Buitenlandsch Nieuws. Ter aanvulling en rectificatie van een dezer dagen op genomen bericht, dat de Alg. Synodale Commissie der Ned. Hervormde kerk aan den kerkeraad der Waalsche gemeente te Groningen dispensatie geweigerd had voor de beroeping van Ds. C. Segerste Leersum wordt van een geachte zijde medegedeeld//dat bedoelde Commissie genoemden kerke raad in zijn verzoek niet ontvankelijk heeft verklaard om dat de heer Segers nog niet eens candidaat tot den H. dienst was, toen de Waalsche gemeente te Groningen vacant werd, en de wet in dat geval geen dispensatie toelaat." Beroepen bij de Hervormde gemeente te Kampen Ds. J. A. Gerth van Wijktheol. dr. en predikant te Eemnes Binnendijks. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Oud Alblas Ds. W. J. Geselschap te IJsselmuidente Hantum Ds. G. H. Bleeker te Eist bij Amerongen. Te Hazerswoude is met algemeene stemmen tot pre dikant bij de Remonstrantsch Gereformeerde gemeente be roepen Ds. J. W. G. van Maanen, thans te Moordrecht. De reünie van de afgevaardigden der Waalsche ker ken in Nederland zal dit jaar te Rotterdam gehouden en den 2den Augustus geopend worden. De groote vergadering der Remonstrantsche Broeder schap heeft tot curator van het seminarium benoemd Ds. J. H. Maronier te Leiden. In de onlangs gehouden Synode der Evangelische Lu- tersche kerk is eene aanklachte behandeld door de groote kerkeraad der gemeenten te Wildervank en Veendam inge diend wegens onrechtzinnigheid in de leer van haren predi kant. De Synode heeft hem daaraan niet schuldig verklaard maar toch schriftelijk met aandrang geraden om zijn ambt neder te leggen. De Synode der Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeentente Amsterdam gehouden werd Maandag nacht te half twee uren door den voorzitter Ds. J. H. Don net van Leidengesloten. Heden Zaterdag zijn alhier aaugegeven 44, die door de cholera aangetast en 31, die overleden zijn; of 14 aange tasten en 6 overledenen minder dan den vorigen dag. Van den aanvang der heerschende ziekte af tot en met 16 Juni zijn aangetast 899 en overleden 549 personen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 66°, des avonds te 8 ureu 62°, te 10 uren 59u. Zaterdags morgen te 5 uren 55te 8 uren 60°, 's middags te 12 uren 66°, 's namiddags te 4 uren 66°. Betreffende den brand in het militaire hospitaal te Leuven verneemt mendat de oorzaak wordt toegeschreven aan onvoorzichtigheid van loodgieters die met eenige her stellingen aan het dak waren bezig geweest. Het gebouw stond op een oogenblik aaD alle kanten in de vlammen en de grootste vrees bestond dat ook de in de nabijheid staande huizen zouden worden aangetast. Gelukkig is men er met groote krachtsinspanning in kunnen slagen den brand te be perken tot het hospitaal, dat geheel is vernield. De groote glasfabriek van Marechal te Metz is in den nacht tusschen Zondag en Maandag door brand vernield. De schade wordt op 4 a 500,000 franks geschat. - Te Wurzburg hebben heftige onlusten plaats gehad ten gevolge der verhooging van den prijs van het bier. De troepen zijn herhaaldelijk tusschenbeide moeten komen en in de kazernen geconsigneerd. Maandag 11. werd door den Prins van Wallis de eerste steen gelegd van een nieuw gebouw voor het in 1804 op gericht Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap te Lon den dat gesticht zal worden in Earlstreet Blackfriars. Z. K. H. was vergezeld van den Graaf Shaftesbury en deed een toe spraak, waaruit wij de volgende zinsneden ontleenen //Het is nu 63 jaar geleden sedert de heer Wilberforce met eenige vrienden bij kaarslicht in een benauwd kamertje in een onaanzienlijk huis bijeen kwam en tot de oprichting van het Bijbelgenootschap besloot. Welk een tegenstelling levert het tooneel van dezen dag, een gebeurtenis die niet slechts in Engeland en Amerika, maar ook in onze Kolo niën en alle landen van Europa belang inboezemen zal," //Ik heb een erfelijk recht om hier te zijn. Mijn groot vader, de Hertog van Kent, was een warme vriend van dit genootschap, en het is aangenaam voor mij te bedenken dat de twee meest verspreide vertalingen van den Bijbel de Duitsche en Engelsche, beiden in haren oorsprong met mijne familie verbonden waren." //Het is mijn hoop en vertrouwen, dat onder de leiding van boven de ruimer