Buitenlandsch Nieuws. blik proclamerenzouden wij den Javaan aan dien proef blootstellen en dat nog wel daar hij eigenaar wordt zonder kapitaal. In dit opzicht is Spr. ook voor een crediet-instel- liug op Java om den Javaan op te leiden tot landbouwer, maar Spr. wil hem niet reeds nu overleveren aan partiku- liere ondernemers of associatiënwaarvan misschien de in- landsche hoofden eereleden zullen worden. Spr. wil niet in de hand werken den toeleg van plannenmakers, in Enge land bekend onder den naam promovers, die zich zoeken te sieren met geachte namenmaar wie het alleen te doen s om de promotiekosten. Spr. is wel niet bevreesd dat deze Minister van Koloniën niet zal waken tegen dergelijke plan nen; in dat en in alle opzichten bezit de Min. zijn volkomen vertrouwen, maar hij weet niet wie 's-Ministers opvolger zijn zal en daarom brengt hij dit in verband met nog andere vraagpunten nopens associatiën en concessiën, en wil hij ook hier met verstand en voorzichtigheid te werk gaan, of om in een triviaal woord te resumeeren om, zoo als de heer Baud eens zeide, zich geen knollen voor citroenen te laten verkoopen. Spr. heeft den heer Baud ook gekend. Spr. zat vroeger achter hem en had dus den heer Baud tot voor man. Ook nu heeft Spr. een uitstekenden voormau en dat is voor hem een nuttige verschijning (de heer v. Nierop zit achter den heer Thorbecke). Spr. heeft zijn amendement ook aau zijn voorman medegedeeld maar het is zijn eigen denk beeld, zijne redactie, en het is voor zijne verantwoordelijkheid. Hij zegt dit omdat er verspreid is dat een amendement reeds lang in circulatie was. Hij heeft er geen enkele ge zien. Zoo ze er zijn dan weet hij niet of ze van het zijne verschillen, maar hij heeft bijna niemand gesproken over het amendement, en dat is ook daarom het geval, omdat het zijn gewoon ongeluk is zich buiten alle kombinatién te houden. Hij zegt met den heer Groen: Mijn kracht ligt in mijn isolement." Hij stelt echter grooten prijs op het oordeel van den heer Thorbecke, en daarom heeft hij hem opgeroepen om aan het debat deel te nemen. Dit heeft reeds plaats ge had na sprekers eerste redeen eerst later heeft hij het amendement getoond, waarin de heer Thorbecke niet een woord veranderd heeft. Spr. komt terug tot het gezegde van den heer BaudIk wil geene knollen voor citroenen ver koopen." Dat ligt ook niet in de bedoeling van den Minis termaar het zou, ondanks den Minister, kunnen liggen in het ontwerp, en dan zou dit ontwerp zijn: juridisch een vierkante boleconomisch een vierkante knol. Ds. Corstius te Heerenveen heeft voor de hem aan geboden candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer bedankt ten behoeve van Ds. A. Moens, te Sneek. Men verwacht, dat de laatste thans door de geheele libe rale partij in het hoofd-kiesdistrict Sneek tot candidaat zal worden aangenomen. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft tot hulpon derwijzer bij de gemeente armenschool in de Nieuwe School straat aldaar benoemd G. J. van Wijngaardenhulponderwij zer te Leiden. Te 's-Gravenhage bedraagt het getal schoolgaande kin deren 10,035 waarvan 6264 kosteloos onderwijs genieten. Naar men verneemt, heeft de commissie van het op te richten korps vrijwilligers der studenten van de hooge- school te Utrecht, Maandag een partikuliere audiëntie ge had bij de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog. Zondag en Maandag zijn te Rotterdam 23 overlede nen aan de cholera aangegeven. Het //Tielsch Weekblad" wijst op een brandladder van nieuwe vinding, door den timmerman Wildeman te Tiel bedacht, waarop de aandacht van gemeentebesturen wordt gevestigd. Deze ladder, die een lengte heeft van p.m. 13 el, kan in een oogenblik door middel eener lier, die aan het juk, waarop de ladder rust, verbonden is, opgericht worden. Het geheele toestel rust op twee wielen en kan zeer eenvoudig overal vervoerd worden, de communicatie tusschen de ladder en het brandende gebouw wordt daargesteld door loopplanken zoodat men dus ten allen tijde door de ramen der verschillende verdiepingen toegang tot het gebouw kan daarstellen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 55°, des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 