denAmsterdam en Leidentol het vervoer van passagiers en, goederen voor rekening van de heeren J. Knijff A. D. Zn. c. s. zijnde de machine vervaardigd in de fabriek van de heeren D. Christie Comp. te Kralingen. Maandag namiddag is de 3de haringjager te Helle- voetsluis binnengekomen met 134 ton. Terwijl men dezer dagen bezig was aan de lijn Hel mond-Eindhoven op te nemen welke daarna aan den Staat zou overgegeven wordenwerd bevondendat door de aan nemers een duiker nabij Eindhoven was vergeten te plaat sen waardoor nu de opening van die lijn een maand is uitgesteld. Aan het bureau van den burgerlijken stand te bRot- terdam zijn Maandag aangegeven 12 overledenen aan de cholera. (Zijnde dit de opgave van Zondag en Maandag, en dus van twee dagen). De algemeene synode van de Gereformeerde gemeen ten in Nederland, die voor eenige dagen te Zwolle verga derd is geweest, heeft den heer R. Veldman, predikant bij de Gereformeerde gemeente te Zwolle, in zijn bediening ge schorst. De gevolgen van dit kerkelijk vonnis schijnen ech ter niet zeer krachtig te werken, want de heer Veldman, gesteund door den kerkeraad en het gros zijner gemeente leden, die de uitgesproken schorsing voor nietig verklaren, gaat ongestoord voort zijn predikambt waar te nemen. Bedankt voor de beroeping naar Groningen door Ds. H. C. Bervoetspred. te Zwolle. De oorlog, die gevoerd wordt en waarvan het einde ook bij de vredesonderhandelingen nog niet zoo spoedig wordt te gemoet gezienwekt de belangstelling van iedereen. De berichten die daaromtrent in de dagbladen voorkomenkun nen niet voor allen even volledig en begrijpelijk den waren toestand leeren kennen. Eene aanschouwelijke voorstelling van bepaalde toestanden kan daaraan te hulp komen en daarom juichen wij zeer het plan toe der uitgave van een tijdschrift dat als //Geïllustreerd Nieuws" berichten mededeelt over alle toestandengebeurtenissen en belangrijke personen des te- genwoordigen tijds, vooral wanneer daarbij die ook betref fende de geschiedenis van den dag, het openbare en maat schappelijke leven, wetenschap en kunst, muziek, tooneel en mode. Dat plan is reeds in werking door de verschijning van de eerste aflevering van 9 Juli, door de zorg van den Uit gever van dit blad. Zij behelst afbeeldingen van den in tocht van Pruisische troepen in Leipzig, van het kamp op het Lechveldvan den uittocht van het 11de regiment Westphaalsche huzaren uit Dusseldorf, van de stad Dresden en hare omgevingbenevens een kaart van Boven-Italië met de noodige toelichtingen. De lage prijs van f 2.175 per kwartaal, voor welken tijd men zich slechts verbindt, maakt de aanschaffing zeer gemakkelijk. De tweede aflevering verschijnt 13 Juli en de uitvoering is, zooals men ver wachten kanonberispelijk. Heden Dinsdag is aangegeven 1 persoon als door de cholera aangetast en 3 als overleden. In het geheel dus aangetast 1221 en overleden 816 personen. Door den Gouv.-Generaal van Neêrl.-Indië is o. a. benoemd tot officier van gezondheid lsle klasse te Willem I de offic. van gez. 2de kl. W. van Geer.' Het Algemeen Overzicht van het //Nieuw Batav. Han delsblad" luidt als volgt: Van de expeditie naar de Pasumah-landen zijn eindelijk tijdingen ontvangen. De onzen hebben na een hevig gevecht van bijna 4 uren een versterking ingenomendie door den vijand hardnekkig verdedigd werd; deze overwinning kostte ons 10 dooden en 51 gekwetsten, onder welke laatsten, naar men zegt, twee officieren. Op de krijgshaftige, doch tegen onze macht niet opgewassen bewoners der te ontwer pen landstreek heeft deze overwinning der onzen een diepen indruk gemaakt, en een groot gedeelte der hoofden met hun aanhang is in onderwerping gekomen. Het doel der expe ditie is intusschen nog niet bereikt, en er zijn nog andere versterkingen te nemenaangezien een der hoofdenvoorzien van de //heilige lans," den tegenstand waarschijnlijk voortzetten zal. Er zijn er die meenen dat het bloedvergieten had kun nen worden vermeden, en dat de inlijving der Pasumah- landen bij ons gebied niet volstrekt noodzakelijk was, ver mits men de bewoners dier streek langs vreedzamen weg tot onze vrienden en bondgenooten had kannen makenterwijl men ze nu door de kracht der wapenen tot lastige en op. roerige onderdanen maken zal. Wij zullenbij gebrek aan kennis der plaatselijke toestandenons van een oordeel over deze quaestie onthoudenal zijn wij in het algemeen ver van ingenomen met de annexatie-politiekdie onlangs in Dr. Bleeker een warmen verdediger gevonden heeft. