De vereeniging van den H. Vincentius van Paulo te 's-Hertogenbosch heeft besloten zoo mogelijk nog deze week een begin te maken met het koken eener krachtige soep voor de min gegoeden en zal ter bereiking van dit doel aan de meer gegoede stadgenooten een inteekenlijst doen aanbieden. De duur der uitdeeling is voorloopig op p. m. vier weken bepaald, en kan bij onverhoopt aanhouden der ziekte wor den verlengd. Het decoratief schilderwerk van het platfond, de loges en het voordoek van den nieuwgebouwden Schouwburg^op de Oudevest alhier is opgedragen aan de in dit vak als zeer bekwaam bekende firma Zirkzee en Reckleben die reeds tal rijke proeven gegeven heeft, hoezeer zij in staat is met de beste buitenlandsche decoratieschilders te kunnen wedijveren. In het Nieuw Bataviaasch Handelsblad van dd. 31 Maart leest men het volgende //In de Javasche Courant van gisteren is o. a. opgenomen een besluit, waarbij de bepalingen omtrent de aankomst, het verblijf op en het vertrek van Java, als in dezen tijd doelloos en belemmerendworden ingetrokkenbehoudens alleen de verplichting voor vertrekkende personen om zich van een reispas te voorzien, Wij vonden meermalen aanlei ding het lastige en nuttelooze dezer bepalingen te betoogen en verheugen ons natuurlijk dat de regeering zich met deze zienswijze vereeenigd heeft. De behoudspartij zal wel klagen dat wederom een steunpilaar is weggerukt van het Staats gebouw zonder er iets voor in de plaats te stellen doch haar klachten vinden bij weinigen weerklank meer." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 54°, des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 46°. Woensdag morgen te 5 uren 42", te 8 uren 47°, 's middags te 12 uren 55c, 's namiddags te 4 uren 55°. Zondag avond te half elf uren is de Prins van OraDje te Brussel aangekomen, komende van Parijs. Hij is aan het station ontvangen door den luit.-generaal de Liemchef van het militair Huis des Konings, den generaal graaf d'Hanins de Moerkerke, eere-opperstalmeester en den heer de Witte, ordonnans-officier; de Baron Gericke van Herwijnen, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Z. M. den Koning der Nederlanden bij ons hof, en de heer von Pes- tel1ste secretaris bij de Nederlandsche legatie, waren mede tegenwoordig om Z. K. H. te verwelkomen. Er waren hof- rijtuigen ter beschikking van den Prins gesteld, die zich, vergezeld van zijn adjudant, den heer van Bronckhorst, naar het hotel van den Nederlandschen gezant heeft begevenwaar hem een souper werd aangeboden en hij den nacht heeft doorgebracht. Maandag morgen heeft de Koning, vergezeld van graaf van der Straten-Ponthoz, groot hofmaarschalk, van den luit.-kolonel Gaffinet, zijn adjudant, en van den heer Brauwerordonans-officierden Prins een bezoek ge bracht. Na het middagmaal heeft de Prins zich naar het pa leis begeven, waar hij door den Koning ontvangen is. Zondag 11. werd te Keulen een volksvergadering ge houden onder het voorzitterschap van den heer Classen Kap- pelmannwelke werd bijgewoond door ongeveer 3000 per sonen. De rcsolutiën, door de vergadering genomen, strekken om //op de krachtigste wijze te protesteeren tegen de nood lottige staatkunde, welke de regeering thans volgt, waardoor het land in een poel van jammeren wordt gestort." Hoe men het in Pruisen met de wapening meent kan men opmaken uit de omstandigheid, dat er eenvoudig beslag wordt gelegd op de paardendit is ook geschied met de paarden van 't cirque Renz, die, niettegenstaande alle gedane moeitegeen vrijstelling heeft kunnen bekomen. Te Keulen heeft men de manschappen, die onder de wape nen werden geroepen, in beestenwagens willen vervoeren. Zij weigerden. De gendarmerie en linietroepen wilden geen ge weld tegen de onwilligen gebruiken. Een regiment Polen deed het, waarschijnlijk uit lust om de Duitschers ferm te kunnen aanpakken. Uit dit een en ander blijkt dat de geest drift voor den oorlog in Pruisen nog gering is. Op een voordracht van het Ministerie van 11 dezer heeft de Koning van Pruisen, krachtens art. 63 der con stitutie, een besluit uitgevaardigd, volgens hetwelk de woe* kerwet wordt opgeheven. Een geïllustreerd humoristisch bladdat te Leipzi verschijnt, bevat in zijn laatste nommer een