M. A. F. H. Hoffman, met 1162 steramen. Jhr. Mr. W. T. Gever9 Deijnoot verkreeg 6 86 stemmen. Kiesdistrict Breda. Uitgebracht 1528 stemmen. Herkozen de heer N. R. H, Guljémet 1861. Ongeldig 100 stemmen. Kiesdistrict Appingadam. Uitgebracht 1056 stemmen. Her kozen de heer J. F. Zylker met 705 stemmen. Kiesdistrict Sneek. Uitgebracht 173 3 stemmen. Gekozen P9. A. Moens met 90 5 stemmen; Mr. G. Groen van Prin- sterer verkreeg 50 5 stemmen. Kiesdistrict Gorkum. Gekozen Mr. W. A. Begram met 1147 stemmende heer P. P. van Bosse verkreeg 235 stemmen. Kiesdistrict Assen. Herstemming tusschen de heeren Mr. L. Oldenhuis Gratama en Mr. P. van der Veen (aftre dend lid). Kiesdistrict Zwolle. Uitgebracht 1759 stemmen. Gekozen de heer IJssel de Schepper (aftredend lid); Mr. G. Groen van Prinsterer verkreeg 624 stemmen. Buitengewone ver kiezing. Herstemming tusschen de HH. F. J. Stieltjes die 615 en Mr. H. A. Wttewaal van Stoetwegen die 5 77 stem men verkreeg. De heer van Lijnden verkreeg 5 52 stemmen. Kiesdistrict Roermond. Ingekomen 15 68 stembriefjes. Vol strekte meerderheid 7 85 stemmen. Herkozen de heer de Lom de Berg met 832 stemmen. De heer Hoffman verkreeg 7 28 stemmen. Kiesdistrict Arnhem. Uitgebracht 1509 stemmen; Mr. W. C. Keuchenius 905 Jhr. Mr. W. T. Gevers Deijnoot 572 stemmen. Gewone aftreding: Uitgebracht 1514 stemmen; Mr. W. C. Keuchenius 918; Jhr. Mr. W. T. Gevers Deij noot 5 66 stemmen. (Dit bericht behoeft verduidelijking, als loopende over twee candidaten). Bij de opening der stembriefjes voor de gewone ver kiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn van de 13 83 ingeleverde 20 van onwaarde verklaard. Van de 1363 geldige uitgebrachte stemmen verkreeg de heer P. H. Baron Taets van Ameron- gen 908 en de oud-Minister G. H. Betz 414, zoodat eerst genoemde de volstrekte meerderheid verkreeg en herkozen is. Voor de buitengewone verkiezing, in plaats van Mr. R. J. Graaf Schimmelpenninck waren ingeleverd 137 7 stembriefjes van onwaarde verklaard 37. Van de 1340 geldige uitge brachte stemmen verkreeg Mr. G. Groen van Prinsterer 793 en Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot 495 zoodat eerstge noemde de volstrekte meerderheid verkreeg en verkozen is. Op de Maandag 11. gehouden exercitie van de Utrecht- sche vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhan del, werd door de commissie aan de leden medegedeeld, dat bij haar een schrijven van den Minister van oorlog was ingekomenwaarbij dezena hulde gedaan te hebben aan het hoogloffelijke en navolgingswaardige voorbeeld, door de studenten gegevenzich bereid verklaarde om de vereeni ging zooveel mogelijk te ondersteunen. Indien de vereeniging het mocht verlangen was de regering zelfs geneigd haar of ficieren onderofficieren geweren en amunitie (de laatste te gen betaling) af te staan. De kolonel Hamming was verder door de regeering uit- genoodigd om de vereeniging met al de hem ten dienste staande middelen behulpzaam te zijn. Gemelde kolonel ver scheen kort daarna in het lokaal waar de exercitiën gehou den worden en gaf met enkele woorden zijn groole ingeno menheid met het doel der vereeniging te kennen. De ma joor-commandant der schutterij, van Amerongen, vereerde de vereeniging eveneens met een bezoeken gaf aan hare le den de verzekering, dat waar zij soms de medewerking der schutterij mocht behoeven, zij deze altijd bereid zoude vin den die te verleenen. Te Utrecht heeft zich, ten gevolge van de wenken van den Adjunct-Inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in de provincie, een commissie uit de ingezetenen gevormd, die gelden en goederen verzamelenom de woningen van choleralijders en van hulpbehoevenden zegenend en troost rijk binnen te treden en alzoo met woord en daad te helpen in den nood. In de heden Woensdag gehouden koffieveiling bij de N. H. M. te Amsterdam zijn tot circa taxatieprijzen ver kocht 461 koopen en opgehouden 446 koopen. Dat bij grooten toeloop van volk den zakkenrollers gelegenheid wordt gegeven hunne industrie op gemakkelijke wijze uit te oefenen, blijkt ook uit het volgende; Bij de vele optochten en andere blyken van