N°. 19f>4. Maandag 2 Juli. A°- 186«Q W aterver versching. U D8CH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.76. Iedere regel mrer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. spoortreinen van Leiden naar 's-Graveuhage, Deltt, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 ui.; 10 u. 15 in.; L u 21 u.. 3 .i. 42 .u.; 6 u. 16 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam; te 8 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van ijenieu iLlgpiaats Haven) naar Amsterdam, vlaandag ochtend 3 u., de overige dagen 5 u.; vau Amsterdam lieerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Pottbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op üe Nieuwstraat; 's morg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; snauiidd. ie 3 u. 35 ra. avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snaraiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton l en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatstee van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Tele^raaf dagelijks vau 7 o. 'sm. tot 10 u.45uo.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad o\> onbepaalde tijden. - Burgemeester en ffethoudersMaandag en Douderdagte 11 uien Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uien. - President der Commissie ven Fabricage des Zaterdags van il1 uien. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dait-iijks vau 10-» uren. - ikesaurie, dagelijks vau 102 aien.-Dtf Gemeente-Architect is te 9preken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande tieohteu eu Acoijnz^n dagelijks van 9luren en vau 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diasdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. De publieke zaak moet publiek besproken worden. Waar het belang van allen in het spel komt, moet al wie roeping gevoelt, tot de tribune toegelaten en gehoord worden: //du choc des opinions jaillit la vérité". De waterververschiug is voorzeker een publieke zaakeen zaak waarbij het belang van allen betrokken is. Niet alleen toch dat de zuivere of onzuivere atmospheer door allen wordt ingeademdmaar de maatregelen die men nemen zal om in den besproken toestand verbetering te brengen voeren met zicbwellicht belangrijke uitgaven, die elk in gezetene naar zijne mate zal moeten helpen dekken. Iedereen zal zijne guldens of penningen, direct of indirect in de lade van den gemeente-ontvanger moeten brengen; al wie lust heeft, heeft ook het recht //een duit in 't zakje te leggen." Wanneer men eens stelde: //de stank uit vuile grachten opstijgende, is hoogst onaangenaam, maar niet doodelijk dan zou het eerste gedeelte dier stelling ongetwijfeld met algemeene stemmen worden aangenomen. Het tweede ge deelte zou lang verdedigd kunnen worden. Tenzij de statis tiek met cijfers staafde, dat langs de stinkende grachten (det Rapenburg enz.) voortdurend, en vooral bij de heer- schende epidemie, meer meiischen sterven dan elders, zou non misschien tot de conclusie komen, dat kwade dampen, aanhoudend ingeademdop den langen weg doodend wer ken en onder zulke omstandigheden een gewoon menschen- leven aan 't einde een dag of wat te kort zou komen. Als een der schoone resultaten van de statistiek mag men noemen de wetenschap, dat de gemiddelde duur van den menschelijken leeftijd tegenwoordig weer toeneemt. Elke po- gmg om dien duur te verlengen verdient toejuiching, en overal waar het publiek gezag genezend of preventief han delend optreedt, moet het ondersteuning vinden. Uit dit oogpunt moet men ook de verschillende plannen tot water ververschiug beschouwen. Het beste, het radicaalste dier plan- sen, moet, na rijp overleg worden aangegrepen en toegepast. Versch, frisch water is een levensgenot; ieder ingezetene ziet Het welgevallen op een reine gracht; maar meer wordt dit gewaardeerd door hen die er langs wonen en 't allermeest door hendie het water voor hun huis moeten gebruiken tot het wasschen van lichaam en k leed eren en vaak tot be reiding van spijzen. Meent men het beoogde doel te berei ken door het dempen van grachten dan moet .men niet beginnen met die, voor welker verdwijnen liet eeuigst houd bare argument het streven naar verandering zou zijn. Het dempen van een groot deel vau het Rapenburg bijv., zou om meer dan eene reden afkeuring verdienen. Het Rapen burg verkeert maar enkele dagen van het jaar - en dan nog in geringe mate in ongunstigeu toestand. Een groot deel van de bewoners verblijven in dien tijd in Gelderland of elders; want zelden zal het voorkomen, dat het water zóó vroeg als dit jaar onrein is. In de overige jaargetij den is bet Rapenburg met zijn gracht een sieraad van Lei den. Wilde men nu meer ten gelieve dan ten gerieve van enkele belanghebbenden en om die enkele dagen ongunstigeu toe- staud, de gemeente bezwaren met een aanzienlijke uitgaaf, dan zou men zeer slecht het publiek belang behartigen. Moet er gedempt wordendan eerst naar de achtergrachten en binnenvestgrachtenwaar het water bijna het geheele jaar door onzuiver is, waar de bewoners bijna aan den wal wo nen, en waar zuiver water niet alleen levensgenot, maar levensbehoefte is. Er is nog eene reden waarom het dempen van een deel van het Rapenburg geen aanprijzing verdient. Hoewel de ijverige pogingen van het Collegie van Rijnland, om Lei den bij de waterververschiug te helpen, worden tegenge werkt door de omstandigheid, dat elke wateringelke sloot haar deel ontvangt van het ingelaten water, alvorens Lei den te bereiken zoo kan men zich toch door de wieling aan de Naakte Sluis overtuigen, dat de laatst genomen maatrege len van Rijnland meer baat hadden dan algemeen is op gemerkt en erkend. Men kan zien aan de trekking van den stroom, dat het water, aan den Leidschendam ingelaten, de Vliet wel af wil en voor een groot deel ook afloopt; maar aan de Naakte Sluis gekomenstaan er drie wegen open om de stad in te vloeien (vroeger 4). Vooreerst de naaste weg naar de geopende sluizen te Katwijk: den Sin gel af, ten tweede door den Vliet en ten derde door de Cellebroersgracht naar het Rapenburg. Van de eerste hoe veelheid water heeft Leiden geen nut; de tweede eu derde aanvoer moeten haar batenen zouden haar ook batenin dien de verschillende riolen van de Leidsche Lakenfabriek

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1