N°. 1964. Vrijdag 13 Juli. A0. VN6i. I I De buitengewone verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75, Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedamjen Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ra.; I u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 16 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; 'auaraidd. te 3 u. 35 m. 'avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oo9t-Indisohe Landpost. Over Southampton l en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie vtm Fabricage des Zaterdags van 111 uren.-Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 aren.-D# Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'amorgens 12 1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Hechten en Accijnzen dagelijks van 91 nren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. I. De voortdurende ongesteldheid van den heer Baert wet tigt zijn verzoek om als raadslid te worden vervangen. Zijne benoeming in het vorig jaar was een welverdiende hulde aan vroeger bewezen diensten in verschillende betrekkingen aan de gemeente; de korte tijd van zijne laatste zitting ken merkte zich door zelfstandigheid en onafhankelijkheid. De rust, die hij wenscht, is billijk en zijne plaats worde ver vuld door een voor de gemeente even nuttig en bekwaam lid. De buitengewone verkiezing die daarvoor moet plaats heb ben, zal daartoe strekken. Wij wachten op de aanbevelingen der bestaande kiesvereni gingen omdat wij die steeds tot grondslag nemen van onze beredeneerde aanbeveling. In andere aanzienlijke gemeenten zijn kiesvereenigingendie het verhandelde in hare bijeen komsten openbaar maken en daarin opnemen al wat ten aan zien der verschillende candidaten tot hunne aanbeveling is aangevoerd. Te Leiden is men gewoon het bij een bloote aanbeveling te latendoor het bestuur der kiesvereeniging onderteekendmaar vervolgens, doorgaans naamloos, aan te tasten wat wij rondborstig en onpartijdig tot verdediging van onze keuze onbeschroomd aan de kiezers ter overweging hebben in het midden te brengen. Die beredeneerde aanbe velingen hebben in den laatsten tijd het gunstig gevolg ge had, dat onze aanbevolen candidaten de volstrekte meerder heid der door de kiezers uitgebrachte stemmen verkregen en benoemd werden. Wij vinden daarin een krachtigen aandrang om de beginselen, die er ons toe noopten, te bly ven volgen. Of hebben we wel beginselen en blijven wij daaraan wel steeds getrouw? Het wordt betwijfeld, omdat wij bij de aanbeveling van candidaten voor den Gemeenteraad niet uitsluitend letten op staatkundige richting en bij die voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet altijd ondersteu- nen de aanbevelingen van de liberale kiesvereenigingen. Die ons van beginselloosheid beschuldigen gaan nog een stap verder en den maatstaf nemende, die hun zelfzucht aan de hand gaf, schromen zij niet in bedekte termen daarbij een vonnis te vellendat de zedelijke waarde onzer aanbeveling ondermijnt. Nooit ofte nimmer hebben wij onze onafhanke lijkheid en onpartijdigheid verkocht; - nooit ofte nimmer een partij gediend of op onze overtuiging pressie laten uit oefenen door wie en door wat ook. Een minderheid blijft eerbiedwaardig, als zij voor hare beginselen strijd voert en de nederlaag met kalmte verdraagt. Zij zal eenmaal de ze gepraal behalenals zij met verstand en oordeel hare be ginselen toepast; want zulk een zegepraal is aan goede be ginselen verzekerd. Zij verzwakt zich, zoo zij lasterlijke of kwaadaardige middelen aanwendt ten aanzien van hare te genpartij ders of die van haar in meening verschillen en kwe.st zich met hare eigene wapenenwanneer zij aan politieke corruptie doet denken. Wij hebben ons niet bedrogen gevonden in de bekwaam heden van den heer Cock, en die waarlijk liberaal is waar deert in hem een eerlijk wederpartijder. De verslagen der laatste raadszittingen hebben in bet oog van menig liberaal buiten Leiden, die gewoon is daarvan kennis te nemen, en onze Leidsche zaken wat onpartijdiger beschouwt, in belang rijkheid gewonnen- ook omdat zij het verschil tusschen het ware en het valsche liberalisme soms doen uitkomen. Die geen wantrouwen voedt ten aanzien van de deugdelijk heid zijner beginselen, ziet geen gevaar in den strijd met zijn tegenpartijmaar wordt er krachtiger en moediger door. En als de liberale kiesvereenigingen geen beter candidaten kunnen aanbevelen, dan die in andere kiesdistricten wonen daarom bij de kiezers weinig of geen steun kunnen vinden en alzoo de politieke moraliteit van het kiesstelsel onder mijnen door een willekeurige dwang uit te oefenen op de kiezers van het district, mogen zij niet als beschuldigers optreden tegen onsdie de overheerschende richting van het kiesdistrict eerbiedigende, ook bovendien nimmer kunnen ondersteunen candidatendie de vrijzinnige begrippen en

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1