verspreiding en dieper onderzoek van het woord in deze even als in de vorige eeuwde zekerste waarborg van den vooruitgang en de vrijheid des mensch- doms en het middel om in de zuiverste gedaante der ver troostingen van onzen heiligen godsdienst te vermeerderen, zal bevonden worden te zijn." Er is een poging tot vergiftiging van den Koning en de Koningin van Portugal beproefd. Men heeft een pakje lucifers in een schenkkan op de kamer des Konings in het paleis Ajuda gevonden. De misdaad is bij tijds ontdekt; de justitie doet onderzoek. Uit New-York wordt melding gemaakt van een nieuwe wijze van godsdienstoefening. In de Taltonstraateen der levendigste gedeelten van de stad wordt eiken dag gedu rende de werktijden een uur lang een tamelijk groote ruime zaal opengesteld, waar ieder voorbijganger mag binnentreden om aan den bedestond zacht of luide deel te nemen. Men- schen van allen stand en eiken leeftijd bevinden zich daar bijeen, en indien iemands geest getuigt, treedt hij aan den lessenaar, om door het uitstorten van zijn hart de aanwe zigen te stichten. OFFICIEEL NIEUWS. Burgerlijke Stand van Leidenvan den 12den tot en met den I5den Juni 1866. Overleden: M. van Bemmel D. 9 j. 7 m. F. D. Stihl 70 j. M. de Haas D. 5 j. 8 m. G. Hannaart Z. 4 m. C. van der Mark D. 11 j. 9 m. J. Broekveldt 62 j. J. Brugman 1). 2 j. 9 m. E. van Zwieten, geb. Schreuder, 41 j. Suzanna de Zwijger 32 j. J. Bonte 40 j. A. Beij, geb. de Zwart, 72 j. A. Rijks Z. 3 j. 4 m. J. Guleij D. 7 j. 5 m. J. van der Steen 68 j. K. van Leeuwen, geb. Spaanderman, 49 j. D. van Pola- nen Z. 2 j. 7 m. J. P. Potma Z. 14 j. 11 ra. E. van Iterson Z. 1 j. 1 m. F. D. van Daalen 37 j. J. J. van Dissel Z. 4 j. 7 ra. J. Kruit D, 4 j. G. van der Meer, geb. van Rijn, 41 j.~ J. M. van der Wilg D. 14 j. E. S. Seriier, geb. Jager, 32 j. F. J. Klok Z. 10 j. H. Smit 52 j. G. de Wolf 43 j. A. B. Teeuwen D. 3 j. 3 m. H. van der Velden D. 5 j. 10 m. T. L. C. Piesaar D. 11 d. J. M. Lemair, geb. la Rlvière, 41 j. J. Schouten 56 j. Ca. van der Horst 28 j. J. Verhoeven 27 j.— A. J. de Tombe 53 j. J. C. ter Haar, wed. Pieket, 56 j. Ja. Ca. Piket 19 j. J. van Beeraen, geb. Belt, 54 j. A. L. de Neijs 57 j. J. Quwaard 55 j. J. van Beek D. 2 j. C. G. C. Ketting D. 4 m. J. Frankhuizen 43 j. H. C. van Asperen D. 11 m. J. F. Hensing 55 j. H. J. Clementz 36 j. J. F. N. de Haas 19 j. C. H. F. Heijman, geb. Aardbodem, 56 j. I.de Vink 60 j. H. van Deilen 19 j. B. van der Meer 40 j. H.J. van Niekerk Z. 8 j. 4 ra. C. J. J. Aniba Z. I m. G. van Vel- zen 57 j. T. van Tongeren, geb. van Weizen, 75 j. W.Bertram Z. 5 j. 10 m. M. E. F. Tegelaar D, 3 j. 9 m. W. Snijders 54 j. C. C. Starrenburg, wed. van Beek, 48 j. F. Bonnet 32 j. E. van der Zeeuw, geb.'de Lange, 30 j. M. de Koning D. 8 j.~ A. J. Verraey Z. 3 j. M. E. Timraers D. 5 j. 2 m. J. Seriier D. 8 jj. 9 m. H. Florijn, geb. Meinders, 52 j. C. J. den Hol lander 46 j. E. Ramak D. 10 m. J. A. Klijn, geb. Mielo, 74 j. M. Dekker 19 j. D. van der Weijden Z. 13 j. J. Groeneveld Z. 1 j. 6 m. J. F. Bausch 81 j. A. H. Sistilha Z. 1 j. 10 m. H. van den Berg 32 j. P. Teske 23 j. J. J. Rozier Z. 2 j.— S. E. M. Witmans D. Ij. E. van Engelenburg 54 j.J. van Hoorst, wed. Boom 80 j. C. A. Wijtenburg, geb. Sanders, 60 j. W. van der Reek 60 j. S. M. E. Fuchs D. 2 j. 2 ra. H. Wallaart, geb. Kettenis65 j. E. Brugman D. 5 j. 1 m. J. J. la Lau Z. 4 w. H. Boom, geb. Webbers, 26 j. W. M. H. T. Wernas D. 6 j. 6 m. C. W. van Asperen, geb. Dompeling, 36 j.J. C. Schreu der, geb. Zaalberg, 62 j. J. van Velzen, geb. Gietz, 53 j. Duijverman, geb. van der Vecht, 63 j. Ma. Lagas 39 j. J- W. Opdendrees, geb. Schalkwijk, 42 j. M. de Winter D. 5 m. S- Lagas, geb. de Zwijger, 32 j. W. van Zwieten Z. 3 j. 6 ra. W. de Cler D. 3 j. 5 m. J. M. Chaudron D. 15 m. D. Ouds- hoorn Z. 3 j. 4 m. F. Stikkelorum Z. bijna 3 j. C. A. van Werk hoven Z. 10 j. 11 m. J. de Bolster Z. 2 j. 5 m. C. van Sis- seren D. 14 d. J. van der Ree 29 j. A. C. Duk, geb. Limvers 39 j. J. Stoute Z. 2 j. H. Oudshoorn Z. 3 j. 8 m. A. Ver- brugge, geb. Muilwijk 65 j. Jannetje van Dam 28 j. J. Coppij D. 5 j. 7 m. J. C. van den Broek, ge"b. van der Linden, 37 j. -7* G. van der Spree, geb. van Putten, 35 j. C. Starrenburg Z. 12 j

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2