Binnenlandsch Nieuws. ken. Dat spoor kan wel wat meer dan vroeger nu en dan een vaan dragen, die het verband tusschen den Koning en Zijne Ministers doet uitkomendat zou met de constitution peele beginselen niet strijdenals de verantwoordelijkheid der Ministers bij de onschendbaarheid des Konings blijft gehand haafd. Het gemeen overleg tusschen de Regeering en de Volksvertegenwoordigers moet beter begrepen wordenals er nu zooveel onder vermengd was, dat veeleer aan strijd van par tijen deed denken. Als men maar eerlijk en ter goeder trouw is, zal ook zelfs bij hevigen strijd van meeniugen het belang van Koning en Natie worden bevorderd. Z. M. heeft den heer W. von Weckherlin, geheimraad, secretaris van H. M. de Koninginbevorderd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Arnhemter standplaats de gemeente ArnhemJhr. R. J. Teding van Berkhout, cand.-notaris aldaar; op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan Mr. P. J. Smits, als rechter-plaatsv. in de arrond.-rechth. te Nijmegen; aan J. W. Rösener Manz, als plaatsv. kantonrechter te Alfen; aan den lsten luit. der infanterie L. D. Borel, thans op non activiteit. Z. M. heeft benoemd tot HD. adj. in buitengew. dienst den zelfstandigen Prins Pangeran Adhipatti Ario Mangkoe Negoro, te Soerakarta; tot kapt. militairen kommandant, tevens directeur van het Afrikaansche werfdepot ter kuste van Guinea, den 2den luit. van het 1ste reg. vesting-art, J. P. de Jaager, en bevorderd tot lsten luit. by de vaste bezetting ter kuste van Guinea den 2den luit. bij die be zetting M. J. Heuvelink. Heden Donderdag namiddag te drie uren had te 's-Hage de plechtige onthulling plaats van het monument ter eere van Z. D. H. den Hertog Bernard van Saksen-Weimar, opgericht aan het begin van het Lange Voorhout tegenover den Schouw burg. De Voorzitter der hoofd-commissiede oud-Minister Rochussenwas met de taak belast om die plechtigheid te leiden. Het terrein was doeltreffend ingericht en versierd. Het leger zoowel als de Vereenigingen het Metalen Kruis en het Zilveren Kruis, waren luisterrijk vertegenwoordigd. De Koninklijke familie toonde hare belangstelling door de tegenwoordigheid van HH. KK. HH. de Prins van Oranje, Prins Hendrik en Prins Frederikde bloedverwanten van den vereerden Hertog. Het monument is opgericht ter zijde van het Voorhout, over den Schouwburg, met het front naar de hoofdstraat. Het hartssteenen voetstuk is achtzijdig en 5 Ned. ellen hoog boven den beganen grond; het bouwkundig monument, een pyramide, is in zijn geheel 11 en de daarop rustende tropee 3.5 0 Ned. ellen hoog. Vier zijden van het voetstuk prijken met opschriften in koperen lettersals (in het front) Hertog Karei Bernard van Saksen-Weimar 1792-1862. (rechterzijde) Beschermer van Kunst en Wetenschap. (linkerzijde) Moedig en beleidvol krijgsman, Nederland onwankelbaar getrouw. (achterzijde) Hulde van Tijdgenooten 1866. Boven het voetstuk heeft men het centraalpunt der Alle gorie in bronste weten In het front: de Buste van den Hertog (haut-relief), om geven door een slang, als zinnebeeld der onsterfelijkheid. Aan de keerzijdehet Wapen van den Hertog. De overige zes zijden of vlakken zijn versierd met kran sen van laurier- en eikentakkenwaartusschen ookmet toe speling op 't bevelhebberschap in Ned.-Indië, Oostersche planten zijn gevlochten. De tropee, mede van brons, bestaat uit Nederlandsche en Oostersche wapenen met legervaandelshelm en eiken- krans tot een geheel samengevoegdwaarvan de front- of ofEciëele zijde, in overeenkomst met de buste en hoofdin- scriptie, naar de hoofdstraat gekeerd is. Na de sierlijke toespraak van den Voorzitter heeft de burgemeester van 's-Gravenhage het gedenkteeken voor de i gemeente aanvaard. Prins Hendrik heeft namens de familie van den Hertog de Commissie bedankt. Fraai weder begun- stigde deze plechtigheid die door de uitvoering van eenige muziekstukken van het muziekkorps onder directe van