N°. 1955. Dinsdag 3 Juli. A0. 1866! Schoolwetsherziening'. - Binnenlandsch Nieuws. LE1D8CH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Fëestdagenen kost voor Leiden 1.95, eh franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf-Cents.- Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. -Zegelrecht 35 Cts.- gpoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam.en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 in.; 6 u. 16 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. PoatbusÜohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; 'snamidd. te 3 u. 35 m. avonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisobe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.-West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-'fele^raaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 ut en dommisste van Fabricage, Woensdag te 12 uren -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie VSH Fabricage des Zaterdags vati 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 aren.-Ds Gemeente-Architect is te spreken op het Raadbnis, eiken werkdag van 's morgens 121 uren. Kantoor der lo- en Ditgaande Hechten en Aeoijnze» dagelijks van 91 uren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Uit de redevoering door den Minister van Binnenlandscke Zaken den 7den Juni 1.1. in de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gehouden, blijkt, dat er grieven en gemoeds bezwaren bestaan tegen de schoolwet of tegen hare toepas sing, waaraan men wil tegemoetkomen, zonder iets te kort te doen aan de staatszorg voor de openbare school. Waariu die grieven en gemoedsbezwaren bestaanmoet onderzocht wordenmaar zooveel kwam reeds aan den dag dat de openbare school Diet voldeed aan de eischen van beu, die het onderwijs verlangen doortrokken met een gods- dienstigen geest in een of andere richting. De vrijheid van bet bijzonder onderwijs, door de grondwet gewaarborgd, geeft het middel aan de hand om te verkrijgenwat het lenbaar onderwijs niet geeft; maar die vrijheid wordt door geldelijke bezwaren gedrukt, omdat de Staat gereede mid delen bezit, om de kosten van het openbaar onderwijs te bestrijdenwaardoor ook de last wordt gelegd op hen die Tao de openbare school geen gebruik maken en toch ook moeten betalen het schoolgeld van de bijzondere school. Ue heer Groen van Prinsterer wil dat onrecht hersteld sien door den Staat te verplichten om schoolgelden na tuurlijk voldoende tot bestrijding der kosten - te heffen van be schoolgaande kinderen en in die kosten derhalve niet an deren te doen deelen die er geen gebruik van makenin overeenstemming met het beginsel, dat in art. 25 4 gem.- ffet gehuldigd isde gebruiker betaalt in de kosten van onderhoud naar het genot. Een derde middel ziet hij in het ontnemen aan de gemeenten van een tegemoetkoming in de bezoldiging der hoofdonderwijzers, uit de gelijktijdige waar neming van het kosterambt of eenige andere voordeelige kerkelijke betrekking. Wij achten die middelen ondoeltreffend tot bevordering v,n het bijzonder onderwijs en zien er niets meer en niets minder in dan een kwalijk verborgen toeleg om de zedelijke Waarde van het openbaar onderwijs te schenden, en, wat nog erger is, om een smet te werpen op het karakter en het gedrag der ouders, die hunne kinderen zenden naar de openbare school. Zij zijn tevreden met hetgeen de staatszorg verschaft en verlangen niets meer dan het aanleeren van ge paste en nuttige kundighedendienstbaar aan de ontwikke ling der verstandelijke vermogens van hunne kinderen. De opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden achten zij te behooren tot de taak en de plicht der ouders. Zij, die daarmede niet tevreden zijn, kunnen niets meer van den Staat eischen dan vrijheid van bijzonder onderwijs, waarin zij uit eigen beurs voorzienof waarin zij door de kerk geholpen worden, wanneer zij dat niet kunnen betalen. Gelijk de ondersteuning der armen aan de kerkelijke en bij zondere instellingen van weldadigheid is overgelaten, zoo ook het verleenen van kosteloos onderwijs aan bédeelden én onvermogenden. Wanneer de Staat die zorg op zich neemt, is het bij volstrekte onvermijdelijkheid. Diakenen kunnen sub- sidiën uit fondsen van burgerlijke gemeenten erlangen; waar om dan ook niet diaconiescholen? Die belemmering voorde gem.-besturen moet uit de schoolwet van 1 85 7 vervallen, omdat zij strijdt met de billijkheid, met het recht en met het algemeen belang. De gemeenteraden behooren de bevoegd heid te bezitten, om ondersteuning te verleenen aan het t bijzonder onderwijs op voorwaardenstrookende met het plaatselijke belang, bijv. aan kostscholen, zonder dat het slot van art. 3 daarvoor een hinderpaal stelt. Dat is de eenige belemmeringdie de vrijheid in den weg staat en vroeger niet bestond toen stadskostscholen voor jongens en meisjes hier en daar gevestigd waren zonder zulke voorwaar den, Of en in hoeverre zulk eene verandering in de wet van 1857 doel zal treffen en grieven oplossen, is moeilijk te verzekeren-, nu—overal-de wettelijke regeling, van--het-open- baar lager onderwijs is tot stand gekomen. 1. —i Z. M. de Koning is Zaterdag avond te 7 uren van het Loo in de residentie aangekomen,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1