Poortmandie bedankt had- d. Mr. G. Groen van Prin- sterer, te Leiden in plaats van Mr. R. J. Graaf Schimmel- penninckdie tot Minister van Financiën is benoemd e. I. D. Fransen van de Putte, te Rotterdam, in plaats van Mr. A. Hoynck van Papendrecht, die bedankt had - f. Jhr. Mr. H. A. Wttewaall van Stoetwegen, te Utrecht, in plaats van Mr. P. Mijerdie tot Minister van Koloniën is benoemd- g. de kapitein-luit. ter zee Jhr. F. de Casembroot, te 's-Graven- hage, in plaats van Mr. J. Kappeyne van de Coppello; en h. Mr. C. Th Baron van Lijnden van Sandenburg, te Arnhem in plaats van wijlen Mr. W. Baron van Lijnden. Te 's-Hage is aangekomen en aan het //hotel de l'Europe" afgestapt een deputatie komende uit China, ten doel hebbende, de Ned. Industrie en handel te onderzoeken. Zij bestaat uit de heerenPin-ta-Jen hoofd van het gezant schap; Kuang Jink, secretaris; Jeng JikJak-ming, In- Hiveiattacha'sen C. C. Bowramet een talrijk gevolg. De Gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft 13 Fe bruari jl. besloten, de in de gemeentekas berustende gel den voor zooverre zulks niet hinderlijk was aan den be hoorlijken gang der administratie, op beleening of prolon gatie uit te zetten op soliede onderpand en onder de waar borgen en op den voet en de wijze als zulks in den regel aan de Amsterdamsche beurs plaats vindttot een maximum van f 10,000. Ged. Staten hebben hunne goedkeuring aan het raadsbesluit onthouden. De gemeenteraad van 's-Hage heeft thans besloten den Koning te verzoeken, dat het hem moge behagende resolutie van Ged. Staten der provincie Zuid-Holland te vernietigen en het raadsbesluit van den Gemeenteraad goed te keuren. De Gemeenteraad van Steenwyk heeft besloten tot het bouwen van een cholera-hospitaalbuiten de bebouwde kom der gemeentehoewel zich daar nog geen gevallen hebben voorgedaan. Men deelt als een bijzonderheid mede dat sedert het bestaan van het provinciaal gerechtshof te 's-Hertogenbosch nooit zoo weinig strafzaken bij dat hof zyn aangebracht als in het jaar 1865. Bij den aanstaanden hooioogst, die, wat de land bouwende streken aangaat, dit jaar gunstig uitvalt, doet zich het gebrek gevoelen aan vreemde arbeiderswaarvan er bijna geen is overgekomen, 't Is te wenschendat de arbeiders in dit gemis zullen kunnen voorzienzoodat de overkomst van vreemden hoe langer zoo minder noodig zal worden bevonden. Naar men verneemt heeft de heer M. Hinsberg, we gens redenen van gezondheid, zijn ontslag genomen als lid van de directie der Rotterdamsche bank. Maandag 11. is het stoffelijk overschot van wijlen Dr. S. Sarphati te Amsterdam onder een toevloed van duizen den belangstellenden ter aarde besteld. Er waren alleen 30 rijtuigen die zich aansloten. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zijn Dinsdag aangegeven 10 overledenen aan de cholera. Te Utrecht zijn aan de cholera overleden Maandag 33, Dinsdag 43 en Woensdag 36 lijders. Te Drachten is de prijs bij de harddraverij Zaterdag behaald door de Matador van den heer v. Rossum te Nieu- wer-Amstel tegen de Lietze van den heer Mr. J. Heringa Cats te Oudeschoot. Bij den landman Koelewijn onder de gemeente Naald wijk is een broedsel kuikens uitgekomen ten getale van »twee en veertig", een getalwaarschijnlijk nooit te voren voor gekomen. Dinsdag morgen te half 11 uren is een groote hond, die door de omstanders als dol werd beschouwd in een kleêren- winkel aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam geloopenjuist toen zich daar een boerin bevond. Doodelijk verschrikt nam de vrouw in de winkelkast de vlucht, waar zij door een ze nuwtoeval werd aangetast. Men is verplicht geweest een glasruit te breken (waarbij een der inspecteurs van politie aan de pols werd verwond), ten einde de bewustelooze vrouw door de gemaakte opening uit hare onaangename positie te verlossenwaarna zij verder bij de buren werd verpleegd. De hond hield zich geruimen tijd in den winkel schuil, zon der dat iemand hem durfde opsporen. Eindelijk opgevangen en naar de politiewacht gebracht zijnde, bleek het, dat hij veeleer door de zoogenaamde hondenziekte, dan