44u. Dinsdag morgen te 5 uren 44', te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 55c, 's namiddags te 4 uren 55°, Uit Gulik meldt men dat het der politie aldaar, na veel tegenweer ondervonden te hebbengelukt is een persoon te airesteeren, in wiens bezit een aantal voor werpen van waarde, uit kerken afkomstig, zoo als zilveren rozekransen, scepters, kronen, een rood zijden en met goud geborduurden mantelenz., ter gezamenlijke waarde van ongeveer 5 00 thaler, gevonden werden. De aangehou dene is een koekbakker uit Würmdie reeds meermalen met de justitie in aanraking geweest moet zijn en erkend is ge. worden als een der dievendie een bezoek in de kerk tj Lövenich hebben afgelegd. Of hij behoort tot de bende boos doeners, die in den laatsten tijd ook in Limburg zoo her haaldelijk de kerken bestolen heeft, kan vooralsnog niet met eenige zekerheid gezegd worden. Uit Coblenz wordt gemeld, dat van den 17den tot den 2 5sten April over den ganschen Rijnspoorweg, we gens het in dit jaargetijde plaats hebbende vervoer van troe pen het goederenverkeer is geschorst. De noodige werktui gen zijn gesteld voor het inladen van kanonnen. Den 12den dezer vertrokken van Coblenz per extra-boot weder 7 a 800 man reservetroepen van verschillende garde-regimenten, die over Keulen zich naar de plaats van hunne bestemming, Berlijn, begeven. In Bohemen is thans voor zeer weinig geld grond te koopen. Een paar uitgestrekte landgoederen zijn reeds vrij willig ten verkoop aangeboden. In de Gerichts-Zeitung leest men met betrekking tot den misdadiger, die den aanslag op het leven van den heer von Bismarck heeft gepleegdhet volgendeToen de naam van den sluipmoordenaar bekend werddeelde een der amb tenaren van de posterij aan zijn chef mede, dat hij des och tends een aangeteekenden brief ter hand had gekregen ge adresseerd aan den heer Karl Blind te Londenwelke brief met den ochtendpost was verzonden. Onmiddellijk werd per telegraaf de aanhouding en opzending naar de hoofdstad vao bewusten brief bevolen. Later is gebleken dat die brief o.i, bevatte een zeer uitvoerige mededeeling van de redenen, welke den jongen man hadden geleid tot het voornemen, om den Minister-president naar het leven te staan, De grootste vijand van Duitschland is von Bismarckzoo leest men in dien brief, //het heil des vaderlands eischtdat hij van het leven worde beroofd. Indien ik von Bismarck heb gedood, zal aan de overige Vorsten van Duitschland vrees worden ingeboezemd en dan zullen zij den weg bewandelen, welken Napoleon heeft betreden sedert den aanslag van Or- sini. Eerst toen heeft hij medegewerkt om Italië vrij te maken." Ten slotte verzekerde hij zijn vader dat hij zijn voor nemen zonder hulp en buiten medeweten van anderen ten uitvoer zou leggen. De brief bevatte wijders nog beschik kingen betreffende zijn vermogen hetwelk hij aan zijn zus ter vermaakte, enz. Men mag derhalve aannemen, dut hy geene medeplichtigen heeft gehadvoegt het gemelde blad er bijdaarvoor staat de gansche toon van dat stuk te zeer in overeenstemming met de dienaangaande gedane verzekering. Karl Blind heeft den lüden Mei aan den //Times" den volgenden brief geschreven //Aan den Redacteur van den Times. //Met bloedend harte en door smart neergedrukt, leg ik den palm van het martelaarschap op het graf van hemdie »de trots en de vreugde zijner moeder was, en dien ik voor immer als mijn waren zoon zal beschouwen. Eene edeler, van liefde gloeiender natuur, als de zijne, kan men zich onmogelijk denken. Door diepe vaderlands- en vrijheidsliefde werd hij meegesleept, om zich zelf op te offeren, ten einde zijn Vaderland de ellende van eenoorlog te bespa ren. Zijn hart was sympathisch, vol kinderlijke trouw en edele aspiratiën. Anderen mogen hem laken maar men ver wachte niet, dat ik, tot wien hij als een vader opzag, aan iemand het recht zal geven te zeggen, dat ik een smet laat kleven op hem wiens inspiratiën de reinste waren en die met geestdrift, schoon tot diepe smart mijner troostelooze vrouw, van mij zeiven en mijne familiezijn jeugdighoop' vol leven voor de zaak van het Vaderland ten offer heeft gebracht."

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2