Binnenlandsch Nieuws. Buiteniandsch Nieuws. de lsfe klasse. De jaarlijksehe kosten van het openbaar la ger onderwijs hadden derhalve kunnen bespaard worden met ƒ6000, wanneer het voorstel der plaatselijke school-commissie in beginsel was aangenomenmaar ook consequentelijk toe gepast en uitgebreid door de opheffing der openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens van de lste klasse, waardoor tevens beschikbaar was geworden het uitmuntend schoolgebouw op de Aalmarkt. Z. M. heeft tot deurwaarder bij het prov. gerechts hof in Zuid-Holland benoemd J. M. J. Pontier, inspecteur van politie der lste kl. te 's-Gravenhage. Z. M. de Koning zal zich aanstaanden Dinsdag weder voor eenige dagen naar het Loo begeven. De Goesche Courant" meent te wetendat de heer Fransen van de Putte, vóér zijn aftreding als Minister van Koloniënreeds de voordracht van het besluitwaarbij het aan de heer Stieltjes vroeger verleend ontslag als adviseur bij het Departement van Koloniën alsnog gerekend wordt te zijn verleend eervol, aan Z. M. den Koning gedaan had, maar datten gevolge van den loop der gebeurtenissendit zijn beslag nog niet had gekregen. Het bericht der //Goesche Courant" is volkomen juist. Te 's-Gravenhage wil men evenwel wetendat dit eerst plaats had op een der laatste dagen vóór het aftreden van den heer van de Putte en dat Z. M. gemeend heeft een besluitzoo tardif ontworpeneerst na de optreding van een nieuw Kabinet te moeten afdoen na zijn nieuwe raads lieden te hebben gehoordopdat ook aan hen de eer van deze daad van rechtvaardigheid mocht wedervaren die, zoo zij van den heer van de Putte had moeten uitgaanniet eerst na verloop van drie jaren moest zijn verricht. Men verneemt, dat de heer vice-admiraal May op zijne terugreis van Wiesbaden, alwaar hij tot herstel zyner gezond heid eenigen tijd vertoefd hadDonderdag avond omstreeks vyf uren te Rotterdam is overleden. De cholera-commissie te Utrecht heeft van N. N. ont vangen een bankbiljet groot 1000. Te Groningen zijn Woensdag 4 6 en Donderdag 44 personen aan de cholera overleden. In het geheel zijn aan getast 82 8 en overleden 347 personen. Aan het. bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zijn Vrijdag aangegeven 14 overledenen aan de cholera. Onder Neerbosch bij Nijmegen is Woensdag 11. een kind van het mannelijk geslacht gevonden naar gissing on geveer drie weken oud. Daarbij lag een blauw briefje, blijk baar gehecht geweest aan een medicijn-fleschjewaarop ge drukt stond: //Nos. Acd." en geschreven: //2 Julij 1866 kind Schrouer uitwendig." De officier van justitie te Nijme gen verzoekt opsporing of in een der Academie-steden een vrouw van dien naam bevallen is en daarvan bij den bur gerlijken stand aangifte gedaan. Woensdag 11. werd de 51ste vergadering der Alge- meene Synode van de Nederlandsche Hervormde kerk te 's-Hage geopend door Dr. A. C. de Meyier, predikant te Arnhem, als zijnde in diensttijd de oudste der aanwezige predikanten. - De Indische commissie had om voor haar gewichtige redenen geen lid uit haar midden afgevaardigd. Tot president werd gekozen i)s. R. J. Koning, pred. te Limmen en tot vice-president Ds. J. P. H. Reyers te Brou wershaven. De Synode heeft besloten tot de kerkeraden een zelfstan dig schrijven te richten ter uitdrukking van haren wensch dat de gemeenten zich op een bepaalden dagen wel op den 22sten Juli, in een of meer daarvoor aan te wijzen godsdienstoefeningen tot gemeenschappelijk gebed vereenigen. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft aan Ds. J. Saffrie, predikant in de Rijp, in te gaan 9 Oc tober, en het provinciaal kerkbestuur van Overijsel aan Ds. A. Hissinkpredikant te Dedemsvaarl, in te gaan 1 No vember 186 6, op verzoek eervol emeritaat verleend. Aanstaanden Dinsdagdes avonds te 8 urenzal te 's-Hage een bidstond worden gehouden voor ons Vaderland •n ons werelddeel. In de groote kerk zal de dienst wor den vervuld door Ds. van Koetsveldin de Nieuwe kerk door Ds. Lamers, en in de Betlehemsche kerk, door Ds. Moll Aangenomen door Ds. K. F. Creutzberg te Ooster- bierum het beroep naar Maarsen- door Ds. J. A. Gerth van Wijk te Eemnes-Binnen dat naar Kampen - door den candidaat W. G. Reddingius dat naar Deurne. Bedankt door Ds. A. Loeff te Leusden voor het be roep naar Woubrugge; - door Ds. J. Vermeer Az. te Lin- schoten voor dat naar Maasland; - door Ds. C. J. Krafft te Andel voor dat naar Arnemuiden. Ds. F. J. Stipriaan Luiscius te Oosterland heeft voor de schriftelijke toezegging van beroep naar Bieselingen be dankt. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Vlissingen Ds. W. Potmus te Veen- dam, en te Oudega Ds. P. Vlieg te Ureterp. In het cholera-hospitaal alhier zijn van den aanvang der ziekte af tot heden 7 Juli ingekomen 153 lijders, waar van overleden 92, onder behandeling 6 en ontslagen 55. Heden Zaterdag zijn aangegeven 7 personen als door de cholera aangetast en 2 als overleden. In het geheel dus aangetast 1211 en overleden 803 personen. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 64°, des avonds te 8 uren 57°, te 10 uren 55°. Zaterdag morgen te 6 uren 52", te 8 uren 5 7°, 's middags te 12 uren 53c, 's namiddags te 4 uren 63°, Uit Bingen wordt van 2 Juli gemeld: In den afge- loopen nacht is hier niemand naar bed geweest. De geheele burgerij verwachtte dat de stad van drie zyden zou worden aangevallen, namelqk aan den kant van Kreuznach door de Beierschenaan den kant van Nassau door de Oostenrijkers en aan de zijde van Mainz door de Hessen. Dien ten ge volge hadden de Pruisen hunne batterqen in den omtrek opgesteld. Gisteren namiddag heeft zich hun majoor-kom- mandant door ophanging van het leven beroofd. Aanvanke lijk liep het gerucht dat hij vergiftigd was gewordendoch thans is niet alleen zijn zelfmoord bekend geworden, maar men verneemt tevens de reden daarvan. Hij moet namelijk van zijn chef een berisping hebben ontvangen en voor eenigen tijd in den dienst geschorst zijn, omdat hij op een Neder- landsch stoomschip, aan boord waarvan zich 400 personen bevonden, had laten vuren en ook overigens in zijn hande lingen, zoowel hier als te Rüdesheim, z\jn instructiën is le buiten gegaan. Thans is de tijding bekend gewordendie de maar schalk Benedek per telegraaf aan den Keizer van Oostenrijk na den slag bij Horzitzof bij Sadowa - gelijk hij waar schijnlijk genoemd zal worden heeft doen toekomen. Zij is verzonden in den nacht van Woensdag, te 3 uren, en luidt als volgt: //Na een schitterenden strijd van vijf uren in de nabijheid van Königgratz, met ons centrum te Lippa, is de vijand, begunstigd door den regen, er in geslaagd, zich ongemerkt te Chlumec te nestelen. Daar onze liniën ge broken warenmoesten wij terugtrekken. De terugtocht had langzaam op Pardubitz plaats. Ons verlies is niet geteld, maar het is aanzienlijk." Die tijding moet den Keizer verschrikkelijk zijn geweest, De stap bij den Keizer der Franschen was er het natuur lijke gevolg van. De Fransche gezant te Weenen zal zeker aan Keizer Franz Jozef den raad daartoe gegeven hebben, als de eenige rationeele handelwijze. Eenige Oostenrijksche generaals zullen nu voor den krijgs- raad gebracht worden. Uit Parijs wordt ten stelligste verzekerd, dat Oosten rijk met bitterheid klaagt over de meerderheid der Staten van den Bond, wier zaak het in handen heeft genomen en die het zoo slecht hebben bijgestaan. In het begin van den veldtocht heeft Keizer Frans Jozef aan Beieren 50,000 man gevraagdom die actief te gebruiken tegen de Pruisi sche troepen die Bohemen bedreigden en heeft uit Munchen slechts ontwijkende antwoorden ontvangen. De Koning van Saksen heeft zyn contingent wel ter be schikking van zijn Oostenrijkschen bondgenoot gesteldusaar op voorwaarde dat het Koniukrqk Saksen in geen geval het

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2