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan» dag des namiddags te 5 uren 63°, des avonds te 8 uren 63° te 10 uren 60°. Dinsdagmorgen te 5 uren 60", te 8 uren 63°, 's middags te 12 uren 71°, 's namiddags te 4 uren 73°, Buitenlandsch Nieuws. Het voordeel dat de tegenwoordige Pruisische vuur wapens - welke in 183 5 door den werktuigkundige Dreyse te Sommerda in Thuringenwerden uitgevonden - boven die der Oostenrijksche aanbiedenis zeer groot. Het Zünd- nadelgeweer schiet sneller en verder dan de geweren der Oostenrijksche infanterie en zijne nadeelen wegen lang niet op tegen zijn voortreffelijke eigenschappenvooral bij een eenigszins sterke kolonnewaarvan de gelederen bij afwisseling vuren kunnen. Wanneer men met deze geweren vijf schoten per minuut doet, hetgeen mogelijk is, dan bedraagt dit bij de vuurlinie van een bataljon van 1000 man 5000 schoten in een minuut en 40,000 schoten in acht minuten. Acht minuten of ten minste bijna evenveel tijd heeft men echter noodig, om 800 passen afstand, d. i. de dracht van het Ziindnadelgeweeraf te leggen. Een kolonne dus, die on gedekt op een bataljon dat aan het vuren is aanrukt, kan door 40,000 schoten getroffen worden van het oogenblik af dat zij de vuurlinie intreedt totdat zij de vijandelijke linie bereikt. Het geweer is zeer gemakkelijk in de behandeling en kan vrij snel achter elkander worden afgevuurd. Het wordt, ge lijk men weet, van achteren geladen, en de lading vat vuur door een naald die door drukking haar doet ontploffen. Het onderste gedeelte van den loopwaarin de lading zich be vindt, is onbeweeglijk en afgesloten; dat gedeelte van den loop hetwelk onmiddellijk hieraan sluit is beweegbaar; een veer, die gemakkelijk te grijpen is doet haar van achter naar voren bewegen en maakt daardoor de //kamer" open, waarin men de patroon legt. Als het geweer in rust of ge laden is, steekt de veer aan de rechterzijde uit, voor den haan en een weinig boven de slotplaat. Wil een soldaat zijn geweer ladendan legt hij het op zijn linkerarm. Met de rechterhand grijpt hij de veer, brengt die met een halve cirkel naar het middengedeelte van den loop en schuift haar voort als een grendel. Door die beweging wordt de loop geopend. De soldaat legt er zijn patroon in en schuift haar in de kruitkamer, herstelt daarop de veer, die nu in hare normale positie den loop hermetisch sluit. Hij drukt op den haandie eene kortestevige puntige naald in beweging brengt; deze dringt in de patroon door en doet de don- derpoeder ontploffen die daarin gebracht is. De geheele la ding, kruit, kogel en omhulsel wordt door het schot uit geworpen. Dus behoeft het geweer niet telkens te worden uitgehaald. Men heeft alzoo bij dit geweer het voordeel dat de patroon niet behoeft te worden opengemaakt, dat het gebruik van den laadstok vervalt en even zoo van de per cussions. Door deze drieledige besparing in tijd laat het zich begrijpen dat men er vijf of zes schoten mede doen kan te gen één schot met een gewoon geweer. Het schijnt dat na de laatste gebeurtenissen de libe ralen in Pruisen de regeering niet langer zullen bestrijden, omdat zij van oordeel zijn dat de regeering door hare han delingen op hetzelfde standpunt staat der groote liberale partij. De gruwel van Trautenauwaar men de Pruisen uit de huizen beschoot, en alles wat maar uit de vensters en van de daken te werpen was op hen nederwierpterwijl in elk huis Oostenrijkers waren verscholenniettegenstaande de burgemeester verzekerd had, dat er geen vijand in de stad was - die gruwel is een logen. Trautenau ligt aan den voet van een berg, die hoog boven de stad uitsteekt. Op den berg hadden de wijkende Oostenrijkers post gevat en van daar schoten zij op den vyand in de straten. De be velvoerende officierdie meende dat het vuur uit de huizen

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2