Buitenlandsch ISieuws. den zoude durven uitspreken //Indien er een God is T zoo antwoord ons." Eerstgenoemde nam de weddingschap aanklom over de heining heen, welke den Godsakker om sluit, en na aan bedoelde plaats te zijn gekomen, riep hij met luider stemme: //Indien er een God is T... zoo ant woord ons." Eensklaps viel hij in zwijm. Zijn kameraden snelden hem zoo mogelijk te hulpen hij werd zonder zich zeiven bewust te zijnnaar zijn woning gebracht. Naar men zegt, heeft hij zijn spraak verloren en bevindt zich thans nog in eenen zeer bedenkelijken toestand. Voor eenige dagen kwam een der stedelijke genees- heeren 's-morgens om half vier van een buitenplaats naar Zutfen terugrijdentoen hij voor zich op den weg een witte gedaante zag uitgaan. Hij sprong uit den wagenvolgde de verschijning ,en haalde die aan de stadspoort in; het bleek toen dat het een krankzinnige was, die met slechts een enkel stuk ondergoed aan rondliep om naar Deventer te gaan, doch buiten de stad verdwaald zijnde, weder naar Zutfen terugging, omdat hij den weg niet kende. Het schijnt dat hij uit een cel van het krankzinnigengesticht ontsnapt was, waaruit hij door een zeer klein en hooggeplaatst ven stertje op een bijna onbegrijpelijke wijze de vlucht heeft genomen. De debitant M. v. d. W, te Lemmer, verkocht aan een gegoed ingezeten dier plaatse een tiende klassikaal lot in de staatsloterij. De kooper bleef in gebreke zijn N°. voor de volgende klasse ter wisseling aan te bieden. De trekking der volgende klasse aanvangende, valt bij de eerste trekking dier klasse op het bedoelde nommer f 25,000. Feitelijk was de getrokkken som nu het eigendom van den debitant. Deze evenwel overtuigd dat de bedoeling des koopers geweest was dat nommer ook de volgende klassen te spelen, bracht hem, met het briefje, ook het bericht dat daarop die belangrijke prijs was gevallen. Wij achten deze daad te hoogerdaar ze gedaan werd door iemand, die met moeite voor een talrijk gezin moet zorgen. Donderdag avond omstreeks zeven uren sloeg de blik sem in een groote tabaksschuur met annexe tabaksplanters woning, behoorende aan den heer van Rossum te Huisen, ten gevolge waarvan zij geheel is uitgebrandeen in de na bijheid staande schuur is behouden gebleven. Gelukkig was er weinig wind en zijn er geen menschenlevens te betreuren. De bluschmiddelen waren spoedig bij den brand aanwe zig doch het vuur had zich binnnen het gebouw zoodanig verspreid dat aan geen behoud te denken viel. Ter gelegenheid van de schriftelijke kerkvisitatie heeft de algemeene kerkeraad der Nederduitsche Hervormde ge meente te Nijmegen met algemeene stemmen min één, be sloten de vraag omtrent de belijdenis van hunne medeleden onbeantwoord te laten als voor beantwoording onvatbaar. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Heeg Ds. J. A. P. Ris Lambers te Maassluis; te Maasland Ds. H. W. A. Verhoeff te Scheveningente Sluis Ds. F. J. P. Moquette te Jutfaas; te Fijnaart en Heyningen Ds. G. A. Rademaker te Herveld en te Zevenbergen Ds. P. Deetman te 's-Grevel- duin-Kapelle. Ds. A. C. van RaalteGereformeerd predikant in Noord-Amerikais voornemens met zijn echtgenoote, alhier geborennaar Nederland terug te keeren. Uit het algemeen overzicht van het Nieuw Bat. Han delsblad van 2 8 Maart ontleenen wij het volgende: //De Fransche mail van 19 Februari bracht ons op 26 de zer het bericht van de samenstelling van het nieuwe Minis terie, waaromtrent wij door onjuiste inlichtingen in dwaling waren gebracht. Terwijl het nu blijkt dat niet de heeren de Kappeyne van de Coppello en Fruin, maar de heeren Geert- sema en Pické tot Ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie zijn benoemd, zal men ons niet ten kwade duiden, dat wij deze vergissing met leedwezen hebben vernomen. De heeren Geertsema en Pické mogen verdienstelijke mannen zijn, niemand zal betwisten dat de door ons genoemden door hun invloed en rechtmatig verworven roem waardiger opvolgers van Thorbecke en Olivier geweest zouden zijn. Wij wenschen aan het nieuwe Kabinet meer levenskracht dan wij het dur ven voorspellen. //De werken aan den Samarangschen spoorweg vorderen uitmuntenden de klachten over het gebrek aan arbeiders hebben