sympathie der burgerij aan den nieuwen Burgemeester te Rotterdam betoondbe vonden zich o. a. twee heeren onder de belangstellende toe- schouwers, die na afloop der manifestatiën zich met een glas Beiersch bij den heer Leygraaff gingen verfrisschen. //Kom vriend," sprak de een, //nu een fijn sigaartje opgestoken." Hij ta9t in zijn zak en mist zijn sigarenkoker. //O, dat is niets", hernam de ander//troost uik kan u met de mijne dienen 1" Doch weldra ondervond hij in hetzelfde ongeluk met zijn vriend te deelen. Zij waren hun beiden ontstolen. Uit Haaften wordt nog medegedeelddat de brand Zaterdag namiddag te 3 uren uitbrak bij een bakker, die midden in het dorp woont- te half 5 uren was het halve dorp reeds in lichte laaien vlam. Rondom de pastorie is alles afgebrandook het schoolgebouw. Kerkpastorie en kosters- huis zijn behouden. Ongeveer 64 a 65 van de grootste boe ren- en arbeiderswoningen zijn in den asch gelegd, een der tigtal is overgebleven. Menschenlevens zijn niet verloren en van 't vee zeer weinig. Te half 9 uren verminderde de brand, nadat het vuur zooveel verteerd had. De hulp van 4 spuiten heeft nog veel kunnen behoudenalhoewel vele ingezetenen hun have en goed voor 't gevaar uit hunne huizen brachten en daardoor geen dienst aan de spuiten kon den verrichten. Zondag nacht te 1 uur ontstond te Utrecht brand in een gebouw van koopmans-goederen van den Rijnspoorweg aan het station welke brand echter spoedig gebluscht werd. Maandag morgen omstreeks 5 uren werden de inwoners dier stad op nieuw gewekt door het alarm van brand buiten de Weerd, in de vitrioolfabriek van de heeren Smidt en Comp., die, dank aan de spoedige hulp der brandspuiten, te 7 uren gebluscht was. Dinsdag nacht werd te Dordrecht door een klapwa ker in de Wijnstraat, voor het logement //Het Wapen van Holland", het zeer misvormde lijk gevonden van een persoon van het mannelijk geslacht. Naar men verneemt, is de on gelukkige een broeder van den logementhouderen moet hij uit een der ramen van de tweede verdieping gesprongen zijn. Berooide geldelijke omstandigheden worden als de aanleidende oorzaak van den vermeenden zelfmoord genoemd. Diakenen der Ned. Herv. gemeente alhier hebben de ge meenteleden uitgenoodigdom eenige soepkaarten voor zes weken a 90 cents voor een enkele portie voor hunne reke ning te nemen en in hunnen kring te verspreiden. Door eenige der voornaamste handelaars te Soerabaia is een adres gericht aan Z. Exc. den Gouverneur-Generaal, waarin zij onder anderen te kennen geven dat zij thans tot hun groot leedwezen moeten ondervindendat de ont vanger der in- en uitgaande rechten op order van den di recteur der middelen en domeinen de taxatie der lijnwa den met 10 tot 2 5 pCt. plotseling heeft verhoogd, niette genstaande de prijzen geene verhooging ondergingen en dus daartoe geene aanleiding gaven, waarvan het gevolg is, dat requestrantenniettegenstaande het verlaagde tarief, thans hoogere invoerrechten op lijnwaden betalen dan vroeger on der het oude tarief het geval was, waarom zij verzoeken om, zoolang voor de taxatie der waarde, vooral voor lijn waden geen meer vaste basis van rechtsheffing in toepas sing mocht gebracht wordende vroegere taxatiënwelke voor het in werking treden der nieuwe wetgeving op de in-, uit- en doorvoer in Ned.-Indië aangenomen en als billijk erkend werdenweder te doen volgentenzy een verande ring in de marktswaarde der lijnwaden tot een vermeerderde of verminderde taxatie moge aanleiding geven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 74°, des avonds te 8 uren 63°, te 10 uren 59u. Woendags morgen te 5 uren 5 6°, te 8 uren 62°, 's middags te 12 uren 66°, 's namiddags te 4 uren 67°. Buitenlandsch Nieuws. In het militaire hospitaal te Leuven is Dinsdag een hevige brand uitgebarsten. Er bestond vrees voor de infan- terie-kazerne die daaraan belendende is. De Gerichtszeitung zegt omtrent de strenge maatre gelen die dezer dagen te Berlijn aan het spoorwegstation genomen werdendat daartoe aanleiding heeft gegeven een telegram uit Maintz aan den Koning, waarin hem werd be-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2