Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. dwijntonder de conservatieve en auti-revolutionaire partijen bestaat nog een ander verschil dan van modern en ortho dox, nieuw en oud; het is de schoolwet die verdeelt en de Catholieken onder beiden vermengt. De aanbevelingen van de vier kiesvereenigingen doen thans wellicht alle onzekerheid ophouden. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te Jelsum, den heer W. Hillebrandt thans ontvanger der in- en uitgaande rechten te Knalhutte; alsmede te Hallum c. a., den heer T. C. G. van Motman thans in dezelfde betrekking te Bellingwolde. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Zwaag P. Brinkerink. Het examen der adelborsten aan het Koninklijk Insti tuut voor de Marine van het laatste studiejaar is afgeloo- pen. De practische oefeningen aan boord van Zr. Ms. korvet Urania vangen Maandag aan welk vaartuig naar den kuil van Marken stevent. In het kiesdistrict Arnhem wordt voor het lidmaat schap der Tweede Kamer aanbevolen Mr. L. W. C. Keuche- nius, gewoon Raad van Nederl, Indië, in het kiesdis trict Apingadam, Mr. E. van Loon, kantonrechter en school opziener te Apingadam, en in het kiesdistrict Leeuwar den de beer A. van Assum tegenover den oud-Minister G. H. Betz. De vereeniging //Burgertrouw", te Haarlem heeft den oud-Minister Jhr. Mr. J. G. H. van Tets van Goudriaan tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. Door de kiezersvergadering /,-Hoogeveen", te Hoogeveenis voor het kiesdistrict Assenmet groote meerderheid van stem men tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer gesteld de heer Mr. J. H. Geertsema Cz., afgetreden Minister. De heer P. van der Veen bekwam slechts één stem. De kiezersvereeniging //de Grondwet", te Middelburg, heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer verkozen Mr. G. A. Fokker, aftredend lid. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben Gerar- dus Nuyten huisonderwijzer te Rotterdam, ten gevolge van ergerlijk levensgedrag zijn bevoegdheid tot het geven van onderwijs ingetrokken. In de week van 20 tot 26 Mei zijn in de provincie Zuid-Holland door den veetyphus aangetast 245, gestorven 99, afgemaakt 10, en hersteld 13 runderen. Sedert hef be gin der ziekte zijn aangetast 49,706, gestorven 19,983, afgemaakt 9 703 en hersteld 19,4 81. Als een bewijs hoe de berichten worden vergroot, naar mate van den afstand dien zij afleggendient dat in een geacht Parijsch blad wordt medegedeelddat op Pinkster- Zondag op den Hollandschen spoorweg tusschen Rotterdam en 's-Hage een botsing van twee treinen heeft plaats gehad, ten gevolge waarvan 19 reizigers zijn gedood en 20 gewond. Een inwoner van Rijsel, die op een der treinen was, maar geen letsel bekwam zou dit hebben bevestigd. In den laten avond van Pinkster-Maandag werd er te Rutenbroek een misdaad gepleegdwaarvan deze nog jeugdige Kolonie, helaas! te vaak getuigenis geeft. Toen namelijk omstreeks 9 uren 's avonds de persoon van Hein- rich Büterzoon van den alom bekenden koopman Abel Büter, het gehucht Oldesloot passeerde, in gezelschap van een jongeling en een meisje, door drie boerenknapen aan gevallen, vervolgd, ter aarde geworpen en zoodanig met knuppels geslagen dat de ongelukkige jongeling totaal ver minkt is opgenomen. Op Donderdag den 24steu is de ver- slagene reeds aan de bekomen verwondingen overleden. De drie onverlaten zijn gevat en geboeid naar Meppen vervoerd, om daar buiten twijfel hun misdrijf zwaar te boeten. Een bejaarde weduwe te Hijum hoorde in de afge- loopen week, terwijl zij des nachts te bed lag, eenig ge rucht in huis, hetwelk al nader en nader kwam. Vteldra had zij de overtuiging, dat zich iemand in huis bevond; maar de vrees dat roepen om hulp toch vruchteloos zou wezen, deed haar zwijgen. De dief (want dit bleek de bezoeker te zijn) kwam nu in het vertrek waar zij sliep, plaatste een bankje voor het bed en klom daaropom uit den zakdie op