Binnenlandsch Nieuws. doen geldenzoeken wij te vergeefs naar oorzakendie zulke gevolgen hebben. Hoe de runderpest en de cholera ontstaan zich uitbreiden en slachtoffers maken blijft evenzeer een raad sel als de drijfveeren der diplomatiedie oorlog wil of vreestof tot voorwendsel neemt ter bereiking van geld- en eerzuchtige bedoelingen. Zooveel is zeker, dat allen behooren tot de volks rampen die een geheel werelddeel treffen en beroerenen die de scherpzinnigste berekeningen en de beste verwachtingen doen falen. De noodlottige veepest brengt het midden van Rus land, de gevreesde ziekte de binnenlanden van Azië in verband met onzen vaderlandschen landbouw en onze dierbare be trekkingen. Als met een onzichtbaren draad is het belang der menschheid doorweven van het eene tot het andere einde der aarde met hetzelfde dood en verderf, angst en schrik, verlies en jammer verspreidend gif. Is er heul en troost te vinden bij het determinisme of bij de werking der natuurwet ten bij het weten of bij het gelooven bij het gezag der rede of bij het verlicht gewetenbij een noodlot of bij een ondoorgrondelijk, wijs, heilig en liefderijk GodsbestuurDe crisisdie wij beleven en waarvan het einde wellicht nog verre verwijderd is, zal eerst moeten leeren op die vraag der twijfelzucht een voor het hart bevredigend antwoord te geven, zal het doel, waarvoor zij ontstond, zijn bereikt. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Schiedam P. J. van Dijk van Mathenessemet bepaling dat hij de be trekking van burgemeester van Oud- en Nieuw Mathenesse zal blijven vervullen der gemeente Zwijndrecht P. M. Brou wer ouder toekenning van eervol ontslag als burgem. van Hardinxveldder gemeente Hardinxveld A. A. J. C. Cremer, onder toekenning van eervol ontslag als burgem. van Per nis; der gemeente Pernis W. G. D. Murray, onder toeken ning van eervol ontslag als burgem. van Benthuizen; der gemeente Benthuizen P. C. Stoop; der gemeente Geleen J. M. H. Smeets, secretaris dier gemeente; en op verzoek eer vol ontslagen L. Knappert, als burgemeester van Schiedam, en J. A. Stoop Az., als burgemeester van Zwijndrecht; beide onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten in die betrekking bewezen. Z. M. heeft in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië den 2den luit. G. Yink, van het 1ste reg. inf.; en den luit.-kolonel M. J. de Bruijn, eerst aanw. ing. te Maastricht, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op f 1500 voorts aan genoemden luit.-kolonel den rang toe gekend van kolonel. Naar men verneemt, is de 2de luit. de Jager van het reg. vesting-artillerieaan den Helder in garnizoen benoemd tot militair bevelhebber ter kuste van Guinea, met den rang van kapitein. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. recht., acc. en Rijnvaartsrecht. te Gorkum den heer W. F. Lamoraal Wichers, thans controleur der dir. bel., in- en uitg. recht, en acc. te Gouda. Z. M. heeft aan den heer J. W. Spies, ten gevolge van zijne benoeming tot andere functiën eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van controleur der dir. bel., in- en uitg. recht, en acc. te Vlissingenvoorts is de heer W. J. L. Grobbée, controleur der dir. bel., in- en uitg. recht, en acc. te 's-Gravenhagethans voor 's-Rijks dienst tijdelijk buiten 's-landsgedetacheerd naar het Departement van Fi nanciën en zijn verplaatst de volgende controleurs der dir. bel., in- en uitg. recht, en acc., als: naar Gouda, de heer L. R. Wentholt, thans te Amsterdam; naar Amsterdamde heer J. Goossens, thans te Schiedam; naar Schiedam, de heer W. F. H. Teupken thans te Zevenbergen naar Zeven bergen de heer P. C. Kooijthans te Tilburg en naar 's-Gravenhagede heer L. E. Uyttenhoventhans te Alfen en reeds tijdelijk belast met de waarneming der controle te 's-Gravenhage. Thans kunnen wij met zekerheid melden dat de Ko ning heden Woensdag het nieuwe Ministerie heeft benoemd. Het is aldus samengesteld Mr. P. Mijeroud-Minister van Koloniën en lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalMinister van Koloniën tevens tijdelijk voorzitter van den Ministerraad Mr. J. P. J, A. Graaf van Zuylen van Nijevelt, oud- Minister van Buitenlandsche Zaken en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Minister van Buitenlandsche Zaken Mr. E. J. H. Borret, lid van den Raad van State, Mi nister van Justitie; Mr. J. Heemskerk Az., raadsheer in het prov. gerechts hof in Noord-Holland, Minister van Binnenlandsche Zaken G. C. C. Pels Rijckenschout bij nacht, Minister van Marine Mr. J. R. Graaf Schimmelpennincklid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalMinister van Financiën J. A. van den Bosch, kolonel bij den generalen staf, adjudant van Z. M. den Koning, Minister vau Oorlog. De Minister van Justitie zou belast zijn met het beheer der Zaken van den R. C. Eeredienst, terwijl dat der Her vormde en andere Eerediensten aan den Minister van Fi nanciën zou zijn opgedragen. Men ziet heden Woensdag avond de opname van de be noemingen in de Staats-Courant te gemoet. Reeds hebben sommige aftredende Ministers afscheid van de hoofd-ambtenaren der Departementen genomen. Tot de benoeming van een lid van den Gemeenteraad te 's-Hage zijn ingekomen 117 7 biljetten. Van onwaarde 16. Geldige stemmen 1161. Gekozen Dr. P. Bleeker, met 827 stemmen. - De heer M. L. Hermans verkreeg 334 stemmen. Het //Algemeen Handelsblad" meldt dat de heer van Reenen teruggekomen is van het aanvankelijk gekoesterde planom bij de aanstaande verkiezingen zich niet weder verkiesbaar te stellen. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam is Dinsdag aangegeven 1 overledene aan de cholera. Maandag namiddag is in het uitgestrekte Sterrenbosch te Assen brand ontstaan. Door vereenigde krachtsinspanning is men gelukkig den brand meester geworden. De oorzaak wordt aan onvoorzichtigheid van houthakkers, die daar werk zaam warentoegeschreven. Beroepen by de Nederduitsche Hervormde gemeente te Vlissingen de heer P. A. van Toorenenbergenpred. te Barneveld. Was er dit jaar al menig treffend verlies te betreu ren ook thans weder vermelden wij met leedwezen het over lijden van een man die een tal van jaren in verschillende openbare betrekkingen nuttig en onvermoeid werkzaam was. Die den heer Abraham Hartevelt Janszoon hebben gekend als lid van den Stedelijken Raad en Wethouder, als lid en voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken, als commissaris der Kon. Nederl. Grofsmederij, als commissaris der Leidsche Spaarbank, als regent van het Gereformeerd Weeshuis, als hoogheemraad van Rijnland en in zoovele bij zondere betrekkingen waarvoor hij, niettegenstaande zijn eigen zaken hem dagelijks veel tijd roofden, steeds bereidvaardig zich veel opoffering getroostte, - zij allen zullen getuigen, dat hij overal op zijn plaats was en dat hij die plaats nut tig en eervol bekleedde. Wat hij deed, voor en aleer onze staatswetten er verandering in brachten om in het beheer der plaatselijke geldmiddelen regel, orde en openbaarheid te brengen en beginselen toe te passen, die thans eerst alge meen in het leven treden is nog niet vergeten. Wat zijne denkbeelden waren ten aanzien van plaatselijke belastingen is bekend en wat hij jaren vroeger beproefde, maar geen medewerking vond, werd toch eindelijk door de wet bevolen. Als lid der Prov. Staten van Zuid-Holland en van de Eerste Kamer der Staten-Generaal stond hij steeds aan de zijde der genen, die de staatkundige en staathuishoudkundige beginse len van onzen tijd met oordeel en beleid wilden toepassen. Uit een lofwaardig beginsel onttrok hij zich op70jarigen leeftijd aan alle openbare betrekkingen die hij bekleedde, en nam van het openbaar leven afscheid. Zyn rust was even wel eene zoo ijverig werkzame voor eigene zaken en voor nog een enkeledie hij ook in het belang van velendie er bijzonder prijs op steldenals een eigen zaak behartigde- dat hij hierin een uitstekend voorbeeld tot algemeene na volging was, want zijne kantooruren werden trouw en ijverig

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2