deu heer Dunkier werd opgeluisterd. Nadat de Minister van Buitenlandsche Zaken Woens dag met het hoofd van het Chineesch gezantschap een on derhoud heeft gehad, is dadelijk tot het vertrek besloten, zoodat het geheele gezantschap heden te 2.37 uren met den gewonen spoortrein uit de residentie naar Amsterdam i8 vertrokken, alwaar het in het //hotel de Doelen" zijn intrek zal nemen. Gedep. Staten van de provincie Zuid-Holland hebben den 26sten dezer bepaald, dat: 1°. de verkiezing ter vervanging van den heer Jhr. A. L. van Heteren Gevers, als lid der provinciale Staten van Zuid-Holland zitting gehad hebbende voor het hoofd-kiesdistrict Leiderdorp en die als zoodanig in het jaar 186 8 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag, den 17den Juli aanstaande, en 2°. wanneer een herstemming mocht worden vereischt, deze zal geschieden op Dinsdag 31 Juli daaraanvolgende. Zaterdag 11. zijn op het admissie-examen aan de hoo- geschool te Groningen4 adspiranten toegelaten en 1 af gewezen. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zijn Woensdag aangegeven 13 overledenen aan de cholera. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Koudekerke Ds. A. Keers, thans te Zaamslag. Woensdag heeft de groote kerkeraad der Evangelisch Lu- thersche gemeente alhier, uit de vroegere nominatie, van welke Ds. Böhringer te Maastricht zich verontschuldigd had een liefdebeurt te vervullengemaakt het navolgend drietal van H.H. predikanten: W. R. Poolman te Leeuwarden, A. M. L. Rumke te Monnikendam en K. Scharten te Beverwijk, waar uit onmiddellijk beroepen is Ds. W. R. Poolman te Leeuwarden. Te Utrecht wordt bij duizenden verspreid een gedrukt blaadje ook ons ter mededeeling toegezonden, dat een voor schrift behelst van een middel tegen de cholera door Dr. Hering van Philadelphia aanbevolendat in FrankrijkDuitsch- land en elders //wonderbaar door God is gezegend." Daarby wordt in gelijken getale gevoegd een ernstig woordnaar aanleiding van een uitboezeming van den Apostel Petrus: //Heertot wien zullen wij heengaan Gy hebt de woorden des eeuwigen levens." Aan het slot waarvan het volgende voorkomt: //Een goed middel in de heerschende ziekte te gebruiken is: Geest van Camphor, te bekomen by alle Apothekers. Men neme hiervan 3 droppels in een half lepeltje water, en dit herhaalt men om de 10 minuten, totdat men aan het zweeten komt. - Daarna neemt men dezelfde hoeveel heid om het uur en vervolgens om de twee uren tot de beterschap volkomen is. Bovenal echter verzuime men het Gebed niet!" De heer W. C. Baert heeft om redenen van gezond heid zijn ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. In de zitting van den Gemeenteraad van heden Don derdag is benoemd tot leeraar in de Fransche taal- en let terkunde aan de gemeente-instellingen voor hooger en mid delbaar onderwijs de heer G. S. A. Lambert te Amersfoort met het lot tegen den heer F. A. Mutrux te Utrecht; voorts werd de overeenkomst goedgekeurd met het Rijk aangegaan be treffende den afstand van den Yestwal aan de Rijnburgsche poort tot het bouwen van een Academisch Ziekenhuis; als mede aan den aannemer van het bouwen eener hoogere bur gerschool een voorschot van f 200 0 verleend op den ter mijn die met 1°. September aanstaande vervalt. Belangrijke en langdurige beraadslagingen zijn gevoerd over de nieuwe verordeningen tot regeling van het openbaar lager onderwijs; ten slotte waarvan een zeer gewichtig be ginsel met groote meerderheid van stemmen werd beslist, 't Betrof het behoud of de opheffing der hoogste klasse van de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens, voornamelijk met betrekking tot het onderwijs in de levende talen en in de wiskundehet behoud werd verdedigd door de raadsleden Cock en van Outeren- de opheffing daarentegen door de raadsleden Goudsmit en van Heukelom. 't Was een quaestie van vrijheid voor de ouders

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2