N°. 1947. Zaterdag 23 Juni. A0. Iets over de Effectenbeurs. mitSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels/0.75, Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam'en Botterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 jn.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 rn.; 6 u. 16 ra.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u, 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's inorg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; 'a namidd. te 3 u. 35 m. avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. -Burgemeester en Wethouder»Maandagen Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrjjilng en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open da:elijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uren.-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uien. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster van 94 uren. Ontegenzeggelijk heeft de fondsenhandel in de laatste ja ren op alle beurzen van Europa een veel grootere rol ge speeld dan vroeger. De beurs van Amsterdam heeft daarvan, de sprekende bewijzen geleverd. Trouwens, geen wonder. Zoo lang verhandelbare staatspapieren bekend zijn, heeft Neder land altijd gretig deelgenomen in de kassen, die de handel daarin overvloedig aanbiedt. Aanzienlijke fortuinen hier té lande hebben geen anderen oorsprong dan dien handel. De echte koopman had langen tijd de gewoonte om met leede oogen te zien op dien mededinger in het zoeken van kapi talen voor speculatiën. Maar gaandeweg is die naijver wel wat bekoeldja zelfs weinigen van hen die nog zoo spre ken, zouden eerlijk kunnen getuigen, dat zij altijd weer stand hebben geboden aan de verleiding om ook zelf nu en dan in de winsten van den fondsenhandel te deelen. Hoe minder daarenboven de handel in producten de gelegenheid tot grove en vlugge winsten aanbiedt, en hoe meer de ef fectenhandel juist daarin uitmunt, hoe sterker het lokaas wordt voor de kapitalenom van de goederen naar de fond sen te trekken. Er bestaat een goede oorzaak voor die uitbreiding van den handel in fondsen. De grootsche werken van openbaar nut, waardoor onze tijd uitmunt, werden tot stand gebracht door de vereeniging van een menigte van kleine kapitalen. Ontelbaar werden daardoor voor een ieder de gelegenheden om zijne spaarpenningen winst- of rentegevend althans te beleggen en tevens een goed werk te doendoor met zijn kapitaal bij te dragen tot het vormen van die nieuwe bron- nen van volkswelvaart. De gemeenzaamheid met rentegevend papier neemt daardoor toe bij geheel het volk. Daarenboven is in de laatste jaren het bedrag der leeningen voor ver schillende Staten verbazend geklommen. Om echter voortdu rend gretige nemers te vinden voor die papieren kinderen van heerschzucht en verspilling meestal, moet men de voor deden, welke den kooper toegekend worden telkens grooter maken. Het uitgeven van een groot fictief kapi-taal voor een klein feitelijk kapitaal, was langen tijd een kunstgreep die uitnemend werkte, maar sedert het groote publiek meer op de hoogte- komt van dergelijke praktijkenmoeten andere maatregelen genomen worden. Het lokaas van een hooge rente is toen beproefd en heeft ook lang gunstig gewerkt. Dat bevorderde daarenboven krachtig die uitstekende mede hulp van den gragen leener, het beursspel. Want men kon daardoor veilig fondsen koopen en bedaard den loop van de markt afwachtenomdat toch geregeld het genot voortgaat van eene rente die zoo hoog is, dat zelfs menig moeitevol bedrijf zuiver niet zoo veel opbracht. Een toenemend aantal groote en kleine kapitalisten werd dus voortdurend gretig kooper, hetzij voor belegging hetzij voor speculatie, al naar mate de gang der prijzen het een of ander raadzaam zou maken. Kolossale finantiëele maatschappijen hebben uitnemend partij weten te trekken van die toenemende geneigdheid van het publiek, om liever in goed rentegevend papier zijn ka pitaal te steken dan in moeilijke handelsoperatiën. En ter wijl zij door de aanbieding harer eigene aandeelen alweer nieuw voedsel gaven aan de kooplustigen weten zij tevens de aandacht van het groote publiek al meer en meer te lok ken naar en vast te verbinden aan den loop van den fond senhandel. Want met een onmiskenbaar vernuft en eene han digheid die op schranderheid berust, trachten zij voortdu rend wisselingen in de prijzen der fondsen te brengendie nu eens den kapitalist, door de steeds rijzende beweging der markt, tot koopen uitlokt, en dan weer, door daling, den speculant te voorschijn roept, om tijdelijk op te nemen, wat een ander voor het oogenblik niet schijnt te begeeren. Zoo dra maar eens de koers der fondsen een politieke thermo meter was geworden en niemand daarmede onbekend mocht zijnwas de macht van den fondsenhandel voor goed ver zekerd. {De Economist

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1