door dol. heid was aangetastvoorzichtigheidshalve is het dier later in de wacht afgemaakt. Gelijk men denken kan had een en ander vrij wat menschen op de been gebracht. Zondag avond 11. omstreeks 10 ure barstte een he- vige brand uit te Hamont, gehucht Koleneindin een boe renwoning bewoond door J. van den Boom. Spoedig deel- den de vlammen zich mede aan het nabij staande huis van G. Beksdie deze woning tot schuilplaats had genomen, dewyl hij korten tijd geleden hetzelfde lot had ondergaan. Thans ziet men in deze buurt zes groote huizen in de asch liggendie zoo men denkt door een moedwillige hand aan gestoken zijn. Niettegenstaande het ijverig onderzoek der po litie, is men nog niet een der boosdoeners op het spoor gekomen; weinige der afgebrande eigendommen waren ge noegzaam tegen brandschade verzekerd. De hachelijke toe stand, waarin zich de overige bewoners van dit gehucht be vinden, is niet te beschrijven een ieder vreest voor brand; een bewijs hiervan is dat zij 's-avonds hun beste huisraad in manden pakkenom by het eerste gerucht van brand te kunnen vluchten. De 1ste luitenants J. Joha en J. N. Hardeman van de tirailleur-kompagniën van het 4de regiment infanterie, alhier in garnizoen, worden van 6 Juli tot 1 November a. s. bij de normaal-schietschool te 's-Hage gedetacheerd. Heden Woensdag zijn aangegeven 9 personen als door de cholera aangetast en 8 als overleden. In het geheel dus aangetast 1114 en overleden 735 personen. - De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 84°, des avonds te 8 uren 74°, te 10 uren 68°. Woensdag morgen te 5 uren öö0, te 8 uren 69°, 's middags te 12 uren 84c, 's namiddags te 4 uren 70°. Buitenlandsch Nieuws. Uit Berlijn wordt van 24 Juni het volgende bericht: Heden namiddageven over half zesis de Keurvorst van Hessen door deze stad gereisd, ten einde zijn domicilie te Stettin te vestigen. De extra-trein hield stil een honderdtal schreden voor het station Potsdam-Maagdenburg, waar een nieuwe locomotief voorkwamdie den trein snel rond de stad naar den verbindings-spoorweg met Stettin voerde. De trein bestond uit 6 wagens. In een coupé der lste klasse zat de Keurvorst in burger kleeding, het hoofd ongedekt. Tegenover hem zaten drie Pruisische officieren. In den 2den wagen bevonden zich de bedienden van den Keurvorst, zyn koetsier, rijknecht, enz.; op den 3den wagen waren 6 paar den op den 4den en 5den 2 rijtuigen. De politie had zorg gedragendat het transport van den vorstelijken gevangene zoo min mogelijk opzien baarde en weinigen wisten dan ook wanneer hij aankomen zou. Men was een paar minuten in de gelegenheid den Keurvorst nauwkeurig op te nemen. Groot leedwezen las men niet op zijn gelaat; zijne trekken maakten op hen die hem zagen den indruk van iemanddie aan de speeltafel zyn gansche vermogen verloren heeft. De Keurvorst is in Duitschland juist niet bijzonder ge zien, maar hij is een gekroond hoofd en zijn vervoer door Pruisische officieren naar een vesting is toch altijd een zeer opmerkelyk verschijnsel. Ter beurze te Weenen gelooft men niet aan een lan gen duur van den tegenwoordigen oorlog, hetgeen reeds ge staafd wordt door het feit dat de vrede, onmiddellijk na het uitbreken van den krijgwerd geëscompteerd. Om dit merkwaardig feit volledig te begrijpenmoet men zich her inneren, dat de beurs zich sedert het zoogenaamde //nieuwe tijdvak" in de contramine bevindt. Toen de heer von Plener in de maand Juni van het vorige jaar een krediet van 113 millioen bij den rijksraad aanvroeg en hem slechts 13 mil- lioen werd toegestaanbegon by de beurs een licht op te gaanen het gevolg hiervan wasdat men zoo weinig mo gelijk papier kocht. Toen nu in Augustus de mannen van het *nieuwe tijdvak" aan het roer kwamenondervonden zij zulk een sterke oppositie bij de bankiers, dat het sluiten der nieuwe leening zeer werd bemoeilijkt. Wel zegevierde de heer v. Beke ten deele over de bestaande moeilijkhe den doch de beursdaartoe door verschillende omstandig heden aangemoedigd, bleef in de contramine, totdat de

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2