plaat, waarn Pruisen en Oostenrijk, in den vorm van vliegen, elkande najagen om een spinneweb. De spin is Keizer Napoleon die, blijkens het onderschrift, zich zei ven afvraagt; van de twee zal ik het eerst in mijn net vangen Het is niet onverschillig in de tegenwoordige omstan. digheden de heerschende meening in de Fransche provinciën eens te vernemen. Over 't algemeen is menin tegenoverstelling van vorige jaren zeer vredelievendook heeft men hoop op vred en vrees voor oorlog. Dat bij het eventueel uitbreken des oorlogs, Frankrijk Pruisen in de hand zal werkenwordt niet onderstelt ei weinigen begeeren het. De algemeene opinie is deze; Ge heim verbond met Oostenrijk, hetwelk, om Italië tevreden te stellen, Venetië af zal staan, dat toch veel meer aai Oostenrijk kost dan opbrengt; Italië, welks financiën tegen oorlog slecht bestand schijnen te zijn, zoude op die wijze rustig kunnen blyven. Frankrijk zoude aan Oostenrijk di vrije hand in de Duitsche zaken laten, en in geval Pruisei zich daartegen verzetten wilde, op een gegeven oogenblik met zijne troepen in de Kijn-provincièn vallen en alles aan deze zijde van den Rijn veroveren; zij, die met de Fransche troepen bekend zijnweten dat zulks niet bijzonder veel tijd en moeite zoude kosten. België en Holland moeten rusti» blijveneven als Engelanddat tegenover het dappere maar ongelukkige Denemarken eene te slappe houding heeft aan- genomen om zich nu in Pruisische zaken te mengen. Het Fransche volk ziet Pruisen met een zeer onvriendelijk oo» aan en iedereen twijfelt aan de mogelijkheid eener Prui- sisch-Fransche alliantie, welke zeer impopulair zoude zijn. Men denkt echter dat de rust buiten de Duitsche Staten niet zou worden gestoorden vooral dat ZwitserlandBelgië en Holland neutraal zullen blijven. Sedert de uitzichten oorlogzuchtig zijn gewordenver toont Keizer Napoleon zich veel in het openbaar. Zyne woor den //ik verfoei de verdragen van 1816" hebben inde voorsteden van Parijs een zeer goeden indruk gemaakt. Ds gespannen staat van zaken heeft ook te Parijs op handel® nijverheid een allernoodlottigsten invloed. De zaken staan stil en men gaat eene vreeselijke crisis te gemoet. Velen uit den handelsstad zouden den oorlog verkiezen boven de onze kerheid en spanning waarin men nu verkeert. Wanneer het Beiersche leger uitrukt, zal zich aan het hoofd er van stellen de 7 ljarige veldmaarschalk Prins Ka- rel, die even als zijn broeder Koning Lodewijk I, die thans zijn 80ste jaar is ingetreden, zich nog in het volle bezit van zijn lichaamskrachten en geestvermogens verheugen mag. De maatregel, door het Engelsche gouvernement geno men waardoor de Bank gemachtigd is om een hooger be drag aan bankbiljetten uit te geven, dan in de bankakteis bepaald, heeft een gunstigen invloed uitgeoefend. Nogtans blijft de toestand zeer gespannen. Een oud en algemeen fondsen-makelaar staakte Maandag morgen zijne betalingen tevens werd het faillissement bekend van den wijnhandelaar Charles Bedell, met een passief van 100,000. Nopens de jongste finantiëele crisis te Londen verneemt men nader dat ook de firma Peto en Betts hare betalingen heeft gestaakt. Het passief bedraagt 4 mill. pd. st.; het ak- tief echter 5 mill. pd. st. De English joint stock bank heeft, naar men wil, een gedekt passief van 800,000 pd. st. De aannemer W. Shrimpton failleerde met 200,000 pd. st. Voorts is de Consolidated Discount Company gefailleerd. De akceptatiën echter van deze maatschappij zullen door de In ternational Finantial Society, tegen bank-discontoworden gedisconteerd. Het is bijna onmogelijk de onrust te beschrijven, welke Vrijdag 11. te Londen heeschte. Het was bijna onmogelijk de straten te passeeren. Gelukkig was het grootendeels nieuws gierigheid en werden slechts enkele banken door opvragers van depositoos bestormd. Te midden der consternatie ontbrak het niet aan voorvallendie men kluchtig zou kunnen noe men indien het een kleiner verlies betrof. Er waren een menigte zakkenrollers op de beenen ve len die door het opvragen hunner depositoos zich tegen alle gevaren meenden te hebben bevrijd, zagen zich te mid den van het gewoel door opgeroepen bankiers eensklaps van Buitenlandsch Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2