Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot not. in het arr. Zierikzee ter standplaats Ond-VossemeerM. W. J. de Visser eand.- not. en gem.-ontv. te Tholen. De Minister van Biunenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden noodzakelijk geworden door de optreding van den heer Mr. R. J. graaf Schimmelpen- ninck als Minister van Financiën; in het hoofdkiesdistrict Zwolle noodzakelijk geworden door het optreden van den heer Mr. P. Mijer, als Minister van Koloniën in het hoofdkiesdistrict Arnhem noodzakelijk geworden door de optreding van den heer Mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, als Minister van Buitenlandsche Zaken; zal geschieden op Dinsdag den 12den Juni aanstaande, en dat, zoo een herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dinsdag den 26sten Juni daaraanvolgende. (De eerste openbare daad van den nieuwen Minister van Binnenlandsche Zaken getuigt niet van gezond verstand. Hoe is het mogelijkdat de gemeente-besturen in de verschil lende kiesdistricten kunnen voldoen aan art. 37 der kieswet en ten minste acht dagen vóór den twaalfden Juni aan de kiezers bezorgen de oproepingsbrieven en de stembiljetten behoorlijk voorzien ook van het zegel der hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict, wanneer zij eerst op Zaterdag 2 Juni kennis dragen van een op 12 Juni te houden buitengewone verkiezing?) De gedenknaald of het monument, dat ter eere van wijlen Z. D. H. den Hertog Bernard van Saxen-Weimar in het Voorhout te 's-Hage is opgericht, is voltooid. Naar men verneemt, zal de onthulling daarvan zonder eenige uiterlijke plechtigheid plaats hebben. Heden Zaterdag morgen heeft een proefrit plaats ge had van 's-Hage naar Delft, met een der wagens van de Nederl. Kailroute-maatschappij. Vele personen bevonden zich in den wagen. Vrijdag is te 's-Hage, waar hij zich voor familiezaken bevondt, na langdurige ongesteldheid overleden de heer Mr. W. Baron van Lijndenridder der orde van den Nederl. Leeuwlid van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal voor het hoofdkiesdistrict Arnhem, rechter in de arr.-rechtbank te Nijmegen, enz. Als lid der Kamer had hij in 186S moeten aftreden. Ten gevolge van dit overlijden zijn er in drie buitengewone vacatures te voorzien, zoodat op 12 Juni aanstaande moe ten worden voorzien in de plaatsen van 3 8 aftredende leden en van 3 uitgevallen leden (Mr. P. Mijer, Mr. W. Baron van Lijnden en Mr. R. J. Graaf Schimmelpenninck); te za- men in 41 plaatsen. De arr.-rechtbank te Roermond heeft in de vorige week de reeds vroeger door haar aangenomen rechtspraak gehuldigd, dat iemand, die zich als dienstknecht verhuurt en als zoodanig den huurpenning ontvangt, met het voor nemen zijn dienst in te gaan, en dat niet doet, zich schul dig maakt aan oplichting. Twee personen die zich aan zoo danig feit hadden schuldig gemaakt, en die noch ten be kwamen tijde hunne diensten waren ingetreden, noch den huurpenning hadden teruggebracht, zijn deswege ieder tot een eenzame opsluiting van twee maanden veroordeeld. Men deelt aan de //Amst. Ct." uit goede bron mede dat te Gorkum zich eenige zendelingen ophouden van de sekte der Mormonenen er op allerlei wijze proselieten trachten te maken. Hoever zij daarin geslaagd zijn is nog on bekend doch wel bekend is het, dat een jeugdig meisje, hetwelk naar hen had geluisterd en zich op een zeer onkie- sche wijze had laten doopen daarna krankzinnig is gewor den en in een totaal verbijsterden toestand naar het krank zinnigen gesticht te Dordrecht is overgebracht. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam is Vrijdag aangegeven één overledene aan de cholera. Omtrent de ongeregeldheden te Blerick wordt nog het volgende bericht: Van het te Venlo in garnizoen liggende regiment cavalerie waren eenige dragonders op den 21steu Mei naar de kermis in genoemd dorp geweest en hadden van de inwoners dier gemeente beleedigingen ondergaan die zij meenden te moeten wreken. Den volgenden dag ging tot dat doel een groot aantal hunner derwaarts; de boeren waren evenwel daarop voorbereid en hadden zich in grooten getale bij een in aanbouw zijnd huis verzameldom de cavalerie daar af wachten. Omstreeks 5i uur werd er een patrouille uit Venlo afgezonden, sterk 6 man, waaraan echter een versterking werd toegevoegd van nog 1 sergeant en 4 man van de hoofdwacht, 2 man van het fort en 12 cavaleristenten einde de zich daar bevindende militairen te arresteeren. Zij werd echter dadelijk door de burgers met een salvo van steenen begroet, waardoor vele manschap pen gekwetst werdenzoodat men tot de overtuiging kwam dat, wanneer de patrouille de militairen in arrest wilde ne men, zij het te kwaad zoude krijgen. Men besloot derhalve, met de zich aldaar bevindende onder-officieren en korpo raals van beide wapens op de burgerij in te gaandoch moest ten gevolge van de steenendie werden toegeworpen terugtrekken en zich verdekt opstellen. Over dien terugtocht ontevredenlaadde men de geweren en ging men nogmaals op de burgers in onder een hagelbui van steenen. Het ge vecht dat. toen geleverd werdwas hevig en zou nog he viger zijn gewordenindien niet een versterking was geko men op het oogenblik dat de burgers met geweren en stok ken op de patrouille aankwamen. Men marcheerde hen in sektièn te gemoet; een sergeant liet halt houden en deed de gewone sommatie//Gehoorzaamheid aan de wetnaar huisof geweld zal worden gebruiktNauwelijks was deze sommatie geschiedof de sergeant werd met steenen gewor pen, waarop een dragonder vuur kommandeerde. Een schot viel tusschen de muitendenen toen dat eene schot was gevallenvolgden er meer. De gewapende macht marcheerde door en kwam ter hoogte van een heg, waar zij weder met steenen werd geworpen. Vijf man legden te gelijk aan op de plaats, waarvan de steenen gekomen waren. Den vol genden morgen vond men er een lijk met een hoop stee nen naast zich. Dit alles had de gewenschte gevolgen. Te Venlo was alles in beweging; het overige van het bataillon stond onder bevel zijner officieren te wachten, om op het eerste sein te hulp te komen. Een opgaaf van den burge meester aan den plaatselijken kommandant spreekt van 21 gekwetsten, waarvan 20 in levensgevaar, en van een doode, Naar men verneemt zal Ds. J. J. Rambonnet, pred. bij de Hervormde gemeente te Kampenwegens vergevor derden leeftijdtegen 1 Juli e. k. zjjn emeritaat aanvragen, Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Giesen- Oudekerk en Peursum Ds. A. E. Simons te Ede; - te Nijkerk op de Veluwe Ds. J. D. Beman Brouwer te Har derwijk; - te 's-Iieer-Abtskerke de candidaat C. W. Schoo- rel; - te Kolham de candidaat TI. Bleijenberg; - te Nie- kerk Ds. J. H. Schultze te Rodenen te Fijnaart en Hei ningen Ds. G. H. Bleeker te Eist, bij Amerongen. Donderdag werd de 4 8ste vergadering der Evang. Luthersche Synode, die op den 23sten Mei in de consisto riekamer der Evang. Luthersche kerk te 's-Hage was ge opend, ter zelfder plaatse, na afloop der werkzaamheden, door den voorzitter, Ds. A. J. Schröder, predikant te Arn hem, op de gebruikelijke wijze gesloten. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te Oudega Ds. H. van Hogen te Gees;- te Britzum Ds. D. K. Wielinga te Oldenhove; - te Stroo- bos Ds. B. Brummelkamp te 's-Gravendeelen te Zierikzee Ds. K. Kreulen te Giesendam; - aangenomen door Ds. 0, Los te Hardinxveld het beroep naar Amstelveen. Even eenvoudig als de man was in zijn leven, even zoo zonder praal was de bezorging van zijn dierbaar over schot aan den schoot der aardedie heden Zaterdag plaats had op de begraafplaats aan het einde der Groenesteeg. Zoo de heer Abraham Hartevelt Janszoon zijn vriendelijk oog had kunnen slaan op de kleine schaar, die zijn graf omringde, hij, zou verheugd geweest zijn daar te ontmoeten, die hem in zijn leven het naast aan het hart lagen^, Zijne dierbare bloedverwanten en naastbestaandenwaarmede hij zoo har telijk en gemeenzaam verkeerde niet alleenmaar ook het collegie van HH. Burgemeester en Wethouders eener ge meente voor wier belangen hij gewaakt en geleefd had- een commissie uit het bestuur der Bierbrouwerij voor wel ker bloei en welvaart hij tot het einde van zijn leven als bij uitzondering van andere gewichtige betrekkingen die bi]

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2