opgehouden. Ter voorkoming van nieuwe stagnatiën heeft de directie echter zeer wijselijk besloten meer Chineezen te ontbieden met welk doel zij den heer de Grijs naar China gezonden heeft. //De heer Maurice Hageman de onlangs uit Nederland aangekomen directeur der maatschappij van toonkunstheeft zich aan het Bataviaasch publiek gunstig doen kennen en de verschillende hoedanigheden van componist, orchest di recteur pianist en violist. De opera wordt voortdurend druk bezocht en is zoo goed als men in billijkheid kan verlan gen. - De uitstekende photograaf van Kinsbergen heeft een kunstreis naar Bali volbracht, welker resultaten door het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen tra der zullen worden bekend gemaakt. //In het locaal der Handelsvereeniging te Batavia is ge deponeerd een brief van de heeren Baour en Comp., te Bordeaux, aan de heeren J. Cézard en Comp., te Batavia, houdende kennisgave dat van Rotterdam naar Batavia zijn verzonden 270 kisten a 4 dozijn wijn met het merk Baour en Comp., die niet van dit huis afkomstig zijn. Aan de Rotterdamsche afzenders is deswege een proces tot schade vergoeding aangedaan dat nog haugende is. Hier wachle zich ieder voor schade //Het is treurig dat zulke kwade praktijken, die in Indië steeds veelvuldiger en schaamteloozer wordenongestraft blij ven wegens het gemis van bijzondere wetsbepalingen op dit punt. Sommige handelaren verrijken zich hier op een wijze, die hen in Europa op zware geldboeten ja op gevangenis straf te staan zoude komen. Zij benadeelen daardoor den eerlijken handelaar, verdrijven de goede waar van de markt, en vergiftigen het publiek met hunne afschuwelijke namaak sels. Men denke b. v. aan de walchelijke producten, die hier thans onder den naam en met het merk der voortreffelijke parfumeriën van de Société Hygiénique worden uitgevent; of aan de valsche Champagne- en Rijnwijnen waaraan zoo vele onvoorzichtigen de hevigste hoofdpijnen hebben te dan ken gehad. Het is meer dan tijd dat de eerlijke kooplie den de handen inéén slaan om aan deze ergerlijke misbrui ken een einde te maken waarop wel middelen zouden te vinden zijn. Wij stellen ons blad gaarne beschikbaar voor de mededeeliug van alle fraudes en dieverijen van dien aard, opdat het publiek ten minste worde gewaarschuwd." Berichten uit Suriname, in dato 4 April 11., vermel den de aankomst aldaar op 28 Maart van het schip Whirl wind van Hongkong met omstreeks 400 Chineesche arbei ders, waaronder 100 vrouwen en 14 kinderen. De over tocht geschiedde in den korten tijd van 75 dagen, en slechts 5 sterfgevallen vonden op de reis plaats. De immigranten waren over de behandeling aan boord zeer tevredenhadden allen een gezond voorkomen en waren reeds naar de onder scheidene plantages, waarvoor zij bestemd zijn, vervoerd. De gelukkige afloop der eerste zending der Surinaamsche Immigratie-Maatschappij had in de Kolonie een zeer gun- stigen indruk gemaakt. De Thermometer van Fahrenheit leekeuue alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 54°, des avonds te 8 uren 47°, te 10 uren 42u. Zaterdag morgen te 5 uren 39°, te 8 uren 45°, 's middags te 12 uren 5 5c, 's namiddags te 4 uren 5 7°. Gelijk wij in ons vorig nommer in een ontvangen te legram mededeeldenis te Berlijn bevel gegeven in den vroegen morgen van Vrijdag tot de Kriegsbereitschaft van eenige legerafdeelingen met de garde. Latere berichten ver melden dat in Pruisen de reserve-bataillons worden gefor meerd en de infanterie en cavalerie op voet van oorlog worden gebracht. Zondag heeft op voorstel van Saksen een buitengewone zitting van den Bondsdag plaats, vermoedelijk ten gevolge van het verlangen dier mogendheid om de hulp van den Bond in te roepen tegenover Pruisen. Het verlaagd tarief voor telegrafische dépêches uit België heeft ten gevolge dat de berichten zeer vermenig vuldigd zijn. Men ziet er thans niet op om een dépêche te verzenden. Een dame, die onlangs op reis was gegaan en vergeten had voorzorgen voor hare kat te nemen, telegra- pheerde nu aan de thuis gebleven dienstmaagd: //Vergeet niet de poes eten te geven." Een trein van Brussel naar Parijs is uit het spoor ge-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2