Buitenlandsch Nieuws. Uit de opgaven in de Staats-Courantbetreflende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de week, be ginnende den 24sten Juni en eindigende den 30sten Juni, blijkt, dat er in die week ziju aangetast 208, aan de ziekte gestorven 70, afgemaakt 86, hersteld 26, aan het einde der week nog ziek 76 runderen, terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 60,795, aan de ziekte gestorven 20,562, afgemaakt 9848 hersteld 19,969 en nog ziek 416 runderen. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal hare 82ste algemeene vergadering houden op Dinsdag 14 Augus tus e. k. des morgens te 10 uren, in de kerk der doopsge zinde gemeente te Amsterdamonder voorzitterschap van den heer Mr. A. de Vries. In de Handelingen der Synode van de Nederd.-Her vormde kerk van 186 5 leest men van een klacht van den consulent der Herv. gemeente te Arnemuidendat de ker- keraad de optreding van een predikant der Afgescheidene gemeente had vergund, ter vervulling van een preekbeurt in de bestaande vacature. Die klacht was vroeger ingediend aan het klassikaal bestuur van IJzendijkedie daarop had te kennen gegeven dat aan Afgescheidene predikanten de bevoegdheid niet kan worden ontzegdom daartoe uit- genoodigd voor een Hervormde gemeente op te treden. De Synode heeft den klager verwezen naar het prov. kerkbestuur van Zeeland. De kerkeraad der Evang. Luthersche gemeente te Zie- rikzee heeft, ter vervulling der vacature ontstaan door het emeritaat van Ds. Andreae tot predikant beroepen Ds. J. H. C. Heysethans te Culenborg. Zondag en Maandag zijn aangegeven 9 personen als door de cholera aangetast en 10 als overleden. In het geheel dus aangetast 1 220 en overleden 813 personen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 63°, des avonds te 8 uren 62°, te 10 ureD 58°. Zondag morgen te 5 uren 56c,te 8 uren 56°, 's middags te 12 uren 60°, 's namiddags te 4 uren 60°. te 5 uren 60°, te 8 uren 5 8°, te 10 uren 5 8°. Maandag morgen te 5 uren 6 0°, te 8 uren 61°, 's namiddags te 12 uren 66°, te 4 uren 63°. In de Arnhemsche Courant lezen wij het volgende: De zelfs voor zijn vrienden verrassend snelle vorderingen door Pruisen in z\jnen strijd tegen Oostenrijk gemaakt, doen meer en meer de vraag oprijzen wat zal gebeurenwanneer deze voorspoed aanhoudt? wanneer Pruisen Oostenrijk den voet op den nek zet, en, na Oostenrijk vernietigd te heb benzich, om hetzelfde te doen, tegen de overige, aan den Bond getrouw gebleven, Duitsche Staten wendt? In die vraag ligt een toekomst vol verwikkelingen en gevaren opgesloten. Het is betrekkelijk gemakkelijk de Oos- tenrijksche monarchie te doodenmaar het is lang zoo ge makkelijk niet, de nalatenschap van dezen eens zoo machti gen doode te verdeelen. Op het Duitsche deel zal Pruisen, het door de genade van Krupp groot geworden Pruisen krachtens het recht der Zündnadel-gewerenaanspraak maken. De eisch van Italië tot revindicatie van zijn Italiaansche be zittingen uit den opengevallen boedelheeft de meeste kans gehoor te vinden. Doch nu komt de moeilijkste erfquaestie van allenaan wien behoorenaan wien moeten rechtens behoorenof aan wien zullen, volgens Zündnadel-rechtbe hooren, al deze niet-Duitsche en niet-Italiaansche landen, die, tot nu toe, onder Oostenrijks voogdij stonden? Aan wie zullen Hongarije, Gallicië, Croatië, SlavoniëDalmatië Moravië, Bohemenaan wie zullen Tyrol, Bukowina enz. toebehooren En de vraag is niet enkelwie heeft er aan spraak op en wie zal er aanspraak op maken maar ook wel de gelijk wie der aanspraakmakers heeft het meeste en vèr- dragendst geschutwie heeft de scherpste zwaardende pun- tigste bajonettende gezwindst geladen en afgeschoten ge weren Het Pruisische leger moge overwinnend voorwaarts rukken, het schijnt toch aan alles behoefte te hebben, be halve aan krijgsvoorraad. Uit het hoofdkwartier van Prins Friedrich Karl schryft men dat hard brood en water alles is wat men bekomen kan en de Prins zelf zich daarmede moet behelpen. De ophef door de Pruisische dagbladen gemaakt over de verovering