N°. 1944. Woensdag 20 Juni. A0. 1866.1 fi§ Wapenoefeningen te Deventer. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mera Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76, Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedamjen Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 in.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 16 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 n. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 'suamidd. te 3 u. 35 m, 'avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 n. 35 m. 'snamiddags. - Oost-Indische Landpost. Over Southampton, i en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ru. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrij dog en Zaterdag te 11 uren. - P resident der Commissie ven Fabricage des Zaterdags vsd 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 nren.-D« Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 men. Kantoor der In- en Uitgaande Reohten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren, van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren. Eeeds meermalen hebben wij met ingenomenheid gewag gemaakt van de pogingen, in Deventer aangewend, om den lust in den wapenhandel bij het jonger geslacht op te wek ken. De heer Triebart gaat steeds voort, een groot aantal jongelieden uit de volksklasse des Zondags namiddags in het exerceeren te oefenen. Wij hebben reeds vroeger gemelddat er uitzicht bestond dat ook de teeken- en burgeravondschool zouden medewer ken, om de jongelieden in dit opzicht te ontwikkelen. Wij zijn thans in de gelegenheid gestelduit het in de raads vergadering van 5 Juni 11. aangenomen reglement voor de burgeravondschool en daarmede in verband staande inrich tingen het artikel mede te deelendat op deze zaak betrek king heeft, en er de toelichting bij te voegen, waarmede de commissie van toezicht de zaak heeft aangedrongen. Art. 54. Alle leerlingen van de in dit reglement genoemde scholen (volksteekenschoolvoorbereidingsschool, burgeravondschool, school van voortgezet volkson derwijs) zijn, wanneer zij den ouderdom van 12 jaren bereikt hebben en niet wegens lichaamszwak heid of lichaamsgebreken of om andere redenen door de commissie van toezicht te beoordeelen worden vrijgesteld, verplicht, de gezamenlyke gym nastische oefeningen bij te wonen, die, wekelijks gedurende ten minste 2 uren te hunnen behoeve zullen gehouden worden. TOELICHTING. De commissie meent, dat het duidelijk in de bedoeling v&ü den wetgever ligtdat de gymnastiek inderdaad een deel van het volksonderwijs uit zal maken. Niemand zal dan °°k ontkennenwelk een heilzamen invloed de gymnastiek uitkan oefenen, om de eenzijdige lichaamsontwikkelingbij Allerlei ambachten te verkrijgentegen te gaan. Van daar, dat wq allen die voordeelen willen doen genieten. De vraag is, hoe zal men zooveel leerlingen aan dit on derwijs laten deelnemenen hoe zal men het inrichten om het wezenlijk vruchtdragend te maken Men moet er van afzien de leerlingen met vaste werk tuigenzooals zij in de gymnastiek-zalen aanwezig zijn, te laten werken; deze kunnen voor kleinere afdeelingen van dienst zijn en b. v. voor de leerlingen der eigenlijke bur geravondschool nog gebruikt worden. De oefeningen echter met grootere klassen kunnen ook zonder deze even nuttig en even aangenaam gemaakt worden. Men kan ze doen be staan in oefeningen waarbij de leerlingen regelmatig in ge lederen geschaard zijn en onderwezen worden in standen marschenallerlei passenin springenin het gebruik van in de hand gehouden werktuigenzooals stokken of hal ters enz. Deze oefeningen kunnen even doelmatig worden ingericht ter ontwikkeling van een krachtigen lichaamsbouw, als die met vaste werktuigenzij ontleenen nog een eigenaardige aantrekkelijkheid en nuttigheid daaraan dat zij door velen te gelijk worden uitgevoerd en dat allen in dezelfde mate moeten medewerken. Zij hebben ook nog het groote voor deel, dat zq tevens het oog oefenen, opmerkzaamheid vor deren bedachtzaamheid en juistheid bij alle bewegingen eischen. Op die wijze kunnen de voordeelen verkregen wor den, welke men niet zelden bij hen opmerkt, die eenigen tijd in krijgsdienst hebben doorgebracht. Om deze oefenin gen recht vruchtbaar te maken is het volstrekt noodigdat zij geregeld worden bijgewoond, eu daarom zijn zij dan ook voor allen verplichtend gemaakt in het voorgestelde artikel. De commissie ontveinst zich niet, dat dit artikel een ver reikende strekking kan hebben. Dit is juist haar wensch. Deze gezamenlijke oefeningen kunnen zeer wel, voor een deel ten minstein wapenoefeningen in militaire manoeu vres bestaan. Officieren zouden zich waarschijnlijk met de leiding dezer oefeningen wel willen belastenen geschikte onder-officieren of oud-onder-officieren als instructeurs zeer

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1