Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. invloed het Staatsgezag of de wet op zulke feiten kan uit oefenen. 't Gaat hiermede als met het onderhoud van eere- dienst en armen- waar de godsdienstige gezindheden niet zelf daarvoor zorgenmoet de openbare kas bijspringen en daar die gevuld wordt door belastingenbetalen sommigen dubbel. Een hoogstbelangrijke verbetering, waarvoor het Gemeen tebestuur allen lof verdientis de bepalingdat in de twee hoogere klassen der scholen voor onvermogenden en minver mogenden voortaan het onderwijs in de handwerken voor meisjes wordt gegeven. Het nut daarvan moet worden er kend, wanneer men weet, hoe treurig het met de zorg voor eigen kleeding bij de mindere standen is gesteld. Z. M. heeft F. Feytama Tjallingii benoemd tot bur gemeester der gemeente Barradeel; voorts tot notaris binnen het arrondissement Hoorn ter standplaats de gemeente Groote broek, M. E. Booythans notaris te Hillegom (arrondisse ment Leiden), en tot notaris binnen het arrondissement Amers foort, ter standplaats de gemeente Amerongen Mr. R. C. Imminkcandidaat-notamadvocaat, plaatsvervangend kan tonrechter en wethouder aldaar. Krachtens Koninklijk besluit van den 4den dezer wordt de heer H. H. Radier, thans werktuigkundige aan de Ko ninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen van de heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amster dam als burgerlijk ambtenaar gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Ind., om terstond na aankomst daar te lande te worden benoemd tot ingenieur directeur van de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaya. Mr. W. H. Hofstede heeft zijn ontslag gevraagd als griffier van de Staten der provincie Drenthe. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot leeraar in de wiskunde, geschiedenis, aardrijkskunde en nieuwe talen aan het gymnasium te Zutfen benoemd D. J. Andreae, litt. cand. Luthersch predikant en waarnemend rector te Bergen- op-Zoom. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat wegens het veelvuldig voorkomen van cholera-gevallen te Leiden de natuurkundige en hulp-apothekers-examens wor den uitgesteld tot 27 Augustus en volgende dagen. Het bevel over de cavalerie, die gedurende de maan den Augustus en September in het kamp bij Milligen zal kampeeren is opgedragen aan Z. K. H. den Prins van Oranje. De commissie, belast met het afnemen van het exa men, voorgeschreven in art. 4 van het Koninklijk besluit van 10 September 1864, houdende vaststelling der veror dening op het benoemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in N.-Indië, heeft besloten getuigschriften wegens vol doend afleggen van het examen B uit te reiken aan de volgende candidaten (in alphabetische volgorde): de heeren G. P. H. Bachiene, L. J. BöthlingkA. BoudewijnseMr. C. C. A. van Burg, J. de Crane, F. von Faber, Mr. P. G. J. van Ghert, Mr. L. J. Godefroy, G. A. C. O. Kraft, Mr. J. F. KramerH. KunemanW. G. LeembruggenMr. G. H. Lowe, J. A. MullerE. L. Muller, Th. Mounier, Mr. F. OosterTh. PinoR. W. H. PitloF. J. Potter Mr. A. J. Redeker, W. H. Senn van Basel, H. van Stee den A. C. Uljée en J. G. IJssel de Schepper. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft bepaald, dat de kermis aldaar dit jaar niet zal worden gehouden. In den Gemeenteraad van Bussumin Noord-Hol land is onlangs een eigenaardig conflict ontstaandat als curiositeit vermelding verdient. De leden van den raad wa ren het met den burgemeester niet ééns in een hoogst be langrijk punt, nl. of het al of niet geoorloofd is in de raads vergadering te rooken. De burgemeester achtte zulks met de Waardigheid der openbare vergadering onbestaanbaar, de le den daarentegenbaseerden zich op het overoud gebruik der echt vaderlandsche pijp en besloten in dien zin. De bur gemeester wendde zich tot Gedeputeerde Staten en deze tot den vorigen Minister van Binnenlandsche Zaken, die Ge deputeerde Staten machtigde, om den burgemeester te ken nen te geven, dat het raadsbesluit, hetwelk den leden ver- oorlooft in de vergadering te rookennoch met het alge meen belang, noch met de wet strijdig te achten is. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zijn Donderdag aangegeven 10 overledenen aan de cholera. Te Utrecht zijn Donderdag 41 en Vrijdag 42 perso nen aan de cholera overleden. Ds. H. A. Leenmans, pred. te Gaast en Ferwoude, heeft het beroep naar Genemuiden aangenomen. Bedankt voor het beroep naar Arnemuiden door Ds. C. J. Krafft, pred. te Op- en Neder-Andel. Heden Vrijdag zijn aangegeven 4 personen als door de cholera aangetast en 5 als overleden. In het geheel dus aangetast 1204 en overleden 801 personen. De kommandant van het Indische leger heeft geplaatst bij het 4de bat. infanterie den kapitein J. van Leyden en bjj het 11de bat. den kapitein F. P. Cavaljé, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd, beide commissarissen van orde bij het in de maand Juni des vorigen jaars binnen Leiden gehouden feest der oude strijders van 1813-1815. Aan het //Bataviaasch Handelsblad" wordt het volgende ontleend: //Naar men ons van Buitenzorg dd. 27 April 11. mededeelt, heeft Z. Exc. de Gouverneur-Generaal een bezoek ge bracht aan het, den heer Mr. L. J. A. Tollens toebehoo- rend koffie-etablissement op het land Sakosaris in deze af- deeling gelegen. Met de meeste aandacht is door Z. Exc. de bewerking der koffie op de Ceylonsche wijze nagegaan, terwijl Z. Exc. ook zijne ingenomenheid heeft te kennen ge geven met de aldaar gevolgde wijze van kunstmatige dro ging der koffie in de hoornschil. Voor zooverre ons bekend is, is de heer Tollens de eerste persoon op Java, die, met op offeringen van veel geld en moeite, de Ceylonsche wijze van aanplanting en bereiding van koffie volgtterwijl het zijn ad ministrateurde heer A. P. G. Abels, gelukt is, een even eenvoudige als doelmatige machine daar te stellen voor de kunstmatige droging van dat productvoor welke uitvin ding Z. Ed. voornemens moet zijn een octrooi aan te vragen." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 66°, des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 56°. Vrijdag morgen te 5 uren 52°, te 8 uren 56°, 's middags te 12 uren 59c, 's namiddags te 4 uren 64°. In alle brieven uit Weenen wordt gesproken van de wanhoopdie zich daar van alle gemoederen heeft meester gemaakt ten gevolge van de nederlagenin Bohemen gele den. Men spreekt er van niets dan van verraad, dat men allerwege zien wilverraad bij de bondgenootenwier traag heid men beschuldigt; verraad bij de generaals; zelfs von Gablenz wordt niet gespaardmen beschuldigt hemdat zij uit parti-pris zich zoo wreedaardig heeft laten verslaan. Het opwerpen van schansen om Berlijnmet name in den omtrek van Groszbeerenis opgegeven. Men zal nu ech ter schansen om Dresden opwerpen. De tusschenkomst van Keizer Napoleon in den strijd tusschen Oostenrijk, Pruisen en Italië tot herstelling van den vrede heeft aanvankelijk doelgetroffenwant Venetië is aan Frankrijk afgestaandie het bezit aan Italië kan over dragen gelijk vroeger met Lombardije op dezelfde w(jze plaats had. Het geschil tusschen Oostenryk en Pruisen over den Bond wacht dus nog op vereffening om den vrede in ons werelddeel te herstellen. Een Pruisisch officier schrijft in dato 30 Juni het volgende uit MünchengratzGisteren hebben wij Niemes we der verlaten en kort daarna was onze divisie in een hevig gevecht gewikkeld. Ons regiment, dat bij de reserve stond, zond slechts enkele eskadrons tot dekking der artillerie, zoo dat ik een rustig toeschouwer bleef. De Oostenrijkers had den zeer voordeelige positiën ingenomen; zy telden 8000 man infanterie, die meerendeels uit Hongaren bestond, en 4 batterijen en 9 eskadrons, waarvan zij deels aan gevan genen, deels aan doodenongeveer 4000 man verloren heb ben. De meeste Oostenrijkers, die door onze infanteristen getroffen werden, stierven onmiddellijk, aangezien de kogels meerendeels door de borst drongen. Ons verlies aan dooden

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2