van eenige (cavalerie) standaarden heeft deze reden Vroeger beschouwde men de Oostenrijksche cavalerie als zoo voortreffelijkdat althans de Pruisische daarmede niet in vergelijking kwam. Thans ziet men (in Pruisen) in deze veroverde vaandels even zoo vele bewijzendat de Pruisi sche ruiterij tegen de Oostenrijksche is opgewassenen in de dagbladen wordt dan ook met nadruk gewezen op den uitslag der herhaalde ruiterijgevechten. Eerst wanneer volle dige berichten zijn ontvangenzal ook het buitenland een oordeel kunnen vellen voor zoover het daarin uit een krijgs kundig oogpunt belang stelt. Uit Dusseldorf schrijft men dat aldaar 25 00 gekwetste militairenvan eiken landaardzijn aangevoerddie voor een gedeelte in het hospitaal maar voor het meerendeel bij partikulieren ter verpleging zijn opgenomen. Zij hebben be hoefte aan veel wat tot ziekenverpleging vereischt wordt, maar inzonderheid aan pluksel. Men juicht wel over het besluit van den Keizer van Oostenrijk om Venetië aan Frankrijk af te staan; men voorziet wel vredesonderhandelingen en zelfs een vrede in het verschiet; de fondsen zijn zeer gerezen, maar behalve dat die vredesonderhandelingen nog zoo gaaf weg niet zul len worden aangenomen; behalve dat Pruisen, zijn voor waarden zal stellen waarmede Frankrijk en Oostenrijk zich niet zullen vereenigen en deze omgekeerd voorwaarden zul len verlangen, die Pruisen onaannemelijk acht, vergeet mea ook te veel, dat, wanneer een Keizer van Oostenrijk het lot van Duitschland in de hand legt van den Keizer der Franschende wereldvrede eer bedreigd dan gewaarborgd wordt. Uit Parijs wordt bericht dal de Koning van Pruisen de bemiddeling van Keizer Napoleon heeft aangenomen, zich voorbehoudende zijne voorwaarden tot het sluiten van den vrede nader mede te deelen. De openbare meening in Oos tenrijk evenwel verlangt vrede met Italië en oorlog met Pruisen. Prinses Marianne der Nederlandendie thans op haar slot Camenz in Silezië verblijf houdt, heeft dit tot een hos pitaal doen inrichten en laat de daarin opgenomen gekwet sten op de weldadigste wijze verplegen. Donderdag voormiddag heeft in de kapel van het kasteel te Windsor de echtverbintenis plaats gehad van Prin ses Helena en Prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein. H. M,, al de daar aanwezige leden der Koninklijke familiede Ko ning en de Koningin der Belgenbenevens vele andere voor name personen woonden de plechtigheid b\j. In den namid dag zijn de pas gehuwden naar Osborne vertrokken en over eenige dagen begeven zij zich naar Parijs, waar lady Cowley toebereidselen maakt voor hunne ontvangst. Nadat lord Clarendon afwijzend had geantwoord op de uitnoodigingom aan het hoofd van het Ministerie van Bui- tenl. Zaken te blijvenheeft lord Derbygelijk de conser vatieve bladen melden, die portefeuille bestemd voor zijnen zoon, lord Stanley, een staatsman die in Engeland de al gemeene achting geniet. De torypartij heeft zich vroeger min der ingenomen betoond met het Engelsch-Fransch bondge nootschap en met de staatkunde van niet-tusschenkomst in de zaken van Europa's vasteland dan de liberale staatsman nen met het oog daarop zegt de «Standard," het avond blad der torypartijDe benoeming van lord Stanley tot Mi nister van Buitenl. Zaken zal voorzeker algemeenen bijval vindenwant er zal nu wel geen sprake meer kunnen zijn van de gevarenwelke sommige dagbladen voor onze bui- tenlandsche betrekkingen duchten van de optreding van een tory-Kabinet. Een ander orgaan van die partij, de //Morning Herald, zegt: Wanneer lord Stanley de leiding onzer buitenlandsche aangelegenheden heeft, zal ieder de zekerheid hebben, dat Engelands eer en belangen in goede handen zijn. Lage kunst grepen en onwaardige kuiperijenzooals zeven jaren lang Engeland ten spot van Europa hebben gemaakt, zullen dan ophouden en wij mogen vertrouwen dat ons land niet zal worden gewikkeld in eenigen oorlog, waar het zich zonder opoffering van zijn eer of van zijn groote belangen buiten zou kunnen houden.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2