opgedragen om zich zoo spoedig mogelyk tot de regeering te wendentot verkrijging van de noodige ondersteuning. Aan het bureau van den Burgerlijken Stand te Rot terdam zijn Dinsdag aangegeven 9 overleden aan de cholera. Bij den Burgemeester dier gemeente was nog van 33 cholera-gevallen aangifte gedaan. Te Utrecht is ook een cholerageval voorgekomen on der de volgende merkwaardige bijzonderheden Een tiental dagen geleden had een ingezeten van Utrecht zich te Rotterdam opgehoudenenvandaar teruggekeerd steeds last van diarrhee. In plaats van terstond medische hulp in te roepenheeft hij door het voortdurend drinken van koud water de kwaal verergerddie eindelijk bleek cholera te zijn. Intusschen meende men eerst Zondag och tend vroeg den dokter te moeten halentoen deze kwam vond hij den lijder reeds in een hoogst bedenkelijken toestand. 1 Alle aangewende middelen bleven zonder uitwerkingen te twee uren van dien dag bezweek hij aan de ziektewelke hij uit Rotterdam had medegebracht, en door tijdig inge roepen hulp wellicht met goed gevolg had kunnen bestre den worden. Te 's-Hertogenbosch werd Zaterdag laatstleden een voermanspaard bij andere paarden op stal gebracht; te nau- wernood daar zijndebreekt het zich los en molesteert een merrie. De stalknecht wil hem den stal uitwerkendoch heeft daartoe een stuk hout noodig waarmede hij hem duch tig afrost; - dat bevalt het dier niet; het valt op den knecht aan, werpt hem tegen den grond, valt zelf op de knieënverscheurt hem de kleeren en zet hem de groote tanden in buik en armen. Een tweede persoon schiet toe en wil 't ontembare paard van zijn prooi losrukkenmaar ook op dezen vliegt het paard schuimbekkend toe, brengt hem een geduchte wond aan de hand toeen op nieuw werpt het zich op zijn eerste prooi; - alleen de inmiddels toegeschoten hulp van verscheidene personen was bij machte het razende paard te bedwingen en den man van een an ders wissen dood te redden. Ruim een kwartier uurs na 't voorgevallene kwam de voermaneigenaar van 't inmid dels oogenschijnlijk gekalmeerde paard, en streelde het; doch het paard zette zijne manen op en bracht ook hem een beet in den arm toe. Hoezeer de verschillende wonden van ern- stigen aard zijn, zijn zij gelukkig niet doodelijk. De heer F., te 's-Boschstapte Zondag middag in zijn karretje, toen zijn paard schrikte, op hol sloeg en in woeste vaart twee kinderen overreedvan welke het eene belangrijke wonden aan 't hoofd bekwam en 't andere door een rad zoodanig aan 't hoofd werd getroffen, dat men voor zijn levensbehoud vreest. De aanslag op het leven van Pruisens eersten Minis ter von Bismarck is mislukt, en de opgewonden jeugdige dader heeft daarop zich van het leven beroofd. Zijne mis dadige pogiog verdient algemeen afkeuring; zijn uiteinde is beklagenswaardig. Maar dat meer en meer het vonnis der veroordeeling over den invloedrijken Staatsman ook in Ne derland wordt uitgesproken blijkt uit de volgende zinsnede die wij aantreffen in de Heraut, een Nederlandsche stem voor Israëls Koning, het hoofd der gemeente: /rDit is zeker, dat von Bismarck den oorlog begeert, om zich staande te kunnen houden om zijne eerzuchtige bedoe lingen, om Pruisen ten koste zelfs van een broederstrijd te vergrooten." Maar hij is dienaar van een Koning, dien zich bij uitne mendheid noemt: //Koning bij de gratie Gods," in wiens macht het is den noodlottigen raadsman van het staats- tooneel te verwijderen. Hoe zijn dan de volgende zinsneden te verdedigen //De Koning van Pruisen is een eerlijk mandoch ook hij wenscht Pruisens macht vergroot te zienen leent wel licht daarom allengs een gewillig oor aan de booze influis teringen van zijn eersten Minister, al tracht hij hem nu en dan in zijne snelle vaart te stuiten." Laten de noodlottige gevolgendie zulk een handeling voor Duitschland en ook voor Nederland, voor zoovele for tuinen en handels-operatiën heeft, zich op die wijze verde digen, wat blijft er dan over van het begrip van eerlijk heid en van het Koningschap bij de gratie Godsvan godsdienst en zedelijkheid Duizenden zuchten onder den prangenden nood, die zijn eersten grond vindt in de eer zucht van een Staatsman en de zwakheid van een Vorst. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op. centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden April 1865 en 1866, alsmede van die opbrengst over de eerste 4 maanden dier beide jaren. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 60°, des avonds te 8 uren 53°, te 10 uren 4 8°. Woensdag morgen te 5 uren 48°, te 8 ureD 57°, 's middags te 12 uren 52°, 's namiddags te 4 uren 53°. Buitenlandsch Nieuws. Te Bergen (België) is een distillateur, de Baron de Saint Symphouentot een jaar gevangenisstraf en 444,000 franks boete veroordeeld wegens ontduiking van accijns. Men zegt dat de Pruisische regeering een verdrag met Hanover heeft gesloten tot waarborg van grondgebied, terwijl Hanover aan Pruisen een hulpkorps van 15,000 man gedurende den oorlog zou verleenen dat te Keulen en te Luxemburg in bezetting zou komen. Met betrekking tot de poging door den sluipmoorde naar Blind gepleegd, om den Pruisischen Minister-president van het leven te beroovenkunnen de volgende nadere bij zonderheden worden medegedeeldTe 6 uren ongeveer ging de heer von Bismarck te voet door de Unter den Linden- strasse en bevond hij zich in de nabijheid van het hotel van den Russischen gezant, toen plotseling een schot op hem werd gelost; de kogel vloog hem op een geringen afstand voorbij en werd onmiddellijk daarop door drie anderen ge volgd, zonder hem te treffen. Dat de moordenaar zijn wa pen vrij juist had aangelegd, blijkt hieruit, dat een der kogels door den overjas en verdere kleeding van den Mi nister heendrong, zoodat zelfs het hemd was doorboord. On der de eerste personendie de hand op den dader legden behoorde de Minister zelf. Op het oogenblikdat de aanslag werd gepleegdtrok juist een afdeeling infanterie door de Unter de Linden; deze bevond zich zoo nabij de plaats, waar het feit een oogen blik te voren was geschied, dat de troepen onmiddellijk na het gebeurde den Minister konden omringen en de snel toe- stroomende menschenmassa konden terughouden. De offlcieren begeleidden kort daarop den heer von Bismarck naar zijn ho tel in de Wilhemstrasse. Een der kogels bracht aan een boek binder, te Berlijn gevestigd, die op een aanmerkelijken af stand van den Minister de straat passeerde, een gelukkig niet gevaarlijke verwonding toe, terwijl een andere kogel tegen een kolom sloeggeplaatst over de Schadowstrasse en welke tot het aanplakken van biljettenaankondigingen enz., wordt gebezigd. De dader is een zoon van Carl Blinddie thans te Lon den woont. Weinige oogenblikken na het plegen der misdaad werd hij reeds verhoord. In een oogwenk was het bericht van het gebeurde door de gansche stad verspreid en het duurde niet lang of er verzamelde zich een talrijke menigte voor het hotel van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken (de woning des heeren von Bismarck), welke den Minister verlangde te zien. Ook de Koning begaf zich naar het hotel van Buitenl. Zaken ten einde den Minister gelijk te wenschen met den zoo gun- Zuivere opbre ngst over Zuivere opbrengst over de MIDDELEN. de maand April. eerste 4 maanden. 1865. 1 1866. 1865. 1866. Geslacht (bij opc. en invoer.)2345,80 1485,98 8730,16s 8522,39 Gedist. (id.)6094,07s 3278,29 - 24800,63s -21809,85s Gemaal (eigen mid). 5897,48s 1057,94 24436,26 14034,70s ƒ14337,36 5822,21 ƒ57967,06 44366,95" De raming der opbrengst bedraagt f 8000 voor het ge slacht, f 22,000 voor het gedistilleerd en f 22,000 voor het gemaal, te zamen f 52,000 zoodat de opbrengst over de vier eerste maanden van 1866 f 7633,05 minder is dan de raming, veroorzaakt hoogstwaarschijnlijk door terug gave van betaalde belasting bij uitvoer van brood, meel, koek enz. in een onbegrijpelijke hoeveelheid, daar toch niet meer dan f 10 5 7,94 over de maand April is veraccijnsd van het brooddat dagelijks binnen Leiden werd gegeten.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2