N°. 1930. Maandag 4 Juni. A°. 1 Verkiezing voor twee leden van de Tweede Hamer der ütaten-lweneraal in het kiesdistrict Leiden. leidscFdmblad. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels /"O.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regels/O.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 16 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; 's uamidd. te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uren.-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 men. Kantoor der ln- en Uitgaande Rechten en Acoijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van'«-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren. I. De tijden veranderen en wij met hen- dat is een waar heid die voor geen tegenspraak vatbaar is. Welke beginse len wij ook koesteren, onze eigene ervaring leert ons dat in de toepassing daarvan de omstandigheden niet zonder invloed daarop blijven. Toen we leefden in den tijd dat een Ministerie Thor becke door een coalitie van ongelijksoortige bestanddeelen of liever van verschillende richtingen in een Aprilbeweging on derging scheen ons het behoud der volksrechten en vrijhe denbij de herziening onzer staatsinstellingen in 184 8 ver kregen, in gevaar. Wij ijverden voor de keuze van volksver tegenwoordigersgezind en in staat om de hand te reiken tot afwendiug van dat gevaar. En toch geen Bewind, dat sedert optraddurfde de reactionaire vaan opstekenmaar bleef, al was het ook met minder veerkracht en getrouw heid in het spoor van het Ministeriedat het verving zoodat daardoor van zelf den weg gebaand werd tot de wederoptreding van een Ministerie Thorbecke. Steeds was het ons plicht de aanbeveling van candidaten te ondersteu nen die bekwaam en gezind waren tot de verdediging dei- ware vrijzinnige beginselen van staatkunde en staathuishoud kunde in de richting der liberale of constitutioneele partij ofschoon nimmer die candidatuur in het hoofdkiesdistrict Leiden de zegepraal mocht behalen. Sterk in de overtuiging dat die beginselen ook bij bekwame bestrijding van een tegenovergestelde richting in kracht kon den winnenondersteunden wij na de wederoptreding van een Ministerie Thorbecke de candidatuur van den heer Groen van Prinsterernu vier jaren geledentegenover de herkie zing van den Baron Taets van Amerongenomdattoen bij herhaling geblekeD wasdat de meerderheid der kiezers in het Leidsche district in een anti-Thorbeckiaansche rich ting was, het belang der Natie eischtedat talent bij ge trouwheid van beginselen alleen in aanmerking komen mocht. //Bij de wederoptreding van een Ministerie Thorbecke moet eene bloot anti-Thorbeckiaansche richting in de Tweede Ka mer zich in hare beginselen openbaren en kan haar strijd tegen personen niet langer voortduren." De meerderheid der kiezers heeft toen al weder beslist, dat het aan de bevor dering der belangen van den landbouw door den Baron Taets van Amerongen meer waarde hechtte dan aan de ta lentvolle verdediging der anti-revolutionaire beginselen van den heer Groen van Prinsterer. Ofschoon bij de eerste stem ming het verschil tusschen die beide candidaten slechts ééne stem was, bij de herstemming was dat verschil 99 stemmen in het voordeel van den eerstgenoemde. En nu weder een Ministerie Thorbecke is afgetreden en vervangen door een Bewind, dat dien staatsman over boord wierp, maar toch dezelfde vlag voert; nu ook dat is on dergegaan en een Ministerie optraddat de zoogenaamde conservatieve richting volgt, vragen wij ons af, niet welke beginselen wij bij de aanstaande verkiezing de zegepraal waardig keurenwant dat zijn natuurlijk de constitutio neele, die zich aan geene personen vastklemmen, - maar na de ervaring der laatste jarenwelke candidaat heeft het meest kans bij de aanstaande verkiezing? Wij gelooven dat daarop een antwoord kan gegeven worden als men let op de samenstelling van het kiesdistrict, op de aanbevelingen der kiesvereenigingen en op de richting der regeering, die aan het roer staat. De werking van het kiesstelsel gedurende den tijd van zijn bestaan heeft toch geleerd, dat, behoudens enkele uitzon deringen de verkiezingen van elk hoofdkiesdistrict zich in dezelfde richting houden, zoodat reeds vooraf kan worden berekend welke richting bij de verkiezingen de meerderheid der kiezers zal openbaren. De grootste moeilijkheid evenwel ligt daarin dat de staatkundige beginselen niet altijd scherp tegenover elkander staan of zich in een ondubbelzinnig pro gramma openbaren, of daaraan niet getrouw blijven, terwijl ook in onzen tijd de liberale partij zeer verdeeld en oneenig is,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1