de beddeplank lagde sleutels te krijgen. Hiermede opende hij de kastwaarin hij vermoedde dat geld aanwe. zig was en ook werkelijk p. m. f 150 vond, welk geld door hem werd medegenomen. Dit alles geschiedde in de nabij, heid der vrouw die misschien door haar stilzwijgen het lot der Sneeker weduwe ontging. Eerst toen de dief vertrokken waswaagde zij het op te staan en gerucht te maken. Ge lukkig dat zij een paar dagen vroeger een som van ruim 1000 in de spaarbank had geplaatst; deze zou anders voor den dief een welkomen buit geweest zijn. Uit alles meent men te moeten opmakendat de dief in huis zeer goed be kend was. Tot leden der Algemeene Synode van de Nederland- sehe Hervormde kerk voor 1866 zijn benoemd als advi- seerende de hoogleeraren: J. J. Prins, I. J. Doedes en E. J. Diest Lorgion, van de faculteit in de Godgeleerdheid aan de Hoogescholen te Leiden, te Utrecht en te Groningen;-en als gewone Ds. A. C. de Meyier te ArnhemDs. G. Mo lenkamp te Delft, Ds. R. J. Koning te Limmen Us. J. P. H. Reijers te Brouwershaven, Ds. P. A. Romijn te Amersfoort, Ds. A. Witteveen te HuizumDs. G. Bruna te Hasselt, Ds. A. T. Reitsma te GroningenDs. G. J. C. Harmsen te ValkenswaardDs. J. F. C. Kronenberg te Arnhem, en Ds. D. C. Thomkins te Beek benevens de ouderlingen Mr, C. G. de Balbian van Doorn te Utrecht, Mr. D. G. Kor- tenbout van der Sluys te Almelo, en Dr. D. C. Pleyte te Leeuwarden. Woensdag 11. werd de Synodale Vergadering der Chris telijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente te Amsterdam geopend en tot voorzitter verkozen Ds. J. H. Donner van Leiden. Aan de diaconie der Nederduitsche Hervormde ge meente alhier is door wijlen Mr. IJsbrand Dirk van Dam gelegateerd een som van 3000. Wij vernemen met genoegen, dat de pogingen, die door het Bestuur van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde alhier in het werk worden gesteld om, bijge legenheid van haar aanstaande eeuwfeest, een vast fonds voor de Maatschappij te stichten, waardoor zij zich in staat zal zien haren werkkring uit te breidenaanvankelijk met een goeden uitslag worden bekroond. Z. M. de Koning heelt een aanzienlijke gift geschonken als eersten grondslag van het bedoelde fonds. H. M. de Koningin, en HH. KK. HH.de Prins van Oranje, Prins Frederik en Prins Hendrik der Ne derlanden hebben milde bijdragen beschikbaar gesteld. Ook van verschillende hooggeplaatste landgenooten en van talrijke leden der Maatschappij zijn reeds inschrijvingen ingekomen, zoodat men alle hoop heeft dat het doelhetwelk de Maat schappij zich voorsteltzal worden bereikt. - De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 76°, des avonds te 8 uren 64', te 10 uren 62°. Zondag morgen te 5 uren 62°, te 8 uren 7 0°, 's middags te 12 uren 80', 's namiddags te 4 uren 86°. te 5 uren 79°, te 8 uren 72°, te 10 uren 6 6°. Maandag morgen te 5 uren 64°, te 8 uren 71°, 's namiddags te 12 uren 83°, te 3 uren 90°, te 4 uren 7 8°. Woensdag morgen had op de Schelde voor Antwer pen een treurig ongeval plaats. Vier jongelieden hadden zich op de rivier gewaagd in een licht bootje, dat zij voorden wind lieden afdrijven. Plotseling in den stroom willende wenden sloeg het schuitje op de hoogte van het Melkhuis om en de 4 jongelingen lagen in het water, juist met een der sterkste getijen. Een schipper van Termonde, die zich alleen met zijn dochter in zijn schuit bevond, kwam hen onmiddellijk te hulp. Het mocht gelukken drie hunner te redden, doch de vierde, zekere Waterschots, verdween m de golven. Een der geredden verkeert nog in zorgelijken toestand. Donderdag morgen te 9 uren is te Brussel een vree- selijke brand uitgebarsten in een flesschen- en voddenrna- gazijn dat gelegen was vlak naast houtmagazijneneen zeep* ziederij een petroleum-depöt en andere bewaarplaatsen van licht ontvlambare stoffen. Drie groote magazijnen werden in minder dan anderhalf

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2