N°. 1952. Vrijdag 29 Juni. A0. 1866 mïi 4 LEID8CH KtlillLA Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- eD doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Graveuhage, Delft, Schiedamjen Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 _m.j 1 u. ,21 rn.; 3 u. 43 ra.; 6 u. 16 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 31 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 51 m.; 3 u. 1 m.; 1 u. 15 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 n. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u.t de overige dagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebyt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Pottbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuw9traat: 's morg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; 's uaiuidd. ie 3 u. 35 m, avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indiaohe Landpost. Over Southampton l en 17 over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indische den 11 en voorlaatsten van elke maand. Rijka-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u.15 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder*Maandagen Donderdag te 11 men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11I aren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks van lü4 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uren.-D# Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhnis, eiken werkdag van 's morgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Hechten en Aooijnzen dagelijks van 9laren en van 3 6 uren; van's-RijUs Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 81 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster vsn 91 uren. Me uitslag der verkiezingen heeft weder, over het algemeen genomen, geleerd, dat die eenmaal zit de meeste kans heeft te blijven en dat het slechts zelden gelukt hem van daar te verdry ven. In het kiesdistrict 's-Gravenhage heeft het alleen plaats gehad, d«t hel altredend lid voor de Tweede Kamer niet is herkozen. De tweespalt in de partijdie hij in den laatsten tijd koos maakte de baan voor zijn tegenstander gemakkelyk. Overi gens zijn alle aftredende leden herkozenvoor zoover zij zich weder verkiesbaar stelden. De nieuw gekozen leden zijn op eene enkele uitzondering in de richting hunner voorgangers. Opmerkelijk is het, dat ook weder bij de plaats gehad hebbende verkiezingen in elk district bijna zoovele kiesge rechtigden zich van medestemming onthielden. In het Leid- sche kiesdistrict was het ongeveer de helft, die of niet op kwam, of door het inleveren van een oningevuld stembriefje van het kiesreeht geen gebruik maakte. In het kiesdistrict Utrecht was de strijd vinnig, zoo ook in de districten Delft, Assen en Zwolle, 't Laat zich aanziendat alles bij het oude zal blijven en een geheele ontbinding der Tweede Kamer althans geen doel treffen zou. Na de veranderingen, die het Bewind in de laatste jaren heeft ondergaanhebben de kie zers, of zoo men wil, heeft de natie een welsprekend antwoord gegeven op de vraagof zij het zegel hechtte aan de hou ding der volksvertegenwoordiging tegenover de Regeering 't zij een Ministerie Thorbecke, of een Minister van de Putte of een Ministerie Mijer aan het roer stond Alleen de verkiezing van den heer Groen van Prinsterer heeft beleekenis. Er is geen ander geschilpunt in het verschiet dan dat der schoolwetherziening, maar aanvankelijk laat het zich aan zien, dat over dat punt meer zal worden gewisseld van ge dachten dan wel een vriendschappelijk vergelijk worden ge troffen. Hoeveel waarde het opgetreden Ministerie ook toont te hechten aan gemoedsbezwarenhet schijnt nog te wach ten op een aanduiding van feitendie weder een grondig onderzoek zullen vereischenvóór en aleer aan schoolwets herziening wordt gedacht, die in geen geval zal betreffen de artikels 23 24 en 33. Wat nu de afgevaardigden uit het kiesdistrict Leiden be treft, wij gelooven er niets van wat men hun toedicht: //de opheffing of ondermijning der openbare school en de her ziening van art. 194 der grondwet." //Wij zijn niet het minst bevreesd, dat zij trachten zullen ons, zoo het mogelijk ware, terug te voeren tot een toestandwaartegen de Voor zienigheid ons dierbaar Vaderland en ons onafscheidelijk daar aan verbonden Vorstenhuis behoede!" Wy gelooven dat onze Catholieke of Israëlietische kiezers niet zoo druk en zoo hard naar de stembus zijn geloopen om hunne verkiezing te we ren alsof daarmede het behoud hunner godsdienstige rechten en vrijheden op het spel komen zou. De hartstochtelijke aanbevelingen van hunne tegenstanders schijnen weinig in vloed op de stemming te hebben uitgeoefend en daaronder was zeker de verstandigste trek, om het toch maar naamloos te doenten einde zich zelf niet aan de kaak te stellen. De geldmiddelen van den Staat zullen wel geregeld worden //zonder de medewerking van den oud-Minister Betzwiens groote finantiëele kennis en ervaring van zooveel nut wor den geacht." Het koloniale vraagstuk zal wellicht //van de grondige kennis en ervaring van den toestand der Oost- Indische bezittingen die Jhr. Gevers Deynoot worden toe geschreven geen voordeel trekken nu hij ook bij de her stemming nergens de zegepraal mag behalen. De verkiezing van den heer Stieltjes was voor de kolo niale belangen hoogst aangenaam geweest. Wat wij vóór den aanvang der verkiezingen opmerk ten heeft zich den afloop verder bevestigd. Beginselen die een overtuiging des harten geworden zijn worden door de omstandigheden gelouterd van het verkeerdedat er door partijzucht of liever gehechtheid aan personen aankleeft. AU het tegenwoordig Bewind met vasten tred zich in het spoor houdt, dat een eerlijke en trouwe ontwikkeling van ons staatsrecht gedurende de laatste jaren heeft achtergelaten dan is er geen vrees voor terugkeer tot vroegere misbrui-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1