N°. 1907. Zaterdag 5 Mei. A0.1866; Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd, tot hoogleeraar aan de Polytech nische school N. H. Henket, thans ingenieur bij de Amster- damscke kanaalmaatschappijtot lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Goes T. van Heel koopman te dier stedetot kantonrechter te Leeuwarden Mr. I. L. Huber, thans griffier bij het kantongerecht aldaar; tot griffiers by de kantongerechten te Leeuwarden Mr. J. Minnema Buma, thans griffier bij het kantongerecht te Har- lingen enj te Harlingen Mr. I. P. A. Silvergieter Hoog stad, thans griffier bij het kantongerecht te Oldeberkoop. Men verneemt dat Z. K. H. de Prins van Oranje voornemens is, na eenigen tijd te Parijs vertoefd te hebben, zich naar Rusland te begeven. Uit 's-Gravenhage wordt bericht dat weder het voor uitzicht bestaat van een ministeriëele crisisook al wordt de cultuurwet aangenomen. Men spreekt van een nieuw Kabi net, waartoe de HH. Duymaer van Twist, van Bosse en Go- defroi zouden behooren. Bij de aanstaande verkiezingen in het hoofdkiesdistrict 's-Gravenhage zal de canditatuur van den heer Kappeyne van de Coppello worden bestreden door de aanbeveling van den kapitein-luitenant ter zee Jhr. F. de Casembroot en van Mr. G. Groen van Prinsterer. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal op het wetsontwerp tot regeling van de pen sioenen der Protestantsche predikanten en predikantsweduwen komen onderscheidene hoogstbelangrijke vragen en bedenkin gen voor, waaromtrent de Regeering zich zal moeten ver klaren: 1°. Welke beteekenis moet er worden gehecht aan de woorden: //onderscheidene gezindheden," in art. 168 der grondwet? Zijn dit alleen de gezindheden, die op het tijd stip, dat door het woord thans wordt aangeduidinkomsten u't de Staatskas genotenof worden daaronder ook die ge rekend, welke zich sedert dien tijd hier te lande hebben gevestigd 2°. Hoever strekt zich de bevoegdheid uit, die 1Q alinea 2 is omschreven? Wordt daarbij geheele vrijheid aan het staatsgezag geslotenom naar goedvinden te han- delen0f js je staat door die bepaling zedelijk verplicht, 0D1 de traktementen der predikanten steeds op te voeren naar toenemende behoeften van den tijd Mag deze meerdere fitkeering uit de Schatkist alleen geschonken worden aan de gezindheden, die in de 1ste alinea zijn bedoeld, zoodat deze immer boven de andere bevoorrecht blijven, of kan langs dien weg ook aan andere gezindheden worden te ge- moet gekomen Zal de Staat bevoegd zijn om tegenover de vermeerdering zijner uitkeering bij klimmende behoeften, het bedrag te verminderen wanneer de behoeften afnemen 3°. Naar de meening van vele leden behoort een algemeens wet tot uitvoering van art. 168 der grondwet te worden in het leven geroependie het onderwerp in zijn geheelen omvang zouden moeten regelen. Het thans ingediende wets-ontwerp bevat voorschriften om trent een oordeeldat in zoodanige algemeene regeling zoude moeten worden begrepen. Maar zij zien alleen op eenige Pro testantsche kerkgenootschappen. Deze beperking werd al aan stonds afgekeurd. Niet alleen zijn sommige Protestantsche kerkgenootschappen, die in lateren tijd hier te lande werden opgericht, zoo als dat der Christelijk Afgescheidenen, uit gesloten maar ook de andereniet-Protestantsche kerkge nootschappen hebben krachtens de grondwet recht op deze uitkeering uit de schatkist. De regeling daarvan blijft ach terwege en hieruit zoude allicht de dwaling kunnen ontstaan alsof de in dit wets-ontwerp genoemde kerkgenootschappen door nauwere, althans ongelijksoortige banden aan den staat zijn verbonden, dan de kerkgenootschappen, die daarin niet worden aangeduid. Is de regeering van plan om later een wets-ontwerp voor te dragen tot regeling van de pensioenen der leeraren bij het Roomsch-Katholieke en het Israëlietische kerkgenootschap? Of acht zij dit een onderwerp, dat voort durend door Koninklijke besluiten kan geregeld blyven? Zoo ja, waardoor wordt het verschil gewettigd? Daartoe is in de eerste plaats regeling noodig van de wijze waarop de traktementen der leeraren van de onder scheidene gezindheden zullen worden uitgekeerd. De regeling is veel meer omvattend en dient tevens de grondslag der uitkeering van pensioenen te zijn. Bij het bespreken daarvan werd er door zeer vele leden op aangedrongendat de te genwoordig gevolgde en bij dit ontwerp ten aanzien der pensioenen van de Protestantsche predikanten en predikants weduwen op nieuw voorgedragen wijze van uitkeeringwaarbij aan iederen titularis het hem toekomende van staatswege wordt betaaldzoude worden gestaakt. De leeraren zijn daardoor eenigermate in de hun niet voegende verhouding van staats- LEID8CH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels0.76. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 16 m. 9 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 33 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 45 m. en te 10 n. 50 m.;'s namidd. te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Laodpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraafi Dagelijks geopend van 8 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 in. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-Dr Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uien, Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van'i-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1