbij komt nog, dat de 1ste afdeeling als afzonderlijke school meer het karakter zou verkrygen van een middelbare sokooi en krachtens art. 21 der wet op het middelbaar on- derwijs zou kunnen komen onder de heerschappij van die Uet- Wat het raadslid Cock betreffende die uitbreiding op- merkte, vond ook geen tegenspraak; - maar wel bestreedt men zijn voorstelom het schoolgeld voor de vier hoogste dassen van 60 te verhoogen op 100. Met die verhooging ladden wij ons wel kunnen vereenigenindien men een bil lik verhouding had in acht genomen, zooals art. 3 5 der Wet bedoelt. Bij de memorie van beantwoording der Regee- riDg dat artikel betreffende, is aangenomen, dat op ver schillende scholen en op verschillende klassen derzelfde school >>uar gelang van den meerderen of minderen omvang van b. jongens- en meisjesschool van meer uitgebreid lager onderwijsn 25 u der meisjesschool"40 Wij stemmen toe, dat bij de wettelijke regeling zooveel mogelijk een stelsel moet worden aangenomen en gevolgd maar dat stelsel dient ook op beginselen te rusten. Wil men aanvulling van het bijzonder onderwijs door het Staats-onder- wijs of openbaar onderwijs als concurrent van het bijzonder onderwijs? Men heeft bij de eerste regeling zich meer aan beide beginselen gehouden. Op de school voor armen en minvermogenden heeft men laten volgen die voor meer uit gebreid lager onderwijs voor jongens en voor meisjes tegen LEIIISCIJ DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- oiers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m. 6 u. 16 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 n. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. De3 Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 'a uamidd. te 3 u. 36 m. 'avonds te 7 u. 55 m, en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'s namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraafi Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie wn Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 aiea.-Be Gemeente'Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-RijUs Direote Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uren. het onderwijseen hooger of lager schoolgeld wordt gehe ven maar van den meervermogende magter zaJce van hetzelfde onderwijsniet meer worden geheven dan van den minvermogende. In de 2de afdeeling van school d worden dezelfde vakken van onderwys gegeven tegen f 60 school geld als op school c, waarvoor ƒ16 wordt betaald. Dooi de splitsing der school in twee afdeelingen zal hoogstwaar schijnlijk de eerste of hoogste afdeeling reeds van zelf min der leerlingen tellen, tenzij, wat evenzeer mogelijk is, een deel der genen die de school c verlaten zich voor die eerste afdeeling aanmelden. Dan krijgt men weder, wat te voor zien is van de jongensscholen, ook voor de meisjes, dat namelijk de scholen voor ƒ16 schoolgeld meer, die voor 60 schoolgeld minder bezocht worden, en de eerste afdee ling van de meisjesschool wordt gelijk gesteld met de hoo- gere burgerschool. Ook op dien grond kwam ons verhoo ging van het schoolgeld van 16 tot 20 raadzaam en bil lijk voor en zal de onevenredigheid, die er bestaat tusschen hetgeen men geniet en betaalt bij de eene of bij de andere school, invloed uitoefenen op de opbrengst der schoolgelden. Veeleer kwam ons de volgende regeling meer stelselmatig, wettelijk en verkieslijk voor a. hoogere burgerschool en hoogste klassen der meisjes school ƒ60 schoolgeld c. de tweede afdeeling laagste klassen

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1